817

Czym jest Internet rzeczy?

Jest to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe oraz grzewcze.

 

Internet rzeczy nie jest nową koncepcją. Po raz pierwszy oficjalnie użyto tej nazwy w 1999 r. Musiało minąć kilkanaście lat, żeby niniejsza idea była traktowana poważnie. Dzisiaj, gdy praktycznie każde urządzenie może zostać wyposażone w odpowiednie chipy służące do łączności z Internetem, IoT przestał być mglistą koncepcją, a stał się realnym sposobem na usprawnienie codziennego życia.

1. Internet rzeczy to inaczej całkowita liczba działających w nim smart-urządzeń.

W tym wypadku mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej: do globalnej sieci podpinamy coraz większą liczbę przedmiotów. Największy boom czeka nas w najbliższych latach. Według szacunków IDC w ubiegłym roku na globalnym rynku było 10,3 mld smart-przedmiotów dysponujących autonomicznym dostępem do sieci, tzn. z własnym, unikalnym adresem IP. W 2020 roku takich urządzeń będzie już blisko 30 mld. To niemal cztery razy więcej niż wynosi populacja ówczesnego świata.

 

Imponująco przedstawiają się również wzrosty IoT na w Polsce. W raporcie „Worldwide IoT Spending Guide by Vertical” czytamy, że wartość polskiego rynku IoT w ubiegłym roku wyniosła 1,5 mld USD, ale już w 2018 roku podwoi się, sięgając 3,1 mld USD.

 

Podstawowym celem Internetu Rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację.

 

Analiza danych generowanych przez urządzenia funkcjonujące w Internecie rzeczy stanowi wielkie wyzwanie, któremu będą musieli stawić czoła zarówno badacze Big Data, jak i sam biznes. Dane generowane przez smart-urządzenia są bowiem przykładem Big Data innego typu niż te, które wytwarzamy dziś w „tradycyjnym” Internecie. Ze względu na swoje gabaryty oraz rozległość gromadzonych informacji wymagają odmiennych narzędzi i przyjęcia innej strategii przez przedsiębiorstwa. Wymusi to zwrot biznesu w kierunku zintegrowanych platform Big Data działających w chmurze obliczeniowej, które będą w stanie te dane przetwarzać, umożliwiając tym samym przedsiębiorcom monetyzację danych z IoT. IDC podaje, że już teraz 70 proc. dużych firm posiłkuje się danymi o użytkownikach gromadzonymi i przetwarzanymi przez zewnętrzne platformy Big Data, zaś do 2019 roku tym tropem mają pójść już wszystkie duże organizacje.

817

Czym jest Internet rzeczy?

Czytaj również

Zagrożenia w IT w 2024 roku
1258

Zagrożenia w IT w 2024 roku

Zagrożenia w IT w 2024 roku. Nasz cykl blogowy zaczynamy trochę przewrotnie, jednak nie mamy zamiaru nikogo straszyć ani spekulować. Chcemy w dzisiejszym wpisie poruszyć najważniejsze zagadnienia w obrębie branży IT, na które trzeba będzie w 2024 uważać.

Czytaj dalej