3998

Google Bomb

Google Bomb

1. Szukając informacji w sieci, najczęściej korzystamy z wyszukiwarek oczywiście. Aż ponad połowa zapytań pochodzi z wyszukiwarki Google.

Wyniki wyświetlane są w oparciu o skomplikowane algorytmy biorące pod uwagę wpisane słowa, naszą obecną lokalizację, czy historię online.

2. Czasem jednak zdarza się, że trafiamy na niespodziankę - szukając czegoś, bardzo ogólnie wpadają nam wyniki, które nijak mają się do naszego hasła.

Przekładem niech będzie wyświetlenie strony byłego ministra edukacji Romana Giertycha na pierwszym miejscu po wpisaniu hasła „debil”. Ów polityk padł ofiarą tzw. Google Bomb. Jest to technika polegająca na tworzeniu ogromnej ilości linków na różnych serwisach do określonej strony zawierających odpowiednie słowo kluczowe, dzięki czemu linkowana strona zajmuje wysokie miejsce w wynikach wyszukiwana. Zwykle ma to wymiar żartu dotykającego osoby publiczne, ale jest też jedną z nieuczciwych praktyk SEO.

Takie działanie dotknęło wielu osób publicznych, czy instytucji nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Na przykład w 2010 po wpisaniu w wyszukiwarkę „kłamca”, pokazywała się strona Donalda Tuska, „dom szatana” – strona Radia Maryja. Z kolei podczas prezydentury Baracka Obamy, po pisaniu „nigga house” (tłum. Dom czarnucha) – Google Maps wskazywało na Biały Dom na mapie.

25 stycznia 2007 Google ogłosił, że wprowadziła zmiany do algorytmu pozycjonowania wyników w celu zapobiegania tego typu nadużyciom. Ich skuteczność i niezbędność jest jednak przedmiotem pewnej kontrowersji.

Dowiedz się więcej…

3998

Google

Czytaj również

Grafika a e-commerce - jak połączyć dobre (ładne) z użytecznym?
1193

Grafika a e-commerce - jak połączyć dobre (ładne) z użytecznym?

Dzisiejsze zagadnienie jest z cyklu pytań retorycznych, na które większość zapewne zna odpowiedź. Mimo to, wydaje się że duża grupa właścicieli firm o roli designu zupełnie zapomina, zadowalając się formą “good enough” (“wystarczająco dobre, zadowalające” w wersji polskiej). O ile takie myślenie wcale nie jest karygodne, jeśli mamy dobre przesłanki i goni nas czas. Jeśli jednak chcemy się odpowiednio przygotować do kampanii, zmian, rebrandingu… dobrze jest po prostu wiedzieć czym jest ten mityczny dobry design.

Czytaj dalej