09-01 580

Dane osobowe w Internecie

Dane osobowe w Internecie

09-01 580

Wiele się mówiło i wciąż mówi o bezpieczeństwie naszych danych osobowych w sieci - będąc cały czas online, podając swoje dane, chociażby logując się do serwisu banku, nie trudno przeoczyć pewne niuansy, które mogą mieć dla nas przykre konsekwencje. W ten sposób pozostawiamy po sobie ślad, który przy odpowiednim wysiłku i wiedzy można powiązać z naszą osobą. Zazwyczaj, to my sami decydujemy o upublicznieniu prywatnych danych w sieci, ale informacje nas dotyczące mogą być też łatwo dostępne niezależnie od naszej woli.

Dostęp do Internetu jest coraz bardziej powszechny. Według ostatnich badań, aż 84,5% mieszkańców Polski korzysta z dostępu do sieci. Posiadamy coraz większą świadomość, że każdy nasz ruch w sieci pozostawia po sobie ślad, rośnie nasz wiedza na temat tego, jak się chronić przed atakami i wyciekami danych. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji jest zbieranych na nasz temat. Co więcej, przy odpowiednim wysiłku prawie każdy może wejść w ich posiadanie.

Jak to się dzieje? Na podstawie Rejestru Przedsiębiorców KRS możemy uzyskać np. numer PESEL, a co za tym idzie, także zaszytą w nim datę urodzenia członków zarządu naszej firmy. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej umożliwia dotarcie do szeregu informacji o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ujawniony w niej adres prowadzenia działalności, niejednokrotnie stanowi także miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych również pozwala na pozyskanie informacji o numerze PESEL. Czy można uzyskać więcej danych? Oczywiście. Należały skorzystać z wyspecjalizowanej usługi, OSINT (ang. Open-Source Intelligence), inaczej biały wywiad, wymaga zaangażowania analityków do przeszukiwania Internetu pod kątem fragmentów informacji o danej osobie. Znalezione szczegóły są kojarzone i łączone w całość w celu pozyskania dalszych informacji. OSINT działa na zasadzie “po nitce do kłębka”, czyli najprościej jak się da. Na pocieszenie - analiza i poruszanie się w OSINT nie jest proste i dostępne powszechnie, potrzeba wiele wiedzy oraz wyspecjalizowanych narzędzi, by w ogóle rozpocząć skutecznie poszukiwania. Mimo to, powinniśmy być maksymalnie ostrożni, podając jakiekolwiek dane osobowe w internecie - zwłaszcza na podejrzanie wyglądających stronach www, czy w sklepach online. Naszą czerwoną lampkę powinny zapalić też dziwnej treści maile lub oferty przychodzące z zagranicznych, nieistniejących kont mailowych.

Filmy

X

06-27 367

Realizacja strony www Auto Planeta

X

06-24 543

Website Style - Team

COPYRIGHT 2011 - 2021 ALL RIGHTS RESERVED