1514

Jak stworzyć hasło idealne?

Jak stworzyć hasło idealne

1. Haseł na co dzień używamy bez przerwy. Czy to chcąc sprawdzić skrzynkę mailową, czy zalogować się do banku, czy też, albo – przede wszystkim – administrować naszą stroną internetową. Używamy ich tak wielu, że z trudem mieszczą się w naszej głowie.

Często są banalne, a powinny być skomplikowane – głównie ze względów bezpieczeństwa. Nie chcemy bowiem by ktoś wpisując w naszego wordrepssa „admin / admin123” zalogował się na naszą witrynę i przejął nad nią kontrolę.

Numery, litery i znak specjalne (jak myślnik, średnik czy apostrof) są w hasłach zalecane, a w przypadku niektórych usług wręcz obowiązkowe. Powód? Im bardziej skomplikowane hasło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie szybko złamane przez wyspecjalizowany system hakerski. Są bowiem programy, które sprawdzają tysiące kolejno wygenerowanych kombinacji znaków z wyrazów pospolitych, aż odnajdą właściwy ciąg. Zatem im większa liczba użytych w haśle nietypowych znaków, tym trudniej je złamać.

Matematyka nie kłamie: jeśli hasło zawiera tylko pięć liter, to wystarczą zaledwie dwa tysiące prób aby je odszyfrować.

2. Czy można zatem spokojnie spać mając „mocne hasło”?

Teoretycznie tak, jednak nigdy, pod żadnym pozorem nie należy podawać swojego hasła osobom postronnym!

Szczególną ostrożność zachować należy w stosunku do ludzi, którzy przedstawiają się jako technicy, urzędnicy czy przedstawiciele banków – w rzeczywistości osoby takie, mając wgląd w system (bankowy, strony www, etc…) powinni móc sami sobie hasło „wyciągnąć” i nie potrzebują do tego podania naszego hasła.

3. Jak zatem stworzyć hasło idealne?

Oczywistością jest, że nie powinniśmy używać tego samego hasła do różnych stron. Jest jednak problem z zapamiętywaniem długich ciągów znaków – chąc do każdej aplikacji mieć inne hasło, niemożliwością jest zapamiętać wszystkie.

4. Rzecz w tym, że wcale nie trzeba zapamiętywać - Najlepszymi hasłami są bowiem takie, których nie musimy pamiętać – wystarczy przyswoić sobie kilka zasad:

wybieramy jedno słowo, związane z naszym życiem, doświadczeniem, wydarzeniem etc. Cokolwiek.
Zastępujemy podobnie wyglądające litery za cyfry. (czyli, np. „O” zamieniamy na „0”, „i” na „1” etc)
Dodajemy na początku, lub końcu łatwe do zapamiętania cyfry – np. Rok urodzenia
Po ostatnim znaku dodajemy pierwszą literę usługi/aplikacji, do której tworzymy hasło.
Najważniejsze – wymyślone reguły generowania haseł stosujemy konsekwentnie zawsze i trzymamy je w sekrecie.
Nigdy nie korzystamy z zapisywania haseł, które oferują nam przeglądarki – nawet we własnym domowym komputerze, czy w innych plikach tekstowych.

Dowiedz się więcej…

1514

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1300

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1210

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej