1221

Gdzie się podziały fora internetowe?

1. Najpierw czaty i pokoje dyskusyjne na interii, następnie fora internetowe.

Jeszcze dziesięć lat temu były najpopularniejszymi formami społecznościowymi w sieci. Na forach można było znaleźć sporo informacji na interesujące nas tematy – istniały grupy niszowe, skupione wokół ustalonej, bardzo wąskiej tematyki, a również te, które zawierały przysłowiowe mydło i powidło. Generalnie – każdy, kto tylko chciał mógł znaleźć coś dla siebie. Na przestrzeni dekady (a więc całej wieczności w świecie IT) formy te stopniowo zanikły, obecnie, pozostały tylko te najmocniejsze, najbardziej popularne fora, które są odnogą dobrze wypozycjonowanych stron internetowych lub wielkich firm, które zdążyły zbudować solidną markę w sieci.

2. Co się więc stało z forami?

W całej historii „sieci” w Polsce można było zaobserwować kilka fenomenów – komunikator Gadu-Gadu, Naszą-klasę, Grono.net czy fora internetowe.

Dyskusje na forach internetowych toczyły się według ściśle ustalonego porządku. Nad wszystkim czuwały ekipy moderatorów, które pouczały użytkowników o tym, że nie należy odkopywać starych wątków, odbiegać od przewodniego tematu, czy też wyzywać innych uczestników dyskusji. Ale, ogromną siłą forów, szczególnie specjalistycznych było to, że w obrębie społeczności krążyła wiedza

.

Kolejnym „szczeblem” rozwoju forów, był skrypt phpBB by Przemo. Było to genialne, mocno rozbudowane narzędzie do tworzenia forum dyskusyjnego, które dawało się w 100% modyfikować, zarówno od strony kodu, jak i wyglądu. Ekipa twórców dwoiła się i troiła, wypuszczając do rusz to nowe i udoskonalone wersje swojego produktu, przez co skrypt stał się bardzo popularny.

… A następnie nadszedł rok 2010, rok po którym wszystko zaczęło się zmieniać – społeczności zmieniły swój charakter, coraz bardziej popularne stawały się serwisy blogowe, a najgorliwsze dyskusje przenosiły się do komentarzy ww. blogów. Trzeba zaznaczyć, że wiele funkcji forów przeniesiono właśnie do pierwotnych mediów społecznościowych. Wraz ze wzrostem popularności Facebooka i innych social media, fora odeszły trochę w niepamięć. Obecnie, firmom bardziej zależy na posiadaniu na swojej stronie www ikonek społecznościówek, niż na posiadaniu forum dyskusyjnego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że fora mimo wszystko, całkowicie nie wyginęły – tak kultowe fora jak elektroda.pl, fotograficzne forum Nikona, czy Canona cały czas działają, mają rzesze użytkowników i działają całkiem prężnie.

1221

Czytaj również

Jak pisać teksty na stronę www?
540

Jak pisać teksty na stronę www?

Jak pisać teksty na stronę www? Ruch i zasięg = równa się pieniądze. Wiadomo, nie od dziś. Sęk w tym, że żeby był zasięg i ruch nie wystarczy opublikować strony www w Internecie i czekać na przypływ milionów na konto. To niestety tak nie działa – potrzebna jest wiedza, czas oraz oczywiście inwestycje na to, by nowo powstała witryna zaczęła na siebie zarabiać. 

 

Czytaj dalej