1460

Ile kosztuje identyfikacja wizualna?

Coraz więcej właścicieli firm zaczyna rozumieć, że identyfikacja wizualna marki to coś, co tworzy się na lata, ergo, musi być dokładnie przemyślane i dobrze rozplanowane. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie za co tak naprawdę płaci klient zlecając agencji interaktywnej wykonanie identyfikacji wizualnej.

Dobrej jakości logo, spójne materiały poligraficzne jak i do social mediów, strona internetowa… – Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać by tworzyć spójną wizytówkę biznesu.

Jeśli także Ty stoisz przed niełatwym wyborem firmy, która profesjonalnie i rzetelnie “opakuje” Twoją markę – skontaktuj się z nami, gwarantujemy, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Cię pytania!

1. “Rebranding? Nie, dziękuję!”

Niezależnie, czy dana firma jest nowym start-upem czy istnieje już na rynku X lat, obecnie absolutnym musem jest spójny przekaz kierowany zarówno w kanałach social media jak we wszelkich materiałach poligraficznych, czyli drukowanych.
Oczywiście, z biegiem lat, możemy dojść do wniosku że dany element, lub cała identyfikacja będzie do odświeżenia – jest to naturalny proces, który wraz z rozwojem danej marki może się okazać konieczny. Nie należy jednak panikować – rebrandingi w każdej branży były, są i zapewne będą 🙂
Niech przykładem będzie PZU czy marka aut BMW – wszystkie zmiany designu i identyfikacji jakie odbyły się w tych firmach, były dokładnie zaplanowane i przemyślane, tak, by na kolejne X lat były ponadczasowe i aktualne. Co ważne – nie należy traktować rebrandingu jako czegoś negatywnego – musimy sobie zdać sprawę, że pewnie zmiany po latach będą konieczne, a to, w jakim zakresie zajdą – czy tylko w kwestii samego logotypu, czy także w całej identyfikacji – zależy tylko i wyłącznie od nas, właścicieli.

2. Identyfikacja wizualna - co to takiego?

Wielu klientów myśli, że identyfikacja to nic innego jak logotyp i jego kolorystyka. I słysząc kwotę za rzeczoną identyfikację mocno dziwią się co do kosztów.
Tymczasem, jest to mniej lub bardziej rozbudowany system tego, jak identyfikowana i przedstawiana jest firma w Internecie i realu. Identyfikacja obejmuje więc nie tylko logo i używaną kolorystykę, ale także wszystkie materiały drukowane, włącznie z ich projektami, zawiera także zasady typografii, wygląd banerów, billboardów i plakatów, wygląd budynków i wnętrz firmowych, oznakowanie produktów – zarówno w digitalu jak i realnym świecie. To także wygląd ubrań firmowych, czy gadżetów reklamowych. Zawartość identyfikacji zależy od tego, czego dana firma potrzebuje i w jakiej branży działa. Przykładowo, dla branży gastronomicznej mogą to być dodatkowo projekty kart menu czy szyldów reklamowych, a dla branży medycznej – plansze informacyjne, identyfikatory, czy tzw. scrubsy.
Wszystkie te elementy mają wielkie wpływ na rozpoznawalność, tzw. “uczenie się” potencjalnych klientów poznawania powstającej marki. Buduje to profesjonalny wizerunek i wzbudza zaufanie – dlatego też niezmiernie ważne jest, by elementy identyfikacji wizualnej nie były wybierane przypadkowo.

3. Ile czasu zajmuje stworzenie identyfikacji wizualnej?

Musimy zdać sobie sprawę, że jako klienci musimy uzbroić się w cierpliwość. Czas grafika na poznanie firmy, jej specyfiki i najważniejszych aspektów może zająć trochę czasu. A im lepiej projektant pozna wszystkie te elementy, tym szybciej uda mu się trafić w preferencje i gusta klienta.
W Website Style, wierzymy, że każdy grafik ma swój niepowtarzalny styl i świeże spojrzenie na dany projekt, dlatego też, czasem organizujemy wewnętrzne konkursy, gdzie, jeśli oczywiście czas i budżet klienta na to pozwala – każdy z designerów tworzy swoją zajawkę identyfikacji dla danej firmy, a klient ma większy wybór i może wybrać, który styl mu bardziej odpowiada i “przemawia do niego”. Działając w ten sposób możemy w ekspresowym tempie dojść do etapu “mamy to! 🙂 ”

W normalnych warunkach, musimy pamiętać, że od ustaleń z klientem do finalnej identyfikacji jest spora droga, a analiza marki, konkurencji i branży jest czasochłonnym procesem, których założenia często wymagają weryfikacji. Wymaga to niejednokrotnie zmiany koncepcji, wskutek czego powstaje wiele wersji, które z kolei – wymagają oczywiście opinii klienta.
Standardowo – nie jesteśmy w stanie podać sztywnych ram czasowych, ile czasu powinien zająć proces tworzenia identyfikacji.

Wszystko zależy od kilku istotnych czynników:
Czy firma w chwili obecnej posiada logo lub/i identyfikację?
Jakie elementy mają się znaleźć w nowej identyfikacji?
Ile projektów całości należy wykonać?

4. Elementy identyfikacji wizualnej

Jak wcześniej napisaliśmy, ilość elementów w identyfikacji wizualnej jest bardzo różna – może ona zawierać tylko wytyczne co do konstrukcji loga i firmową paletę barw (jest to identyfikacja minimum) a może być w zasadzie nieograniczona i tylko potrzeba klienta będzie jedynym ogranicznikiem.
Co za tym idzie – cena takiej identyfikacji będzie uzależniona od ilości elementów jakie będą wymagały przygotowania. Często zdarza się też tak, że klient posiada księgę znaku swojego znaku graficznego i chce dołożenia do tego wyglądu materiałów graficznych do pełnej identyfikacji. Wszystkie komponenty identyfikacji różnić się będą formatem, wymiarem i orientacją – jak np. umieszczeniem imienia i nazwiska na tabliczkach montowanych na drzwiach gabinetów. Trzeba więc przygotować je w taki sposób, aby w każdym możliwym wariancie stanowiły harmonię.

 

5. “Dlaczego tak drogo?!”

Zdajemy sobie sprawę, że kwoty rzędu 5000 zł netto wzwyż jest niemałą kwotą i pokusa, by projekt oddawać pomniejszym freelancerom jest ogromna.
Pamiętajmy jednak, że oszczędzanie na własnym wizerunku prędzej czy później się zemści. Odkładanie kwestii wizerunkowych na dalszy plan albo powierzanie ich w niepewne ręce będzie generować więcej zysków niż strat. Są oczywiście komponenty na których możemy oszczędzić i które nie będą naszym “must have”. Co jednak ważne – warto się odpowiednio przygotować do rozmów z grafikami – jasno określając swoje cele i wymagania, zaoszczędzimy pracy grafików, a co za tym idzie – nasze fundusze nie ucierpią aż tak. Patrząc na problem z drugiej strony – warto zaufać profesjonalistom i zdać się na ich znajomość branży i rynku graficznego. Doświadczony i profesjonalny grafik będzie doskonale wiedział jak wyróżnić naszą firmę na tle konkurencji i jak zbudować wizerunek marki.

 

Jeśli także Ty stoisz przed niełatwym wyborem firmy, która profesjonalnie i rzetelnie “opakuje” Twoją markę – skontaktuj się z nami, gwarantujemy, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Cię pytania!

 

Czytaj więcej o identyfikacji wizualnej…

1460

identyfikacja wizualna

koszt identyfikacji wizualnej

Rebranding

strony internetowe

Czytaj również

Luksusowe strony internetowe
1118

Luksusowe strony internetowe - nie wszystko złoto co się świeci

Luksusowe strony internetowe mają za zadanie zaprezentować markę i jej produkty lub usługi w ekskluzywny sposób. Projektowanie takich stron wymaga uwzględnienia najnowszych trendów w projektowaniu interfejsów oraz dbałości o najdrobniejsze detale. 

W dzisiejszym artykule skupimy się na niuansach i szczegółach, które determinują “luksusowość” stron internetowych.

 

Czytaj dalej

Black Friday i kampanie reklamowe w 2023 roku
1119

Black Friday i kampanie reklamowe w 2023 roku

Black Friday i kampanie reklamowe w 2023 roku. Co prawda listopad dopiero się zaczął. Wymyślenie, wykreowanie i zaplanowanie odpowiedniej kampanii na koniec miesiąca, gdy przypada Black Friday, jest na ustach wszystkich, którzy zajmują się marketingiem.

 

Trzeci kwartał roku to czas, gdy marketingowe kalendarze zapełniają się wyjątkowo intensywnie – a sezon najbardziej wzmożonych działań przed świętami, sylwestrem i całym zakupowym sezonem otwiera właśnie black friday.

W dzisiejszym wpisie zbierzemy i opiszemy najlepsze i najbardziej efektywne kampanie. 

 

Czytaj dalej