1717

Bosque - nowy język programowania autorstwa Microsoftu

Bosque - nowy język programowania autorstwa Microsoftu

1. Środowiska deweloperów dzielą się w zależności od stopnia specjalizacji w danym języku.

Bosque – nowy język programowania autorstwa Microsoftu. Podobnie jak języki naturalne, język programowania składa się ze zbiorów reguł syntaktycznych oraz semantyki, które opisują, jak należy budować poprawne wyrażenia oraz jak komputer ma je rozumieć. Wiele języków programowania posiada pisemną specyfikację swojej składni oraz semantyki, lecz inne zdefiniowane są jedynie przez oficjalne implementacje. Język programowania pozwala na precyzyjny zapis algorytmów oraz innych zadań, jakie komputer ma wykonać. W niektórych pracach pojęcie języka programowania jest ograniczane wyłącznie do tych języków, w których można zapisać wszystkie istniejące algorytmy.

 

Najpopularniejszymi językami są między innymi Java, C, Python, C++, PHP czy SQL. To one cieszą się największym wzięciem i są najczęściej wykorzystywane do kodowania wszelkich aplikacji internetowych.
Do gronach powyższych ma szansę dołączyć nowy język, stworzony przez inżyniera pracującego dla Microsoftu, Marca Marrona. Zaproponował on w swoim artykule (link: https://www.microsoft.com/en-us/research/uploads/prod/2019/04/beyond_structured_report_v2.pdf?irgwc=1&OCID=AID681541_aff_7806_1246483&tduid=(ir__z39hmfcstgkfrlfs0h20wk909m2xmirln0qsv3ut00)(7806)(1246483)(%285aa85bb3dfa80f898fcc0dd7f6451b65%29%2881561%29%281063644%29%280g00al71740a%29%28%29)(5aa85bb3dfa80f898fcc0dd7f6451b65)&irclickid=_z39hmfcstgkfrlfs0h20wk909m2xmirln0qsv3ut00) kolejny krok w rozwoju języków programowania – jak opisuje sam autor, jego język jest oparty o składnię i typy TypeScript, semantykę ML, Node oraz JavaScript:

 

“Język programowania Bosque jest przeznaczony do pisania kodu prostego, oczywistego i łatwego do zrozumienia, zarówno dla ludzi, jak i maszyn. Kluczowe cechy projektowe języka pozwalają uniknąć przypadkowemu komplikowaniu się procesu kodowania. Celem jest zwiększenie produktywności programistów, zwiększenie jakości oprogramowania i umożliwienie korzystania z szeregu nowych kompilatorów i narzędzi programistycznych.”

 

2. Jakie właściwości ma Bosque?

Posiada w swojej strukturze typowane stringi, ciekawostką natomiast jest fakt, że nie posiada absolutnie żadnych pętli, które to, jak twierdzi twórca – były głównym problemem z wieszaniem się oprogramowania i przerywania pracy aplikacji. Zamiast wspomnianych pętli używane są tutaj funktory do iteracji. Marc Marron wierzy, że można usprawnić kodowanie, pozbywając się źródeł złożoności, czyli właśnie pętli, mutowalnyych stanów czy dużej ilości odwołań.

 

Microsoft udostępnił chętnym repozytorium na Githubie w licencji open source, co zostało przyjęte z entuzjazmem i uznaniem. Oczywiście mile widziane są także wszelkie sugestie użytkowników, zauważone błędy i bugi.

 

Należy mieć świadomość, że obecnie Bosque jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju i wymaga jeszcze ogromnej ilości pracy i na pewno nie jest jeszcze to wersja, którą można praktycznie zastosować np w aplikacjach internetowych. Mimo wszystko na pewno jest to ciekawa alternatywa dla deweloperów ciekawych nowych rzeczy i otwartych na nowe rozwiązania. Na pewno będziemy się przyglądać tematowi z uwagą i śledzić nowinki od specjalistów z Microsoftu.

1717

Czytaj również

Grafika a e-commerce - jak połączyć dobre (ładne) z użytecznym?
1134

Grafika a e-commerce - jak połączyć dobre (ładne) z użytecznym?

Dzisiejsze zagadnienie jest z cyklu pytań retorycznych, na które większość zapewne zna odpowiedź. Mimo to, wydaje się że duża grupa właścicieli firm o roli designu zupełnie zapomina, zadowalając się formą “good enough” (“wystarczająco dobre, zadowalające” w wersji polskiej). O ile takie myślenie wcale nie jest karygodne, jeśli mamy dobre przesłanki i goni nas czas. Jeśli jednak chcemy się odpowiednio przygotować do kampanii, zmian, rebrandingu… dobrze jest po prostu wiedzieć czym jest ten mityczny dobry design.

Czytaj dalej