1658

Single Page Application (SPA)

Single Page Application (SPA)

1. Tak naprawdę idea witryn w typie SPA istnieje od prawie dekady, jednak ostatnio, cieszą się one sporym wzięciem i zainteresowaniem.

SPA – Single Page Application to najprościej ujmując takie podejście do tworzenia stron internetowych, gdzie jednorazowo ładuje się cały interfejs strony, natomiast wraz z interakcjami wykonywanymi przez użytkownika, witryna pobiera i podmienia tylko te dane, które są w danym momencie potrzebne. Nie ma tu typowego dla zmiany podstrony “przeklikiwania” się między, sekcje lub widoki są tu ładowane płynnie i synchronicznie w tle.
Jak do tego dodać, obecnie możliwe do stworzenia rozmaite efekty wizualne – mamy w zasadzie gotowy przepis na nowoczesną i ciekawą kreację.

2. No dobrze, ale dlaczego SPA zaczęły być modne dopiero niedawno?

Z bardzo prostego powodu 🙂 Jeszcze kilka lat temu większość przeglądarek internetowych nie radziła sobie ze stronami na których takie efekty generował JavaScript. Obecnie, w dobie szybkich łączy internetowych, dużych mocy obliczeniowych nawet zwykłych smartfonów, nie stanowi to dla nich problemu. Witryny w typie SPA są normalnie pozycjonowane i indeksowane przez roboty Google’a – w żadnym wypadku nie są traktowane jako te gorsze czy mniej przyjazne pod seo.
Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli z sentymentu na przykład korzystamy ze starszej wersji przeglądarki internetowej, nasza strona może się wieszać lub niepoprawnie wyświetlać z uwagi na niekompatybilny skrypt.

 

Jeśli jednak myślimy o stworzeniu swojej strony internetowej, warto poszukać inspiracji i pomyśleć nad SPA.

 

Takie rozwiązanie gwarantuje nam szybkie działania poprzez mniejsze obciążenie naszego hostingu, a jak wiadomo płynnie działająca strona = chętniej oglądana strona. Dodatkowo – lepsze UX, dzięki płynności zyskamy także na szybkości ładowania się strony na urządzeniach mobilnych.

 

Ciekawym faktem jest także to, że posiadając stronę www w typie SPA, generuje ona mniejsze ilości przesyłanych danych. Dlaczego? Dlatego, że witryna ładuje wszystkie dane na samym początku i dzięki temu zużywa mniej danych, a ponieważ pobrane dane są unikalne, nie pobieramy dwa razy tych samych danych – w przypadku tradycyjnych stron internetowych, przy każdym kliknięciu na podstronę, ponownie ściągane są dane np. ze stopek, headerów czy sidebarów.

 

Dla jakich stron warto pomyśleć o SPA? Na pewno na wszelkiego rodzaju niedużych, nowoczesnych witrynach, które mają robić “efekt wow”. Jest to na pewno przyszłość wszystkich eleganckich i estetycznie zaprojektowanych realizacji.

1658

Czytaj również