Formularze kontaktowe na stronach www do lamusa!

Wydawać by się mogło, że formularze kontaktowe na stronie www, za pomocą którego możemy szybko skontaktować się z daną firmą, bez kopiowania, spisywania zawiłych adresów mailowych to jest podstawa dobrego marketingu oraz designu. Oczywiście pomijając wszystkie niedziałające maile, błędnie wpisane parametry czy w ogóle, nieładujące się skrypty w przestarzałych technologicznie stronach.

Tak jak zdążyliśmy już zaobserwować, na przestrzeni kilku lat Internet w Polsce stał się o wiele bardziej dostępny i szybki. Dziś nie ma chyba osoby, która by nie posiadała smartfona i nie przeglądała na nim różnorakich witryn. Codziennie przeglądane są setki stron www – Są wśród nich branżowe portale kipiące od newsów, są niewielkie fanowskie strony dotyczące najróżniejszych tematów — ale sporo wśród nich też stron pojedynczych produktów, małych firm czy niewielkich studiów deweloperskich. Z pewnym smutkiem można zauważyć tendencję, która sprowadza się do tego, że stronę internetową zamienia się w miejsce, które ma przekierować użytkownika, najczęściej do fanpejdża na Facebooku. To tu podawane są szczegółowe dane kontaktowe, pisane są newsy i aktualności, a ostatnio wprowadzona innowacja Facebooka – Market daje nawet możliwość profesjonalnego sprzedawania swoich dóbr i prezentowania ich praktycznie tak samo jak w sklepie internetowym.

Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim, chyba dlatego, że użytkownicy bardzo łatwo przyzwyczajają się do wygodnych narzędzi i ciężko im zmienić coś, nawet jeśli nowe rozwiązanie jest lepsze i bardziej korzystne. Obsługę portali społecznościowych zna każdy, kto posiada jakiekolwiek konto w takowych. Nie dziwmy się zatem, że pracownicy firm wolą „na szybko” wrzucić posta/ofertę na znanego wszystkim fejsa, niż logować się, przypominać sobie zasady edycji czy pisania newsów na firmowej stronie internetowej. Nawet jeśli systemem CMS jest narzędzie tak proste w obsłudze, jak WordPress.

Obecnie obserwujemy trend, że firmom zależy bardziej na ikonkach portali społecznościowych, niż na formularzach jako takich. Oczywiście wszystko uzależnione jest od grupy docelowej danej firmy – target powyżej 50 lat będzie mimo wszystko wolał kontakt poprzez maila, pisanego z własnej poczty lub właśnie formularza, lub także – telefoniczny.

W przypadku młodszych grup docelowych faktycznie ikonki social media „załatwiają całą sprawę” – takiemu użytkownikowi wystarczy chwila, by odnaleźć kontakt do firmy, a także by ocenić czy dany fanpage jest „żywy” czy też zapytanie, które spadnie na massengera firmy nie zostanie w niebycie.

Każdy kij ma dwa końce, tak więc żeby nie było za kolorowo – przenosząc cały „ruch” strony internetowej na social media, po pierwsze poniekąd uniemożliwiamy naszej witrynie poprawne indeksowanie i pozycjonowanie. Obecnie, bardzo ważna jest jakość i częstotliwość aktualizacji treści stron.

Po drugie

Należy mieć na względzie fakt, że nie każdy użytkownik, który odszuka naszą stronę w Internecie, posiada poszczególne konta social media. Tak, jest to coraz rzadsze, jednak zdarza się.

Tak samo, nie każdy użytkownik będzie chciał kontaktować się poprzez swoje prywatne konta mediów społecznościowych, a jednak jako firma. Będzie to także utrudnieniem i będzie powodowało odpływ potencjalnych klientów.

Podsumowując: sytuacja idealna jest wtedy gdy posiadamy stronę internetową wraz poprawnie napisanymi i zaprojektowanymi formularzami, a także czynnie prowadzimy social media. 🙂

Czytaj również

Skuteczna kreacja w branży beauty w 2023 roku
948

Skuteczna kreacja w branży beauty w 2023 roku

Skuteczna kreacja w branży beauty w 2023 roku. Gdy pisaliśmy artykuł o projektowaniu stron dla branży beauty [link], pisaliśmy “Branża beauty stawia przed właścicielami klinik i salonów nowe wymagania – niezmiernie ważne jest, by uświadomić klienta, że to właśnie my pomożemy osiągnąć mu sukces. Osiągnięcie założonych celów będzie co prawda wymagało sporo wysiłku i dużo “burz mózgów”, jednak finalny efekt może przejść najśmielsze oczekiwania, więc warto zdać się na doświadczoną agencję.”

Czytaj dalej