398

Facebook Marketplace, czyli kupuj i sprzedawaj na Facebooku

Na przestrzeni kilku lat Facebook zgromadził już ponad 2 miliardy użytkowników. Pisaliśmy już w osobnym artykule, że to właśnie za sprawą popularnego „fejsa” i innych social media, fora internetowe czy grupy dyskusyjne przeszły do historii Internetu, a w briefach tworzonych stron www w wytycznych widnieją „chaty, streamy, ikonki do Facebooka” zamiast takich modułów jak forum internetowe, chat.

 

Twórcy Facebooka wciąż zaskakują nowymi rozwiązaniami, które, czy chcemy czy nie – w końcu i tak używamy. Tym razem do zmian w Messengerze i Stories dołączyła funkcja Marketplace – czyli wbudowana tablica ogłoszeń.

 

Trend sprzedażowy był obecny juz dawno. Powstawały liczne grupy, które skupiały tylko i wyłącznie ogłoszenia „Kupię/sprzedam”, łącza grupa użytkowników na dzień dzisiejszy to nawet 500mln osób. Nie dziwi więc fakt stworzenia narzędzia, które jeszcze bardziej wykorzysta potencjał sprzedażowy. Ogólnie, da się także zauważyć, że coraz więcej użytkowników woli robić zakupy na „fejsie”, czy choćby Instagramie, który także stosunkowo nie dawno wprowadził taką użyteczność do swojego systemu.

 

Facebook Marketplace to nic innego jak wirtualna tablica ogłoszeń.

 

Na której zainteresowani mogą wystawiać na sprzedaż swoje rzeczy. Choć mechanizm jest znany z innych miejsc w Internecie, to dzięki specyfice portalu społecznościowego dokonanie transakcji nigdy nie było tak poręczne. Zakupu lub sprzedaży można dokonać podczas codziennego przeglądania newsów, co stanowi znaczące ułatwienie. Brak konieczności logowania się do osobnej aplikacji może być tym, co będzie odpowiadać za sukces wdrożonego rozwiązania i stanie się jego cechą rozpoznawczą.

 

Jest to główna i największa zaleta tego narzędzia – idąc krok dalej, można przypuszczać, że w przyszłości ta funkcja (i podobne w innych social media – np. Instagramowa) wyprze także sklepy internetowe. Jest to dość śmiała teza, ale jeśli nie wyprze – będzie dla takowych wielką konkurencja, a programiści z Magento czy Presty będą dwoić się i troić by dorównać w użyteczności, łatwości obsługi rozwiązaniom zastosowanym w social media.

 

Póki co MarketPlace jest w fazie testowania – czy stanie się drugim Allegro – czas pokaże.

398

Facebook

Czytaj również

Zagrożenia w IT w 2024 roku
1258

Zagrożenia w IT w 2024 roku

Zagrożenia w IT w 2024 roku. Nasz cykl blogowy zaczynamy trochę przewrotnie, jednak nie mamy zamiaru nikogo straszyć ani spekulować. Chcemy w dzisiejszym wpisie poruszyć najważniejsze zagadnienia w obrębie branży IT, na które trzeba będzie w 2024 uważać.

Czytaj dalej