Design system w projektowaniu stron www

Design system w projektowaniu stron www

1. Chcąc w ogóle rozmawiać o design system, należy tak naprawdę poznać i rozumieć dwa, wzajemnie przenikające się pojęcia, które bardzo często pojawiają się przy okazji wszelkiego rodzaju publikacji na temat, ogólnie projektowania stron internetowych z gotowych komponentów, czy designu webowego.

Tylko takie, kompleksowe podejście da nam pełny obraz tego, czym w ogóle design system jest, kiedy i jak go stosować, oraz – czy naprawdę jest to narzędzie, które powinien znać każdy grafik czy web-developer.

2. Pierwsze pojęcie: style guide.

Jest to fraza, którą należałoby wiązać z księgą identyfikacji wizualnej. Ma to opisywać to, jak mają wyglądać i z czego mają być złożone konkretne komponenty strony www – przedstawiany jest to szczegółowy styl, np. Zaokrąglone rogi boksów, tabel, czy obligatoryjne umieszczanie cieni pod jasnymi elementami.

3. Drugie pojęcie: code snippets.

Chodzi tu o biblioteki gotowych wzorów kodu – jest to duże ułatwienie głównie dla web-developerów, kodujących stronę www. Technicznie rzecz biorąc są to wycinki kodu, które opisują poszczególne style (opisane w style guide). Dzięki temu zespół programistów może szybciej i efektywniej tworzyć nowe produkty danej firmy – mowa tu o podstronach, landing page’ach czy mailingach internetowych.

Jak widać, oba pojęcia wzajemnie przeplatają się, tworzą całość. I też, należy zaznaczyć, że nie tworzą one sztywnej reguły Design sytemu. Określane jest to raczej czymś, bo jest na pograniczu i w zależności jest przeważane do jednej lub drugiej definicji.

System designu (robocze, spolszczone “Design system”, czy może bardziej polska nazwa powinna brzmieć system stylu…?) na pewno nie jest także pojęciem podręcznikowym i w wielu artykułach można znaleźć wiele definicji. Wszystkie jednak odwołują się do głównej idei: że najważniejsze są jasno skonstruowane zasady tworzenia kolejnych interfejsów lub ich części, a nie gotowe elementy, które możemy wykorzystać. Warto także pamiętać, co w niektórych kręgach bywa pomijane – że strony internetowe powinny być traktowane jako żywe organizmy, które podlegają zmianom i które można dowolnie dostosowywać i rozbudowywać.

Design System możemy traktować też jak nasz osobisty styl, zbiór instrukcji i rzeczy na które zwracamy szczególną uwagę, które są dla nas ważne. Nie jest to oczywiście „klasyczny” design system i może bliżej mu do wspomnianego wcześniej style guida. Należy jednak zdać sobie sprawę z jednego, bardzo ważnego aspektu, zalety: System designu niewyobrażalnie skraca czas realizacji! A jak wiadomo czas to pieniądz, a pieniądz to sukces.

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1247

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1161

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej