Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Formularze kontaktowe na stronach www do lamusa!

Wydawać by się mogło, że formularze kontaktowe na stronie www, za pomocą którego możemy szybko skontaktować się z daną firmą, bez kopiowania, spisywania zawiłych adresów mailowych to jest podstawa dobrego marketingu oraz designu. Oczywiście pomijając wszystkie niedziałające maile, błędnie wpisane parametry czy w ogóle, nieładujące się skrypty w przestarzałych technologicznie stronach.

Tak jak zdążyliśmy już zaobserwować, na przestrzeni kilku lat Internet w Polsce stał się o wiele bardziej dostępny i szybki. Dziś nie ma chyba osoby, która by nie posiadała smartfona i nie przeglądała na nim różnorakich witryn. Codziennie przeglądane są setki stron www – Są wśród nich branżowe portale kipiące od newsów, są niewielkie fanowskie strony dotyczące najróżniejszych tematów — ale sporo wśród nich też stron pojedynczych produktów, małych firm czy niewielkich studiów deweloperskich. Z pewnym smutkiem można zauważyć tendencję, która sprowadza się do tego, że stronę internetową zamienia się w miejsce, które ma przekierować użytkownika, najczęściej do fanpejdża na Facebooku. To tu podawane są szczegółowe dane kontaktowe, pisane są newsy i aktualności, a ostatnio wprowadzona innowacja Facebooka – Market daje nawet możliwość profesjonalnego sprzedawania swoich dóbr i prezentowania ich praktycznie tak samo jak w sklepie internetowym.

Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim, chyba dlatego, że użytkownicy bardzo łatwo przyzwyczajają się do wygodnych narzędzi i ciężko im zmienić coś, nawet jeśli nowe rozwiązanie jest lepsze i bardziej korzystne. Obsługę portali społecznościowych zna każdy, kto posiada jakiekolwiek konto w takowych. Nie dziwmy się zatem, że pracownicy firm wolą „na szybko” wrzucić posta/ofertę na znanego wszystkim fejsa, niż logować się, przypominać sobie zasady edycji czy pisania newsów na firmowej stronie internetowej. Nawet jeśli systemem CMS jest narzędzie tak proste w obsłudze, jak WordPress.

Obecnie obserwujemy trend, że firmom zależy bardziej na ikonkach portali społecznościowych, niż na formularzach jako takich. Oczywiście wszystko uzależnione jest od grupy docelowej danej firmy – target powyżej 50 lat będzie mimo wszystko wolał kontakt poprzez maila, pisanego z własnej poczty lub właśnie formularza, lub także – telefoniczny.

W przypadku młodszych grup docelowych faktycznie ikonki social media „załatwiają całą sprawę” – takiemu użytkownikowi wystarczy chwila, by odnaleźć kontakt do firmy, a także by ocenić czy dany fanpage jest „żywy” czy też zapytanie, które spadnie na massengera firmy nie zostanie w niebycie.

Każdy kij ma dwa końce, tak więc żeby nie było za kolorowo – przenosząc cały „ruch” strony internetowej na social media, po pierwsze poniekąd uniemożliwiamy naszej witrynie poprawne indeksowanie i pozycjonowanie. Obecnie, bardzo ważna jest jakość i częstotliwość aktualizacji treści stron.

Po drugie

Należy mieć na względzie fakt, że nie każdy użytkownik, który odszuka naszą stronę w Internecie, posiada poszczególne konta social media. Tak, jest to coraz rzadsze, jednak zdarza się.

Tak samo, nie każdy użytkownik będzie chciał kontaktować się poprzez swoje prywatne konta mediów społecznościowych, a jednak jako firma. Będzie to także utrudnieniem i będzie powodowało odpływ potencjalnych klientów.

Podsumowując: sytuacja idealna jest wtedy gdy posiadamy stronę internetową wraz poprawnie napisanymi i zaprojektowanymi formularzami, a także czynnie prowadzimy social media. 🙂

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej