1188

Dane osobowe w Internecie

Dane osobowe – wiele się mówiło i wciąż mówi o  ich bezpieczeństwie w sieci – będąc cały czas online, podając swoje dane, chociażby logując się do serwisu banku, nie trudno przeoczyć pewne niuansy, które mogą mieć dla nas przykre konsekwencje. W ten sposób pozostawiamy po sobie ślad, który przy odpowiednim wysiłku i wiedzy można powiązać z naszą osobą. Zazwyczaj, to my sami decydujemy o upublicznieniu prywatnych danych w sieci, ale informacje nas dotyczące mogą być też łatwo dostępne niezależnie od naszej woli.

Dostęp do Internetu jest coraz bardziej powszechny. Według ostatnich badań, aż 84,5% mieszkańców Polski korzysta z dostępu do sieci. Posiadamy coraz większą świadomość, że każdy nasz ruch w sieci pozostawia po sobie ślad, rośnie nasz wiedza na temat tego, jak się chronić przed atakami i wyciekami danych. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji jest zbieranych na nasz temat. Co więcej, przy odpowiednim wysiłku prawie każdy może wejść w ich posiadanie.

1. Jak to się dzieje?

Na podstawie Rejestru Przedsiębiorców KRS możemy uzyskać np. numer PESEL, a co za tym idzie, także zaszytą w nim datę urodzenia członków zarządu naszej firmy. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej umożliwia dotarcie do szeregu informacji o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ujawniony w niej adres prowadzenia działalności, niejednokrotnie stanowi także miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych również pozwala na pozyskanie informacji o numerze PESEL.
Czy można uzyskać więcej danych? Oczywiście. Należały skorzystać z wyspecjalizowanej usługi, OSINT (ang. Open-Source Intelligence), inaczej biały wywiad, wymaga zaangażowania analityków do przeszukiwania Internetu pod kątem fragmentów informacji o danej osobie. Znalezione szczegóły są kojarzone i łączone w całość w celu pozyskania dalszych informacji. OSINT działa na zasadzie “po nitce do kłębka”, czyli najprościej jak się da. Na pocieszenie – analiza i poruszanie się w OSINT nie jest proste i dostępne powszechnie, potrzeba wiele wiedzy oraz wyspecjalizowanych narzędzi, by w ogóle rozpocząć skutecznie poszukiwania.
Mimo to, powinniśmy być maksymalnie ostrożni, podając jakiekolwiek dane osobowe w internecie – zwłaszcza na podejrzanie wyglądających stronach www, czy w sklepach online. Naszą czerwoną lampkę powinny zapalić też dziwnej treści maile lub oferty przychodzące z zagranicznych, nieistniejących kont mailowych.

 

Dowiedz się więcej…

1188

dane osobowe

internet

rejestr

rodo

Czytaj również

Smart rozwiązania na stronach www
1861

Smart rozwiązania na stronach www

Smart rozwiązania na stronach www to technologie i funkcje, które mają na celu poprawienie użytkowania. Zwiększenie interakcji, zachęcenie do działania oraz dostarczenie bardziej intuicyjnego i angażującego doświadczenia dla odwiedzających. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się szereg zastosowań i rozwiązań. Które, na pierwszy rzut oka mogą zostać nawet niezauważone i przeoczone. 

 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tym najbardziej popularnym:

 

Czytaj dalej