1680

Rola blogerów i jutuberów w dzisiejszym świecie

Rola blogerów

1. Bez wątpienia blogi i wideoblogi to w Polsce źródła informacji o silnej i już ugruntowanej pozycji.

Regularne korzystanie z blogów deklaruje 33% internautów, a z wideoblogów 29%. Na jakikolwiek kontakt z blogami lub wideoblogami wskazuje dodatkowo aż 40% internautów.

2. W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła popularność wideoblogów, co jest zgodne z ogólnym trendem wzrostu popularności wideo jako nośnika informacji, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Polacy „konsumują” treści na blogach i w wideoblogach, aby się czegoś nauczyć, poznawać trendy, a także po to, by przeczytać lub obejrzeć coś ciekawego i pozyskać wiedzę specjalistyczną. Średnio jako konsumenci wskazujemy ponad dwa takie powody. Zgodnie z opinią Polaków blogi i wideoblogi przede wszystkim inspirują nas i pomagają nam rozwijać pasje, ale też mają szersze, zdecydowanie pozytywne działanie – zwiększają świadomość konsumencką i popularyzują róż- ne inicjatywy społeczne. Według badania aż co 4. odbiorca bloga lub wideobloga deklaruje, że dzięki znalezionym treściom zmodyfikował styl życia, np. zaczął uprawiać sport czy zdrowiej się odżywiać, a co 5. zmienił swoje poglądy dotyczące poważnych spraw społecznych, takich jak uchodźcy czy aborcja. To pokazuje, jak ważnym medium opiniotwórczym stały się blogi i wideoblogi. Niewątpliwie mają ogromny wpływ na to, co myślimy i jak postępujemy jako Polacy, Europejczycy, ludzie. To duża odpowiedzialność twórców, ale i duża szansa na tworzenie lepszego jutra.

95% badanych blogerów i youtuberów uważa, że ma wpływ na swoich odbiorców, co też przekłada się na drugą stronę – aktualnie 33% internautów deklaruje, że czyta blogi i ogląda wideoblogi. Te drugie zwłaszcza przeżyły w ostanim czasie spory rozkwit. Jak można przypuszczać, głównie za sprawą rozwoju szeroko pojętych social media (youtube, vimeo czy ipla) a także dostępnością takich form na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.

Wojna o dominację wideo rozpoczęła się już w ubiegłym roku i trwa do teraz z rosnącą intensywnością, w dodatku na wielu frontach. Szacuje się, że do 2019 roku 80% całego ruchu w internecie będzie pochodziło właśnie z wideo.

* dane statystyczne za pośrednictwem http://blogforumgdansk.pl

1680

Czytaj również

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1192

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej