SPA - co to takiego?

Z okazji nowego roku wiele się mówi o trendach i nowościach, choć tak naprawdę idea witryn w typie SPA istnieje od prawie dekady, jednak ostatnio, cieszą się one sporym wzięciem i zainteresowaniem. Jest to przede wszystkim rozwiązanie, które bardzo ułatwia budowanie stron internetowych, poruszanie się po nich a także – przede wszystkim – ich ładowanie na PC czy urządzeniach mobilnych.

 

Single Page Application to najprościej ujmując takie podejście do tworzenia stron internetowych, gdzie jednorazowo ładuje się cały interfejs strony, natomiast wraz z interakcjami wykonywanymi przez użytkownika, witryna pobiera i podmienia tylko te dane, które są w danym momencie potrzebne. Nie ma tu typowego dla zmiany podstrony “przeklikiwania” się między, sekcje lub widoki są tu ładowane płynnie i synchronicznie w tle.
Jak do tego dodać, obecnie możliwe do stworzenia rozmaite efekty wizualne – mamy w zasadzie gotowy przepis na nowoczesną i ciekawą kreację.

1. No dobrze, ale dlaczego SPA zaczęły być modne dopiero niedawno?

Z bardzo prostego powodu 🙂 Jeszcze kilka lat temu większość przeglądarek internetowych nie radziła sobie ze stronami na których takie efekty generował JavaScript. Obecnie, w dobie szybkich łączy internetowych, dużych mocy obliczeniowych nawet zwykłych smartfonów, nie stanowi to dla nich problemu. Witryny w typie SPA są normalnie pozycjonowane i indeksowane przez roboty Google’a – w żadnym wypadku nie są traktowane jako te gorsze czy mniej przyjazne pod seo.
Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli z sentymentu na przykład korzystamy ze starszej wersji przeglądarki internetowej, nasza strona może się wieszać lub niepoprawnie wyświetlać z uwagi na niekompatybilny skrypt.

 

Jeśli jednak myślimy o stworzeniu swojej strony internetowej, warto poszukać inspiracji i pomyśleć nad SPA. Takie rozwiązanie gwarantuje nam szybkie działania poprzez mniejsze obciążenie naszego hostingu, a jak wiadomo płynnie działająca strona = chętniej oglądana strona. Dodatkowo – lepsze UX, dzięki płynności zyskamy także na szybkości ładowania się strony na urządzeniach mobilnych.
Ciekawym faktem jest także to, że posiadając stronę www w typie SPA, generuje ona mniejsze ilości przesyłanych danych. Dlaczego? Dlatego, że witryna ładuje wszystkie dane na samym początku i dzięki temu zużywa mniej danych, a ponieważ pobrane dane są unikalne, nie pobieramy dwa razy tych samych danych – w przypadku tradycyjnych stron internetowych, przy każdym kliknięciu na podstronę, ponownie ściągane są dane np. ze stopek, headerów czy sidebarów.

 

Dla jakich stron warto pomyśleć o SPA? Na pewno na wszelkiego rodzaju niedużych, nowoczesnych witrynach, które mają robić “efekt wow”. Jest to na pewno przyszłość wszystkich eleganckich i estetycznie zaprojektowanych realizacji.

Design

spa

strony internetowe

urządzenia mobilne

Czytaj również

Jak pisać teksty na stronę www?
540

Jak pisać teksty na stronę www?

Jak pisać teksty na stronę www? Ruch i zasięg = równa się pieniądze. Wiadomo, nie od dziś. Sęk w tym, że żeby był zasięg i ruch nie wystarczy opublikować strony www w Internecie i czekać na przypływ milionów na konto. To niestety tak nie działa – potrzebna jest wiedza, czas oraz oczywiście inwestycje na to, by nowo powstała witryna zaczęła na siebie zarabiać. 

 

Czytaj dalej