Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Webdesign i trendy 2017

1. Projektowanie stron internetowych jest dziedziną cały rozwijającą się i bardzo podatną na nowinki, trendy i wszelakie smaczki.

Tu wszystko potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie – coś co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe do stworzenia, nieatrakcyjne i nudne, obecne urasta do ikony, wzoru do naśladowania. Kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że galerie rozłożone nierówno w mozaikę dobrze przyjmą się i zaczną być pożądane?

Wiadomo, że ślepe podążanie na trendami i najnowszymi rozwiązaniami to trochę ślepy zaułek, do którego łatwo dojść – tylko racjonalne myślenie i niejako wyprzedzanie trendy i styli daje gwarancję sukcesu i stworzenia witryny ponadczasowej, która posłuży, może nie kilkanaście, ale na pewno kilka ładnych lat, cały czas będąc atrakcyjną wizualnie.

2. Co zatem jest/będzie modne w letnim sezonie?

3. 1. Niestandardowy układ

Wg najnowszych trendów z http://webguruawards.com/ do lamusa odchodzą „nudne” 2, 3 kolumnowe strony. Generalnie, objawieniem – trendy roku 2017 jest ujednolicenie – tworzenie stron www według określonego unikalnego wzoru. Takie witryny w efekcie są proste w nawigacji i intuicyjne, a przy tym są niestandardowe – zapadają w pamięć i nie nudzą. Ważne by mieć pomysł i łamać stereotypy.

4. 2. Geometryczne fonty

Nowoczesne strony www nie ograniczają się do jednego kroju pisma. Czasy Verdany czy Ariala odeszły bezpowrotnie i obecnie możliwość inspirowania się fontami jest praktycznie nieograniczona. Avenir, Poppins, Brandon, Azo Sans czy Raleway to tylko przykłady fontów, które obecnie królują w designie i „robią całą robotę” nadając stronom lekkości, dynamiki.

Strona z inspiracjami http://www.csswinner.com/ zwłaszcza, jest bogata w liczne przykłady wykorzystania wszelkich krojów nie tylko do materiałów pisanych, ale także jako el graficzne stałe bądź dynamiczne witryn.

5. 3. Era wideo w tle

Jeszcze nie tak dawno pomysły w stylu „wrzućmy video na stronę internetową” były zabijane w zarodku. Z biegiem lat i zwiększeniem przepustowości łącz internetowych krótkie filmiki video zaczęły się pojawiać na stronach www. Obecnie, paradoksalnie stream z video potrafi mniej obciążać stronę niż 5 zdjęć w rozdzielczości HD na slider. Nie bez znaczenia jest tu także rozwój technologii mobilnych – w dobie story na Instragramie, wszystkie smartfony odtwarzają filmiki bez żadnego problemu.

6. 4. Brak scrolla

Czyli układ strony na zasadzie prezentacji – brak możliwości scrollowania strony w dół (rzadziej w bok) W takich projektach strona zajmuje zawsze 100% szerokości i wysokości każdego ekranu – nieważne czy będzie to laptop czy ekran telefonu. Takie rozwiązania dają jedna bardzo ważną zaletę: mamy pełną kontrolę nad tym, co widzi użytkownik.

Już pierwszy rzut oka na https://www.awwwards.com/ utwierdzi nas w przekonaniu że tak budowane witryny to ostatni krzyk mody.

7. 5. Mozaiki, mozaiki, mozaiki

Czyli w przeróżny sposób używane kafelkowe układy – czy to zdjęć, czy bloków tekstów wraz z finezyjnie rozplanowanymi infografikami. Takie układy swój początek miały na portalu pinterest, gdzie służyły do grupowania elementów graficznych.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także w podobny sposób układane menu – nie ma tu jednak możliwości stworzenia hierarchii informacji. Jest to jednak bardzo proste do odwzorowania w układach responsywnych.

Prykładem samym w sobie może być kolejna strona www bogata w inspiracje i pomysły: http://www.boostlizer.com/ oraz http://www.creativesden.com/

Dowiedz się więcej…

Webdesign

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej