Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
470

“Jednostki miary” w webdesignie

1. Dziś zaczynamy cykl artykułów, na pozór traktujących o najprostszych zagadnieniach, które sprawiają nie lada problemy w komunikacji nam i naszym klientom.

Nieznajomość pojęć bywa kłopotliwa zwłaszcza dla drugiej strony, która bardzo często stosuje je nieumiejętnie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Przykład? Bardzo częste rozumowanie, że 1 piksel = 1 centymetr. Mało kto, z klientów zdaje sobie sprawę, że jest to błąd i mówienie “proszę przesunąć ten element o 1cm w dół” nie będzie równoznaczne ani z 1 cm wg linijki, ani wg pikseli… 🙂

2. Pojęcie piksela jest dość ogólne i w zależności od dziedziny może mieć różne znaczenia.

Ogólnie rzecz biorąc piksel to zlepek angielskich słów pics (ang. skrót od pictures) i pel, oznaczający najmniejszy jednolity element, przedstawiający konkretny kolor, obrazu wyświetlanego na ekranie monitora, telewizora czy telefonu.

 

Jeden piksel w odniesieniu do monitorów komputerowych to bardzo mały kwadrat (zwykle w granicach 0,28 mm, co daje 90 ppi), prostokąt lub ewentualnie trójkąt widzialny z odległości użytkowej jako wypełniony jednolitym kolorem. Tryb pracy monitora, a konkretnie jego rozdzielczość, to właśnie liczba pikseli, jakie matryca ma w pionie i poziomie. Przykładowo matryca full HD, czyli o rozdzielczości 1920 × 1080, ma 1920 pikseli w każdej linii, a linii tych ma 1080. W przypadku wyświetlaczy w smartfonach lub tabletach rozmiar ich pikseli jest wielokrotnie mniejszy ze względu na znacznie mniejszą odległość, z jakiej użytkownicy z nich korzystają. Tutaj wyświetlacze nierzadko osiągają ponad 360 ppi, co jest prawie czterokrotnie większą niż na monitorach komputerowych.

3. Odnosząc się do web designu i projektowania stron www, możemy powiedzieć, że piksel jest najmniejszą jednostką miary.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem uzyskiwania kolorów na wyświetlaczu jest korzystanie z mieszania trzech barw podstawowych w systemie RGB. Obraz składa się z bardzo dużej liczby pikseli, których kolory mogą być niezależnie zmieniane. Każdy piksel składa się zwykle z trzech subpikseli, emitujących światło w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim. Odpowiednie sterowanie natężeniem emisji przez składowe subpiksele powoduje powstanie wypadkowego koloru całego piksela. W rezultacie kolorowi białemu odpowiada maksymalna intensywność świecenia wszystkich trzech składowych, kolorowi czarnemu – wszystkie subpiksele wygaszone. Tak też powstają kolory na stronach www.

 

Z istnieniem struktury obrazu złożonej z pikseli wiąże się także, znane grafikom i fotografom zwłaszcza 🙂 – zjawisko “pixelozy”, polegające na deformacji obrazu polegającej na sytuacji gdy obraz wygląda gładko w pomniejszeniu lub widziany z większej odległości, natomiast w powiększeniu są widoczne poszczególne wiązki pikseli.
Czasem jest to widoczne na ekranach monitorów, gdy nienaturalnie powiększamy za małe zdjęcia. Uważane jest to za niepożądane działanie i generalnie nie należy powiększać zbyt małych zdjęć. Dlatego też tak ważne jest przesłanie grafikom dużych, dobrej jakości zdjęć (bez owej “pixelozy”) To pozwoli na stworzenie dobrego i ciekawego projektu, bez ograniczania się wielkością fotografii.

470

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej