Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Design system w projektowaniu stron www

1. Chcąc w ogóle rozmawiać o design system, należy tak naprawdę poznać i rozumieć dwa, wzajemnie przenikające się pojęcia, które bardzo często pojawiają się przy okazji wszelkiego rodzaju publikacji na temat, ogólnie projektowania stron internetowych z gotowych komponentów, czy designu webowego.

Tylko takie, kompleksowe podejście da nam pełny obraz tego, czym w ogóle design system jest, kiedy i jak go stosować, oraz – czy naprawdę jest to narzędzie, które powinien znać każdy grafik czy web-developer.

2. Pierwsze pojęcie: style guide.

Jest to fraza, którą należałoby wiązać z księgą identyfikacji wizualnej. Ma to opisywać to, jak mają wyglądać i z czego mają być złożone konkretne komponenty strony www – przedstawiany jest to szczegółowy styl, np. Zaokrąglone rogi boksów, tabel, czy obligatoryjne umieszczanie cieni pod jasnymi elementami.

3. Drugie pojęcie: code snippets.

Chodzi tu o biblioteki gotowych wzorów kodu – jest to duże ułatwienie głównie dla web-developerów, kodujących stronę www. Technicznie rzecz biorąc są to wycinki kodu, które opisują poszczególne style (opisane w style guide). Dzięki temu zespół programistów może szybciej i efektywniej tworzyć nowe produkty danej firmy – mowa tu o podstronach, landing page’ach czy mailingach internetowych.

Jak widać, oba pojęcia wzajemnie przeplatają się, tworzą całość. I też, należy zaznaczyć, że nie tworzą one sztywnej reguły Design sytemu. Określane jest to raczej czymś, bo jest na pograniczu i w zależności jest przeważane do jednej lub drugiej definicji.

System designu (robocze, spolszczone “Design system”, czy może bardziej polska nazwa powinna brzmieć system stylu…?) na pewno nie jest także pojęciem podręcznikowym i w wielu artykułach można znaleźć wiele definicji. Wszystkie jednak odwołują się do głównej idei: że najważniejsze są jasno skonstruowane zasady tworzenia kolejnych interfejsów lub ich części, a nie gotowe elementy, które możemy wykorzystać. Warto także pamiętać, co w niektórych kręgach bywa pomijane – że strony internetowe powinny być traktowane jako żywe organizmy, które podlegają zmianom i które można dowolnie dostosowywać i rozbudowywać.

Design System możemy traktować też jak nasz osobisty styl, zbiór instrukcji i rzeczy na które zwracamy szczególną uwagę, które są dla nas ważne. Nie jest to oczywiście „klasyczny” design system i może bliżej mu do wspomnianego wcześniej style guida. Należy jednak zdać sobie sprawę z jednego, bardzo ważnego aspektu, zalety: System designu niewyobrażalnie skraca czas realizacji! A jak wiadomo czas to pieniądz, a pieniądz to sukces.

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
755

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
765

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej