Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
982

Gdzie się podziały fora internetowe?

1. Najpierw czaty i pokoje dyskusyjne na interii, następnie fora internetowe.

Jeszcze dziesięć lat temu były najpopularniejszymi formami społecznościowymi w sieci. Na forach można było znaleźć sporo informacji na interesujące nas tematy – istniały grupy niszowe, skupione wokół ustalonej, bardzo wąskiej tematyki, a również te, które zawierały przysłowiowe mydło i powidło. Generalnie – każdy, kto tylko chciał mógł znaleźć coś dla siebie. Na przestrzeni dekady (a więc całej wieczności w świecie IT) formy te stopniowo zanikły, obecnie, pozostały tylko te najmocniejsze, najbardziej popularne fora, które są odnogą dobrze wypozycjonowanych stron internetowych lub wielkich firm, które zdążyły zbudować solidną markę w sieci.

2. Co się więc stało z forami?

W całej historii „sieci” w Polsce można było zaobserwować kilka fenomenów – komunikator Gadu-Gadu, Naszą-klasę, Grono.net czy fora internetowe.

Dyskusje na forach internetowych toczyły się według ściśle ustalonego porządku. Nad wszystkim czuwały ekipy moderatorów, które pouczały użytkowników o tym, że nie należy odkopywać starych wątków, odbiegać od przewodniego tematu, czy też wyzywać innych uczestników dyskusji. Ale, ogromną siłą forów, szczególnie specjalistycznych było to, że w obrębie społeczności krążyła wiedza

.

Kolejnym „szczeblem” rozwoju forów, był skrypt phpBB by Przemo. Było to genialne, mocno rozbudowane narzędzie do tworzenia forum dyskusyjnego, które dawało się w 100% modyfikować, zarówno od strony kodu, jak i wyglądu. Ekipa twórców dwoiła się i troiła, wypuszczając do rusz to nowe i udoskonalone wersje swojego produktu, przez co skrypt stał się bardzo popularny.

… A następnie nadszedł rok 2010, rok po którym wszystko zaczęło się zmieniać – społeczności zmieniły swój charakter, coraz bardziej popularne stawały się serwisy blogowe, a najgorliwsze dyskusje przenosiły się do komentarzy ww. blogów. Trzeba zaznaczyć, że wiele funkcji forów przeniesiono właśnie do pierwotnych mediów społecznościowych. Wraz ze wzrostem popularności Facebooka i innych social media, fora odeszły trochę w niepamięć. Obecnie, firmom bardziej zależy na posiadaniu na swojej stronie www ikonek społecznościówek, niż na posiadaniu forum dyskusyjnego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że fora mimo wszystko, całkowicie nie wyginęły – tak kultowe fora jak elektroda.pl, fotograficzne forum Nikona, czy Canona cały czas działają, mają rzesze użytkowników i działają całkiem prężnie.

982

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej