Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
996

Dane osobowe w Internecie

Dane osobowe – wiele się mówiło i wciąż mówi o  ich bezpieczeństwie w sieci – będąc cały czas online, podając swoje dane, chociażby logując się do serwisu banku, nie trudno przeoczyć pewne niuansy, które mogą mieć dla nas przykre konsekwencje. W ten sposób pozostawiamy po sobie ślad, który przy odpowiednim wysiłku i wiedzy można powiązać z naszą osobą. Zazwyczaj, to my sami decydujemy o upublicznieniu prywatnych danych w sieci, ale informacje nas dotyczące mogą być też łatwo dostępne niezależnie od naszej woli.

Dostęp do Internetu jest coraz bardziej powszechny. Według ostatnich badań, aż 84,5% mieszkańców Polski korzysta z dostępu do sieci. Posiadamy coraz większą świadomość, że każdy nasz ruch w sieci pozostawia po sobie ślad, rośnie nasz wiedza na temat tego, jak się chronić przed atakami i wyciekami danych. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji jest zbieranych na nasz temat. Co więcej, przy odpowiednim wysiłku prawie każdy może wejść w ich posiadanie.

1. Jak to się dzieje?

Na podstawie Rejestru Przedsiębiorców KRS możemy uzyskać np. numer PESEL, a co za tym idzie, także zaszytą w nim datę urodzenia członków zarządu naszej firmy. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej umożliwia dotarcie do szeregu informacji o osobach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ujawniony w niej adres prowadzenia działalności, niejednokrotnie stanowi także miejsce zamieszkania przedsiębiorcy. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych również pozwala na pozyskanie informacji o numerze PESEL.
Czy można uzyskać więcej danych? Oczywiście. Należały skorzystać z wyspecjalizowanej usługi, OSINT (ang. Open-Source Intelligence), inaczej biały wywiad, wymaga zaangażowania analityków do przeszukiwania Internetu pod kątem fragmentów informacji o danej osobie. Znalezione szczegóły są kojarzone i łączone w całość w celu pozyskania dalszych informacji. OSINT działa na zasadzie “po nitce do kłębka”, czyli najprościej jak się da. Na pocieszenie – analiza i poruszanie się w OSINT nie jest proste i dostępne powszechnie, potrzeba wiele wiedzy oraz wyspecjalizowanych narzędzi, by w ogóle rozpocząć skutecznie poszukiwania.
Mimo to, powinniśmy być maksymalnie ostrożni, podając jakiekolwiek dane osobowe w internecie – zwłaszcza na podejrzanie wyglądających stronach www, czy w sklepach online. Naszą czerwoną lampkę powinny zapalić też dziwnej treści maile lub oferty przychodzące z zagranicznych, nieistniejących kont mailowych.

 

Dowiedz się więcej…

996

dane osobowe

internet

rejestr

rodo

Czytaj również

Newsletter na stronie www - Wsparcie sprzedaży online
596

Newsletter na stronie www

Newsletter na stronie www jest realnym wsparciem sprzedaży online naszych produktów i usług. Od takiej tezy zaczynamy dzisiejszy artykuł, w którym będziemy chcieli odpowiedzieć na częste pytanie naszych klientów – czy newsletter na stronie www obecnie się w ogóle opłaca?

Czytaj dalej

Użyteczność stron internetowych
819

Użyteczność stron internetowych

Na przestrzeni lat użyteczność stron internetowych była rozumiana na wiele sposobów. Przyzwyczailiśmy się do określonych działań na witrynach, które prowadzą do danych informacji i te zachowania podświadomie staramy się powielać przy każdej stronie www. Za intuicyjność takich działań, za prostotę działania odpowiada UX design, czyli user-experience design.

Czytaj dalej