1473

Internetowy ruch w Polsce i na świecie

1. Cytując Wikipedię: Ruch internetowy to przepływ danych w Internecie. Zawiera się w nim m.in. ruch związany z usługami WWW, pocztą elektroniczną i sieciami P2P.

Internetowy ruch w Polsce i na świecie. Co roku firmy takie jak Cisco czy Gemius tworzą raporty na temat wielkości ruchu w Internecie światowym i krajowym. Dotychczasowe zestawienia pokazywały stały wzrost ilości bajtów, w zależności od kraju, dnia tygodnia czy nawet godziny.

 

Obecnie, firma Cisco w swoim raporcie Visual Networking Index, ruch w światowej sieci IP w 2018 roku będzie trzy razy większy niż pięć lat wcześniej. Głównym tego powodem ma być większa liczba użytkowników (dzięki udostępnieniu internetu w miejscach obecnie nim nieobjętych), rosnąca przepustowość łącz i wzrost popularności treści wideo. Łączny ruch ma wynieść w 2018 roku 1,6 zettabajtów (1 zettabajt = bilion gigabajtów)! Jest to naprawdę ogromna liczba przesyłanych danych! Stanowi to więcej danych niż łącznie we wszystkich ubiegłych latach licząc od 1984 do 2013 roku.

2. Wedle szacunków głównym powodem takiego stanu rzeczy będą… urządzenia mobilne.

Przewiduje się, że w tym roku po raz pierwszy w historii, wszelakie mobile wygenerują więcej danych niż komputery stacjonarne. Przewagę ma również zyskać Wi-Fi, które będzie odpowiadać za przepływ większej ilości plików niż poprzez tradycyjne kable.
Są i tacy, którzy twierdzą, że właśnie w tym roku, wideo w HD będzie popularniejsze niż treści o standardowej rozdzielczości. Nie ma się jednak tu co dziwić, laptopy i komputery PC o rozdzielczości full HD obecnie stają się standardem i są coraz częściej i chętniej kupowane przez “statystycznych” użytkowników internetu.

 

Według raportów, obecnie jest sześć państw, które generują większy ruch mobilny, niż stacjonarny i co ciekawe, na pierwszym miejscu nie są Stany Zjednoczone – Hiszpania (85%), Hong Kong (79%), Chiny (76%), Stany Zjednoczone (74%), Włochy i Indie (73%).

 

Przyczyn takich a nie innych liczb można upatrywać w latach ubiegłych – W 2012 roku tylko 23% użytkowników z państw monitorowanych posiadało smartfona. Obecnie jest to już 56%. W przypadku tabletów udział przez cztery lata wzrósł z 4% do 15%. W ramach ciekawostki warto dodać, że najwięcej smartfonów na jednego mieszkańca jest w Irlandii. Tam współczynnik wynosi aż 92%. Ale co też, jak widać, nie przekłada się zbytnio na ruch internetowy.

1473

Czytaj również

Zagrożenia w IT w 2024 roku
1258

Zagrożenia w IT w 2024 roku

Zagrożenia w IT w 2024 roku. Nasz cykl blogowy zaczynamy trochę przewrotnie, jednak nie mamy zamiaru nikogo straszyć ani spekulować. Chcemy w dzisiejszym wpisie poruszyć najważniejsze zagadnienia w obrębie branży IT, na które trzeba będzie w 2024 uważać.

Czytaj dalej