Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Projektowanie aplikacji na potrzeby jednostek pożytku publicznego

1. Projektowanie aplikacji na potrzeby jednostek pożytku publicznego

Temat tylko z pozoru może wydawać się zagadnieniem dedykowanym tylko i wyłącznie dużym agencjom reklamowym. Obecnie, obserwujemy coraz większą potrzebę rynku na mobilne aplikacje we wszelkich strukturach samorządów – od zakupu biletów komunikacji miejskiej, przez rejestrację do lekarza po opłaty mieszkaniowe, czy zdalne załatwianie spraw w urzędach miast. Nie jest więc dziwne, że referaty urzędów miast szukają coraz częściej firm, które są w stanie dostarczyć w 100% gotowe rozwiązania.

2. Ostatnie lata w Polsce to bardzo dynamiczny rozwój e-usług publicznych, ale także wzrost liczby osób mających dostęp do internetu.

Nie jest więc niczym dziwnym, że usługi online, które świadczą podmioty publiczne, są dziś raczej normą niż zaskoczeniem. Polacy, nawet ci sceptycznie podchodzący do rozwoju technologii, odczuwają poprawę na lepsze, to samo zresztą mogą powiedzieć urzędnicy, mający mniej petentów czekających w kolejce do okienka.

 

Według definicji, e-usługa to usługa świadczona w sposób całkowicie zautomatyzowany, realizowany przez wyspecjalizowane oprogramowanie, może ona polegać na:

 

– wysyłaniu i odbieraniu danych za pomocą systemu
– świadczeniu usług na indywidualne życzenie odbiorcy
– realizowaniu bez konieczności przebywania obu stron jednocześnie w tej samej lokalizacji
– podawaniu konkretnej odpowiedzi na postawione zapytanie/ofertę

 

Pod względem projektowym, stworzenie platformy do obsługi online jest zajęciem pracochłonnym i wymagającym odpowiednich przygotowań – przede wszystkim potrzeba konkretnych wytycznych, wyników analiz dostarczanych przez klienta, które będą określać nie tylko stylistykę, ale także wszelkie rozwiązania z dziedziny UX/UI.

 

Pierwszym etapem projektowanie aplikacji na potrzeby jednostek pożytku publicznego powinna być zawsze wnikliwa analiza i stworzenie poglądowych makiet kolejnych widoków serwisów www. W miarę lokowania wszystkich zagadnień, można gotowe sekcje oddawać do testowania. I należy mieć na uwadze fakt, że etap testów, nie tylko wewnętrznych, ale i środowiskowych jest (i powinien być) najdłuższy – tak by móc wykluczyć wszystkie usterki, nie dokończone ścieżki czy błędy.
Testy dobrze jest przeprowadzać na grupach docelowych – czyli na całym przekroju wiekowym, który będzie miał korzystać z danej aplikacji. To zagwarantuje, że nasz produkt będzie użyteczny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników.

 

Warto pamiętać, że Administracja Publiczna – przez to, że gromadzi i przetwarza ogromną ilość danych – musi posiadać certyfikowany system, zgodny ze standardami RODO i GiODO.
To gwarant, że nie tylko wszystko będzie funkcjonować, jak należy, ale też pewność, iż nikt niepowołany nie włamie się na jeden z portali, by wykraść wrażliwe dane.

 

 

Dowiedz się więcej…

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej