Efekt wow gwarantowany, czyli strony dla branży kreatywnej

Efekt wow gwarantowany, czyli strony dla branży kreatywnej

Przemysły kreatywne, ze szczególnym uwzględnieniem świata mediów i szeroko rozumianych audiowizualiów, należą obecnie do najszybciej rozwijających się sektorów w Europie. Dynamiczny rozwój rynku medialnego – zwłaszcza jego cechy kulturotwórcze, aktywizujące współczesnego człowieka na rynku pracy – oraz rola komunikacji medialnej wpływają bezpośrednio na jakość życia społeczno-kulturalnego i politycznego nowoczesnego społeczeństwa, także w Polsce. 

 

Wszyscy znamy powiedzenie “szewc bez butów chodzi” – branża kreatywna jest nam wyjątkowo bliska, bo jest… nasza 🙂 Jest też mocno specyficzna – bywa kapryśna, wymagająca i trudna. Nade wszystko jest jedna ważny aspekt, który powoduje, że w Website Style lubimy tworzyć witryny naszym kolegom i koleżankom po fachu – branża kreatywna, jest po prostu kreatywna! Możemy tu maksymalnie popuścić wodze wyobraźni, stworzyć coś totalnie nieoczywistego i unikalnego, co nie będzie się wpisywało w żadne kanony i schematy. Takie autorskie strony internetowe wywołują najwięcej emocji i to w nich inni projektanci upatrują mitycznego “efektu wow” – tak więc, może się okazać, że tworząc witrynę ilustratora czy innego grafika, stworzymy zupełnie “niechcący” nowy, ogólnoświatowy trend w web designie! 

 

Należy zdać sobie sprawę, że branża kreatywna to nie tylko agencje marketingowe i interaktywne. Dlatego też, nie ma żadnej ujmy na honorze, w zwróceniu się o nową witrynę do nas, nawet jeśli po części istniejemy jako konkurencja. Wszystkich naszych klientów traktujemy fair i tak samo zależy nam na dobrej współpracy.

 

1. Nie będziemy zbyt odkrywczy, jeśli napiszemy, że po pierwsze… pomysł.

Przeważnie jest tak, że przychodzący do nas klient z branży kreatywnej ma już mocno sprecyzowany obraz tego, jak widziałby swoją firmową stronę www. Czasem jest to odręczny szkic na kartce papieru, czasem już ułożony sekcjami layout, a czasem – nawet cała architektura informacji wraz z badaniami UX. 

Niezależnie od tego, każdy projekt analizujemy jeszcze raz wraz z klientem, nanosząc swoje sugestie i uwagi, by całość była w 100% akceptowalna i zaaprobowana. 

 

Branża kreatywna, rządzi się swoimi pewnymi prawami, które w zależności od specyfiki danego biznesu mogą być mniej lub bardziej rozciągnięte i “nagięte” – wszystko zależy od preferencji danego klienta.

W większości przypadków strony branży kreatywnej są po prostu wizytówką – portfolio, które jest prezentacją twórczości i zachęceniem do skorzystania z usług.

 

I tak, najważniejsze elementy, które powinny się mimo wszystko znaleźć w contencie witryny z branży kreatywnej:

(obecnie jednak, nawet poniższa lista nie uchodzi za regułę, dąży się do maksymalnego skracania i kondensowania treści, na rzecz – raczej minimalistycznego designu)|

 

 

  • portfolio prac – jest to absolutny mus, w końcu to jest “produkt” który chcemy pokazać, którym chcemy się chwalić i który chcemy sprzedawać. To, w jaki sposób twórczość danego autora zostanie pokazana, zależy wyłącznie od nas. W przypadku dużej ilości projektów (pamiętajmy, że czasem mniej znaczy więcej!) warto jest wprowadzić sortowanie lub jakikolwiek podział, który ułatwi wyszukanie interesujących nas realizacji.
  • Case study – w przypadku bardziej złożonych projektów, warto rozpisać bardziej szczegółowe case study – co zostało zrobione, jaki był stan początkowy, droga dojścia do takiego a nie innego rozwiązania i efekty. Ma to realne przełożenie na zainteresowanie potencjalnych klientów, zwłaszcza w przypadku agencji interaktywnych, zajmujących się szeroko pojętym UX i UI.
  • zespół/pokazanie autora – tak jak wspomnieliśmy powyżej, obecnie dąży się do minimalizacji długich elaboratów, jednak krótkie przedstawienie swojego doświadczenia, poprzednich projektów czy podanie marek z którymi się współracuje lub współpracowało (zwłaszcza, jeśli są to duże firmy godne uwagi) może się okazać korzystne, dla budowania wizerunku. Generalnie, tę sekcję można potraktować niejako jak CV stworzone online.
  • Kontakt. Czyli, niby prosta podstrona, a jednak temat rzeka. Umieszczać formularz, czy nie? Dodawać adres z mapą, wszystkie dane kontaktowe, włącznie z numerem konta?

 

Wszystko zależy oczywiście od klienta, jednak kierujmy się kilkoma zasadami:
a. Nie dodajemy mapy ani szczegółowej lokalizacji w momencie, gdy firma nie posiada oficjalnego biura (jest to np jednoosobowa działalność gospodarcza, jak np usługi fotograficzne)
b. Konieczne dodajemy w danych kontaktowych numer NIP – daje to sygnał potencjalnemu klientowi, że odwiedza witrynę prawdziwej i legalnej firmy.

  1. Formularz kontaktowy – uchodzi już trochę na przeżytek i coś, z czego nie korzysta się. Jak jednak pokazują badania, w pewnych grupach docelowych (zwłaszcza dla klientów w wieku 40+) formularze mają cały czas całkiem sporą popularność. Jeśli więc, grupa docelowa trafia do danej firmy, warto takowy dodać.

 

Nie tylko agencje interaktywne!

 

Branża kreatywna jest rozległa. W swoim wieloletnim doświadczeniu stworzyliśmy już strony www dla drukarni – zarówno wielko jak i mało-formatowych, agencji marketingowych, firm zajmujących się pozycjonowaniem i SEO, biur eventowych, muzeów czy wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Można powiedzieć wręcz, że znamy się na tym jak mało kto! 🙂

 

Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem bądź odświeżeniem strony www dla Twojego biznesu z branży kreatywnej, nie boisz się ciekawych i szalonych rozwiązań, które zainteresują Twoich klientów – zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety i skontaktowania się z nami. Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich pacjentów i kontrahentów.

branża kreatywna

strona internetowa

strony dla branży kreatywnej

Czytaj również