Animacje w projektowaniu stron www, czyli jak przykuć uwagę klienta

1. Nowoczesne technologie codziennie oferują nowe rozwiązania, podsuwają co rusz inne wizje i wyzwania.

Cały czas dumamy nad tym, by w maksymalny sposób zwrócić uwagę klienta, zatrzymać go na naszej stronie internetowej. Wg badań, mamy tylko osiem sekund na zainteresowanie klienta tym, co znajduje on na „topie” witryny. Dane z facebooka są jeszcze bardziej bezlitosne – tylko dwie sekundy.

Mówi się, że kończący się rok 2017 był rokiem video marketingu – bo właśnie animacje angażują najbardziej, są najbardziej „oko-chwytliwymi” formami i pozwalają zyskać uwagę, a przy tym są najszybciej konsumowane.

Animacja to technika filmowa polegająca na tworzeniu efektu ożywienia martwych kształtów przez dokonywanie serii pojedynczych zdjęć rysunków, wycinanek, kukiełek lub sylwetek i wyświetlaniu ich w sposób ciągły.

Obecnie animacje mają głównie jeden format – gif. Jest to ruchomy obrazek, który da się zamieścić niemal wszędzie. Bez problemu można przykuwać uwagę i zwiększać zasięgi na Facebooku, a także zwiększyć atrakcyjność newsletterów wysyłanych mailem. Wadą takich animacji może być ich jakość – dlatego rekomendowane są do niewielkich rozmiarów reklam, banerów czy odnośników.

Animacje 3D, są bardziej zaawansowanymi formami, tworzone za pomocą specjalnego oprogramowania, głównie służą do wizualizacji architektonicznych. Za pomocą szeroko rozwiniętych technik kodowania, obecnie nawet z serii statycznych obrazów można zrobić spójną animację 3D, przedstawiającą obrotowy model produktu. Oczywiście takie zdjęcia muszą być odpowiednio wykonane i obrobione, by żadna fotografia nie różniła się ani o milimetr kadrem.

Przestarzałą formą takich animacji są animacje Flash, obecnie blokowane przez niektóre przeglądarki, dlatego też warto stosować dynamiczne rozwiązania html5 lub animacje video.

2. Animacje można wykorzystać w różnoraki sposób:

– w mediach społecznościowych (Twitter, Pinterest, Google+, Facebook)
– w newsletterach
– na stronie www

– w sklepach internetowych, by pokazać towar w różnych ujęciach

Siła animacji tkwi w tym, ze ludzkie oko, widząc ruch, zaczyna go śledzić, chcąc upewnić się z czym ma do czynienia. Mamy pewność, że potencjalny klient prędzej zatrzyma się przy ruchomym sliderze, niż przy statycznym zdjęciu.

Czytaj również

Smart rozwiązania na stronach www
1861

Smart rozwiązania na stronach www

Smart rozwiązania na stronach www to technologie i funkcje, które mają na celu poprawienie użytkowania. Zwiększenie interakcji, zachęcenie do działania oraz dostarczenie bardziej intuicyjnego i angażującego doświadczenia dla odwiedzających. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się szereg zastosowań i rozwiązań. Które, na pierwszy rzut oka mogą zostać nawet niezauważone i przeoczone. 

 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tym najbardziej popularnym:

 

Czytaj dalej