Projektowanie aplikacji na potrzeby jednostek pożytku publicznego

1. Projektowanie aplikacji na potrzeby jednostek pożytku publicznego

Temat tylko z pozoru może wydawać się zagadnieniem dedykowanym tylko i wyłącznie dużym agencjom reklamowym. Obecnie, obserwujemy coraz większą potrzebę rynku na mobilne aplikacje we wszelkich strukturach samorządów – od zakupu biletów komunikacji miejskiej, przez rejestrację do lekarza po opłaty mieszkaniowe, czy zdalne załatwianie spraw w urzędach miast. Nie jest więc dziwne, że referaty urzędów miast szukają coraz częściej firm, które są w stanie dostarczyć w 100% gotowe rozwiązania.

2. Ostatnie lata w Polsce to bardzo dynamiczny rozwój e-usług publicznych, ale także wzrost liczby osób mających dostęp do internetu.

Nie jest więc niczym dziwnym, że usługi online, które świadczą podmioty publiczne, są dziś raczej normą niż zaskoczeniem. Polacy, nawet ci sceptycznie podchodzący do rozwoju technologii, odczuwają poprawę na lepsze, to samo zresztą mogą powiedzieć urzędnicy, mający mniej petentów czekających w kolejce do okienka.

 

Według definicji, e-usługa to usługa świadczona w sposób całkowicie zautomatyzowany, realizowany przez wyspecjalizowane oprogramowanie, może ona polegać na:

 

– wysyłaniu i odbieraniu danych za pomocą systemu
– świadczeniu usług na indywidualne życzenie odbiorcy
– realizowaniu bez konieczności przebywania obu stron jednocześnie w tej samej lokalizacji
– podawaniu konkretnej odpowiedzi na postawione zapytanie/ofertę

 

Pod względem projektowym, stworzenie platformy do obsługi online jest zajęciem pracochłonnym i wymagającym odpowiednich przygotowań – przede wszystkim potrzeba konkretnych wytycznych, wyników analiz dostarczanych przez klienta, które będą określać nie tylko stylistykę, ale także wszelkie rozwiązania z dziedziny UX/UI.

 

Pierwszym etapem projektowanie aplikacji na potrzeby jednostek pożytku publicznego powinna być zawsze wnikliwa analiza i stworzenie poglądowych makiet kolejnych widoków serwisów www. W miarę lokowania wszystkich zagadnień, można gotowe sekcje oddawać do testowania. I należy mieć na uwadze fakt, że etap testów, nie tylko wewnętrznych, ale i środowiskowych jest (i powinien być) najdłuższy – tak by móc wykluczyć wszystkie usterki, nie dokończone ścieżki czy błędy.
Testy dobrze jest przeprowadzać na grupach docelowych – czyli na całym przekroju wiekowym, który będzie miał korzystać z danej aplikacji. To zagwarantuje, że nasz produkt będzie użyteczny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników.

 

Warto pamiętać, że Administracja Publiczna – przez to, że gromadzi i przetwarza ogromną ilość danych – musi posiadać certyfikowany system, zgodny ze standardami RODO i GiODO.
To gwarant, że nie tylko wszystko będzie funkcjonować, jak należy, ale też pewność, iż nikt niepowołany nie włamie się na jeden z portali, by wykraść wrażliwe dane.

 

 

Dowiedz się więcej…

Czytaj również

Skuteczna kreacja w branży beauty w 2023 roku
948

Skuteczna kreacja w branży beauty w 2023 roku

Skuteczna kreacja w branży beauty w 2023 roku. Gdy pisaliśmy artykuł o projektowaniu stron dla branży beauty [link], pisaliśmy “Branża beauty stawia przed właścicielami klinik i salonów nowe wymagania – niezmiernie ważne jest, by uświadomić klienta, że to właśnie my pomożemy osiągnąć mu sukces. Osiągnięcie założonych celów będzie co prawda wymagało sporo wysiłku i dużo “burz mózgów”, jednak finalny efekt może przejść najśmielsze oczekiwania, więc warto zdać się na doświadczoną agencję.”

Czytaj dalej