1230

Jak stworzyć hasło idealne?

1. Haseł na co dzień używamy bez przerwy. Czy to chcąc sprawdzić skrzynkę mailową, czy zalogować się do banku, czy też, albo – przede wszystkim – administrować naszą stroną internetową. Używamy ich tak wielu, że z trudem mieszczą się w naszej głowie.

Często są banalne, a powinny być skomplikowane – głównie ze względów bezpieczeństwa. Nie chcemy bowiem by ktoś wpisując w naszego wordrepssa „admin / admin123” zalogował się na naszą witrynę i przejął nad nią kontrolę.

Numery, litery i znak specjalne (jak myślnik, średnik czy apostrof) są w hasłach zalecane, a w przypadku niektórych usług wręcz obowiązkowe. Powód? Im bardziej skomplikowane hasło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie szybko złamane przez wyspecjalizowany system hakerski. Są bowiem programy, które sprawdzają tysiące kolejno wygenerowanych kombinacji znaków z wyrazów pospolitych, aż odnajdą właściwy ciąg. Zatem im większa liczba użytych w haśle nietypowych znaków, tym trudniej je złamać.

Matematyka nie kłamie: jeśli hasło zawiera tylko pięć liter, to wystarczą zaledwie dwa tysiące prób aby je odszyfrować.

2. Czy można zatem spokojnie spać mając „mocne hasło”?

Teoretycznie tak, jednak nigdy, pod żadnym pozorem nie należy podawać swojego hasła osobom postronnym!

Szczególną ostrożność zachować należy w stosunku do ludzi, którzy przedstawiają się jako technicy, urzędnicy czy przedstawiciele banków – w rzeczywistości osoby takie, mając wgląd w system (bankowy, strony www, etc…) powinni móc sami sobie hasło „wyciągnąć” i nie potrzebują do tego podania naszego hasła.

3. Jak zatem stworzyć hasło idealne?

Oczywistością jest, że nie powinniśmy używać tego samego hasła do różnych stron. Jest jednak problem z zapamiętywaniem długich ciągów znaków – chąc do każdej aplikacji mieć inne hasło, niemożliwością jest zapamiętać wszystkie.

4. Rzecz w tym, że wcale nie trzeba zapamiętywać - Najlepszymi hasłami są bowiem takie, których nie musimy pamiętać – wystarczy przyswoić sobie kilka zasad:

wybieramy jedno słowo, związane z naszym życiem, doświadczeniem, wydarzeniem etc. Cokolwiek.
Zastępujemy podobnie wyglądające litery za cyfry. (czyli, np. „O” zamieniamy na „0”, „i” na „1” etc)
Dodajemy na początku, lub końcu łatwe do zapamiętania cyfry – np. Rok urodzenia
Po ostatnim znaku dodajemy pierwszą literę usługi/aplikacji, do której tworzymy hasło.
Najważniejsze – wymyślone reguły generowania haseł stosujemy konsekwentnie zawsze i trzymamy je w sekrecie.
Nigdy nie korzystamy z zapisywania haseł, które oferują nam przeglądarki – nawet we własnym domowym komputerze, czy w innych plikach tekstowych.

Dowiedz się więcej…

1230

Czytaj również

Smart rozwiązania na stronach www
1849

Smart rozwiązania na stronach www

Smart rozwiązania na stronach www to technologie i funkcje, które mają na celu poprawienie użytkowania. Zwiększenie interakcji, zachęcenie do działania oraz dostarczenie bardziej intuicyjnego i angażującego doświadczenia dla odwiedzających. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryje się szereg zastosowań i rozwiązań. Które, na pierwszy rzut oka mogą zostać nawet niezauważone i przeoczone. 

 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tym najbardziej popularnym:

 

Czytaj dalej