Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

API - łączność między aplikacjami

1. Łączność między aplikacjami to zdecydowanie użyteczność, bez której nie wyobrażamy sobie obecnie życia.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że mamy świat w zasięgu kliknięcia – nie ważne czy mam w rękach tablet, telefon, czy siedzimy przy komputerze, czy laptopie. Możemy kupować, rezerwować, pisać, udostępniać wszystko, co tylko chcemy – jesteśmy połączeni ze światem i innymi użytkownikami jak nigdy dotąd.

2. Jak to się dzieje, że dane, które są w jednym miejscu, nagle znajdują się w innym i jak różne urządzenia łączą się ze sobą?

Bohaterem dzisiejszego tematu jest Interfejs Programistyczny Aplikacji (Aplication Programming Interface), w skrócie API. Jest to silnik pracujący pod maską – „za kulisami”.

3. Czy jest API? To pytanie jest zadawane przez wiele osób i tak naprawdę wytłumaczenie tego terminu nie jest wcale takie proste.

Wg reguły „Bla bla bla… Interfejs programistyczny aplikacji to bla bla rozumiany jako ściśle bla… blabla.. API definiuje blaabla Zadaniem API jest blabla bla”

Nie chcąc jednak zanudzać… Chcąc zobrazować problem jak najlepiej, wyobraźmy sobie że jesteśmy w restauracji. Siedzimy przy stole i mamy przed sobą menu, z którego możemy wybrać ulubioną potrawę – Lasange, zupę pomidorową czy makaron spaghetti. W tym konkretnym przykładzie, kuchnia reprezentuje system, który przygotowuje nasze zamówienia. Brakuje jednak kluczowego elementu, bowiem kuchnia nie będzie wiedziała co chcemy zamówić. Tu pojawia się zatem kelner, czyli nasze API, które przekazuje do kuchni zmówienie i finalnie dostarcze je nam prosto do stolika.

A teraz, przełóżmy to na świat rzeczywisty. Prawdopodobnie rezerwowaliśmy nie raz lot samolotem. Tak jak w restauracji, mamy do wyboru bardzo dużo opcji – w przypadku linii lotniczych, np. Lotnisko wylotowe, destynacja, data wylotu, data przylotu, lotnisko docelowe i inne zmienne.

W momencie kliknięcia „szukaj lotów” nawiązujemy interakcje ze stroną internetową linii lotniczej, żeby połączyć się z ich bazą danych. W rezultacie, dostajemy dostępne loty do lokalizacji, która nas interesuje. Na podstawie podanych zmiennych otrzymujemy także wycenę lotu.

4. Co dzieje się w wypadku, gdy używamy witryny super-wyszukiwarka-tanich-lotow.pl, która nie ma dostępu do bazy danych linii lotniczych?

Taka wyszukiwarka nie łączy z baża danych linii lotniczych gdyż nie ma do niej dostępu, wszukiwarka nawiązuje interakcje z API poszczególnych linii lotniczych, przeszukuje wszystkie wyniki i tak jak nasz kelner w restauracji, dostarcza je do nas, aby odnaleźć najtańszy i najbardziej komfortowy lot spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku.

Jak widać, z API korzystamy w praktycznie każdej czynności, jaką wykonujemy będąc online. Dzięki API jesteśmy w stanie szybko i bezproblemowo dotrzeć do interesujących nas informacji – jest to główny łącznik, który pozwala łączyć dane i nasze urządzenia w aplikację i tworzyć jedną wielką sieć powiązań.

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej