2558

Gdzie się podziały fora internetowe?

Gdzie się podziały fora internetowe

1. Najpierw czaty i pokoje dyskusyjne na interii, następnie fora internetowe.

Jeszcze dziesięć lat temu były najpopularniejszymi formami społecznościowymi w sieci. Na forach można było znaleźć sporo informacji na interesujące nas tematy – istniały grupy niszowe, skupione wokół ustalonej, bardzo wąskiej tematyki, a również te, które zawierały przysłowiowe mydło i powidło. Generalnie – każdy, kto tylko chciał mógł znaleźć coś dla siebie. Na przestrzeni dekady (a więc całej wieczności w świecie IT) formy te stopniowo zanikły, obecnie, pozostały tylko te najmocniejsze, najbardziej popularne fora, które są odnogą dobrze wypozycjonowanych stron internetowych lub wielkich firm, które zdążyły zbudować solidną markę w sieci.

2. Co się więc stało z forami?

W całej historii „sieci” w Polsce można było zaobserwować kilka fenomenów – komunikator Gadu-Gadu, Naszą-klasę, Grono.net czy fora internetowe.

Dyskusje na forach internetowych toczyły się według ściśle ustalonego porządku. Nad wszystkim czuwały ekipy moderatorów, które pouczały użytkowników o tym, że nie należy odkopywać starych wątków, odbiegać od przewodniego tematu, czy też wyzywać innych uczestników dyskusji. Ale, ogromną siłą forów, szczególnie specjalistycznych było to, że w obrębie społeczności krążyła wiedza

.

Kolejnym „szczeblem” rozwoju forów, był skrypt phpBB by Przemo. Było to genialne, mocno rozbudowane narzędzie do tworzenia forum dyskusyjnego, które dawało się w 100% modyfikować, zarówno od strony kodu, jak i wyglądu. Ekipa twórców dwoiła się i troiła, wypuszczając do rusz to nowe i udoskonalone wersje swojego produktu, przez co skrypt stał się bardzo popularny.

… A następnie nadszedł rok 2010, rok po którym wszystko zaczęło się zmieniać – społeczności zmieniły swój charakter, coraz bardziej popularne stawały się serwisy blogowe, a najgorliwsze dyskusje przenosiły się do komentarzy ww. blogów. Trzeba zaznaczyć, że wiele funkcji forów przeniesiono właśnie do pierwotnych mediów społecznościowych. Wraz ze wzrostem popularności Facebooka i innych social media, fora odeszły trochę w niepamięć. Obecnie, firmom bardziej zależy na posiadaniu na swojej stronie www ikonek społecznościówek, niż na posiadaniu forum dyskusyjnego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że fora mimo wszystko, całkowicie nie wyginęły – tak kultowe fora jak elektroda.pl, fotograficzne forum Nikona, czy Canona cały czas działają, mają rzesze użytkowników i działają całkiem prężnie.

2558

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1247

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1161

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej