360

Mobilna wersja strony www

Indeksowanie witryn internetowych w oparciu o “mobile first” działa już od marca ubiegłego roku co prawda, ale do tej pory robot Google określał najpierw która wersja dla danej strony będzie korzystniejsza – desktopowa czy mobilna.
Od lipca 2019 dla wszystkich powstających stron www, boot automatycznie będzie indeksować wersję mobilną, zakładając że każdy nowy twór w Internecie musi ją mieć. Boot będzie także oceniał zgodność stron internetowych z urządzeniami mobilnymi i przekładał to na mobilne wyniki wyszukiwania. Wprowadzone zmiany mają sprzyjać poprawie pozycji serwisów posiadających mobilne wersje.

1. Zauważyć należy, że zmiana dotyczy wyłącznie witryn, na które bot Google’a natyka się po raz pierwszy.

Dlatego tak ważne jest tworzenie stron i sklepów online w wersjach responsywnych, czyli takich, które działają równie dobrze zarówno na laptopach i komputerach stacjonarnych, jak i na smartfonach. Zmiana w sposobie indeksowania nowych stron przez Google to naturalna konsekwencja wcześniejszej polityki tej firmy, której celem jest zachęcenie właścicieli stron do tworzenia wersji mobilnych.

 

Przypomnijmy: responsywność oznacza dostosowanie grafiki do rozmiaru wyświetlacza na którym dana strona internetowa jest prezentowana. Responsywność stron WWW to nie dodatek, ale konieczność. Graficy i programiści tworząc stronę WWW starają się, aby była ona maksymalnie prosta w obsłudze zarówno przy użyciu myszki jaki i palca na małym ekranie tabletu lub smartfona.

 

2. Jak pokazują ostatnie badania, udział urządzeń mobilnych w ogólnej liczbie odsłon generowanych nieustannie na witrynach internetowych w Polsce rośnie.

Pociąga to tym samym wzrost konsumpcji treści internetowych na ekranach telefonów i tabletów.
Użytkownicy szukając czegoś w Internecie zawsze chcą jak najszybciej i najłatwiej dotrzeć do potrzebnych informacji, dlatego posiadanie dostosowanej do wyświetlania na małych ekranach strony www mocno to upraszcza – przeglądanie, poszukiwanie informacji a nawet zakupy są już dziecinnie proste i dostępne w kilku klikach.

3. W dzisiejszych czasach galopującego postępu technologicznego już prawie połowa wszystkich istniejących stron www została zaindeksowana zgodnie z “mobile first index”.

Druga połowa ma maksymalnie kilka lat na stworzenie właściwych działających wersji responsywnych. Pamiętamy doskonale jak “znikały” na naszych oczach witryny stworzone w technologii Flash? – Podejrzewamy że dokładnie podobnie będzie się działo z przestarzałymi stronami bez wersji mobilnej.

 

Obecnie, roboty Google ograniczają się “jedynie” do obniżania pozycji niekompletnych witryn, ale całkiem niedługo, możliwe że takowe zaczną w ogóle usuwać, lub specjalnie oznaczać (jak choćby w przypadku braku certyfikatów SSL…?) by zmobilizować właścicieli do regularnych aktualizacji i zmian.

360

Mobilna wersja strony www

Czytaj również

Jak pisać teksty na stronę www?
540

Jak pisać teksty na stronę www?

Jak pisać teksty na stronę www? Ruch i zasięg = równa się pieniądze. Wiadomo, nie od dziś. Sęk w tym, że żeby był zasięg i ruch nie wystarczy opublikować strony www w Internecie i czekać na przypływ milionów na konto. To niestety tak nie działa – potrzebna jest wiedza, czas oraz oczywiście inwestycje na to, by nowo powstała witryna zaczęła na siebie zarabiać. 

 

Czytaj dalej