Webdesign i trendy 2017

Trendy

1. Projektowanie stron internetowych jest dziedziną cały rozwijającą się i bardzo podatną na nowinki, trendy i wszelakie smaczki.

Tu wszystko potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie – coś co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe do stworzenia, nieatrakcyjne i nudne, obecne urasta do ikony, wzoru do naśladowania. Kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że galerie rozłożone nierówno w mozaikę dobrze przyjmą się i zaczną być pożądane?

Wiadomo, że ślepe podążanie na trendami i najnowszymi rozwiązaniami to trochę ślepy zaułek, do którego łatwo dojść – tylko racjonalne myślenie i niejako wyprzedzanie trendy i styli daje gwarancję sukcesu i stworzenia witryny ponadczasowej, która posłuży, może nie kilkanaście, ale na pewno kilka ładnych lat, cały czas będąc atrakcyjną wizualnie.

2. Co zatem jest/będzie modne w letnim sezonie?

3. 1. Niestandardowy układ

Wg najnowszych trendów z http://webguruawards.com/ do lamusa odchodzą „nudne” 2, 3 kolumnowe strony. Generalnie, objawieniem – trendy roku 2017 jest ujednolicenie – tworzenie stron www według określonego unikalnego wzoru. Takie witryny w efekcie są proste w nawigacji i intuicyjne, a przy tym są niestandardowe – zapadają w pamięć i nie nudzą. Ważne by mieć pomysł i łamać stereotypy.

4. 2. Geometryczne fonty

Nowoczesne strony www nie ograniczają się do jednego kroju pisma. Czasy Verdany czy Ariala odeszły bezpowrotnie i obecnie możliwość inspirowania się fontami jest praktycznie nieograniczona. Avenir, Poppins, Brandon, Azo Sans czy Raleway to tylko przykłady fontów, które obecnie królują w designie i „robią całą robotę” nadając stronom lekkości, dynamiki.

Strona z inspiracjami http://www.csswinner.com/ zwłaszcza, jest bogata w liczne przykłady wykorzystania wszelkich krojów nie tylko do materiałów pisanych, ale także jako el graficzne stałe bądź dynamiczne witryn.

5. 3. Era wideo w tle

Jeszcze nie tak dawno pomysły w stylu „wrzućmy video na stronę internetową” były zabijane w zarodku. Z biegiem lat i zwiększeniem przepustowości łącz internetowych krótkie filmiki video zaczęły się pojawiać na stronach www. Obecnie, paradoksalnie stream z video potrafi mniej obciążać stronę niż 5 zdjęć w rozdzielczości HD na slider. Nie bez znaczenia jest tu także rozwój technologii mobilnych – w dobie story na Instragramie, wszystkie smartfony odtwarzają filmiki bez żadnego problemu.

6. 4. Brak scrolla

Czyli układ strony na zasadzie prezentacji – brak możliwości scrollowania strony w dół (rzadziej w bok) W takich projektach strona zajmuje zawsze 100% szerokości i wysokości każdego ekranu – nieważne czy będzie to laptop czy ekran telefonu. Takie rozwiązania dają jedna bardzo ważną zaletę: mamy pełną kontrolę nad tym, co widzi użytkownik.

Już pierwszy rzut oka na https://www.awwwards.com/ utwierdzi nas w przekonaniu że tak budowane witryny to ostatni krzyk mody.

7. 5. Mozaiki, mozaiki, mozaiki

Czyli w przeróżny sposób używane kafelkowe układy – czy to zdjęć, czy bloków tekstów wraz z finezyjnie rozplanowanymi infografikami. Takie układy swój początek miały na portalu pinterest, gdzie służyły do grupowania elementów graficznych.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także w podobny sposób układane menu – nie ma tu jednak możliwości stworzenia hierarchii informacji. Jest to jednak bardzo proste do odwzorowania w układach responsywnych.

Prykładem samym w sobie może być kolejna strona www bogata w inspiracje i pomysły: http://www.boostlizer.com/ oraz http://www.creativesden.com/

Dowiedz się więcej…

Webdesign

Czytaj również