Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
311

Mobilna wersja strony www

Indeksowanie witryn internetowych w oparciu o “mobile first” działa już od marca ubiegłego roku co prawda, ale do tej pory robot Google określał najpierw która wersja dla danej strony będzie korzystniejsza – desktopowa czy mobilna.
Od lipca 2019 dla wszystkich powstających stron www, boot automatycznie będzie indeksować wersję mobilną, zakładając że każdy nowy twór w Internecie musi ją mieć. Boot będzie także oceniał zgodność stron internetowych z urządzeniami mobilnymi i przekładał to na mobilne wyniki wyszukiwania. Wprowadzone zmiany mają sprzyjać poprawie pozycji serwisów posiadających mobilne wersje.

1. Zauważyć należy, że zmiana dotyczy wyłącznie witryn, na które bot Google’a natyka się po raz pierwszy.

Dlatego tak ważne jest tworzenie stron i sklepów online w wersjach responsywnych, czyli takich, które działają równie dobrze zarówno na laptopach i komputerach stacjonarnych, jak i na smartfonach. Zmiana w sposobie indeksowania nowych stron przez Google to naturalna konsekwencja wcześniejszej polityki tej firmy, której celem jest zachęcenie właścicieli stron do tworzenia wersji mobilnych.

 

Przypomnijmy: responsywność oznacza dostosowanie grafiki do rozmiaru wyświetlacza na którym dana strona internetowa jest prezentowana. Responsywność stron WWW to nie dodatek, ale konieczność. Graficy i programiści tworząc stronę WWW starają się, aby była ona maksymalnie prosta w obsłudze zarówno przy użyciu myszki jaki i palca na małym ekranie tabletu lub smartfona.

 

2. Jak pokazują ostatnie badania, udział urządzeń mobilnych w ogólnej liczbie odsłon generowanych nieustannie na witrynach internetowych w Polsce rośnie.

Pociąga to tym samym wzrost konsumpcji treści internetowych na ekranach telefonów i tabletów.
Użytkownicy szukając czegoś w Internecie zawsze chcą jak najszybciej i najłatwiej dotrzeć do potrzebnych informacji, dlatego posiadanie dostosowanej do wyświetlania na małych ekranach strony www mocno to upraszcza – przeglądanie, poszukiwanie informacji a nawet zakupy są już dziecinnie proste i dostępne w kilku klikach.

3. W dzisiejszych czasach galopującego postępu technologicznego już prawie połowa wszystkich istniejących stron www została zaindeksowana zgodnie z “mobile first index”.

Druga połowa ma maksymalnie kilka lat na stworzenie właściwych działających wersji responsywnych. Pamiętamy doskonale jak “znikały” na naszych oczach witryny stworzone w technologii Flash? – Podejrzewamy że dokładnie podobnie będzie się działo z przestarzałymi stronami bez wersji mobilnej.

 

Obecnie, roboty Google ograniczają się “jedynie” do obniżania pozycji niekompletnych witryn, ale całkiem niedługo, możliwe że takowe zaczną w ogóle usuwać, lub specjalnie oznaczać (jak choćby w przypadku braku certyfikatów SSL…?) by zmobilizować właścicieli do regularnych aktualizacji i zmian.

311

Mobilna wersja strony www

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej