Konfiguratory i dedykowane rozwiązania w e-commerce, czyli produkty szyte na miarę

Konfiguratory i dedykowane rozwiązania w e-commerce, czyli produkty szyte na miarę

W dzisiejszych czasach wszędobylskiego zasięgu WiFi, w dobie smartfonów i aplikacji mobilnych, nikt nie dziwi się, że sklepy online stały się ogromnymi serwisami zakupowymi, w których skonfigurowanie własnej kanapy, czy nawet zaaranżowanie całej kuchni nie stanowi większego problemu. Sklepy internetowe dążą nieustannie do tego, aby zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenia i szeroką ofertę. W ten trend doskonale wpisują się konfiguratory, czyli rozwiązania online, które pozwalają dopasować dany produkt do potrzeb klienta.

 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wszelkiej maści konfiguratorom i systemom, które pozwalają na personalizację zamawianych produktów przed odbiorców.

Najpopularniejsze i najbardziej znane stały się konfiguratory na stronach dealerów samochodowych. Na tych witrynach możemy wybrać sobie wszystkie możliwości wyposażenia oraz wyglądu nowego auta – od koloru samego lakieru, przez materiał tapicerek, rozmiar i typ kół, po podświetlenia czy wielkość ekranu nawigacyjnego. 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ale przejrzenie wszystkich możliwości, opcji i zależności może przybierać ogromne kształty i rozmiary. 

1. Konfigurator? to nie dla mnie!

Istnieje wiele branż i specyficznych produktów, dla których tworzenie konfiguratora nie będzie miało wielkiego sensu – czasem wystarczy bowiem dodanie opcji kolorystycznych w standardowym, tradycyjnym systemie sklepu.

Już samo przygotowanie odpowiednich fotografii, grafik będzie miało ogromny wpływ na postrzeganie i odbiór całego sklepu. 

2. Wady dedykowanych konfiguratorów

Przewrotnie, w tym wpisie, najpierw pokażemy wady rozwiązań z konfiguratorami. W zasadzie to wada jest tylko jedna – koszt. Jeśli posiadamy już swój sklep online, wdrożenie do niego bardziej rozbudowanego narzędzia, które będzie miało dodatkową zbudowaną logikę (np. wraz z kolorem/materiałem, będzie się zmieniać także cena produktu, lub w danym kolorze będą występować tylko określone tkaniny etc) będzie nas kosztować tyle, ile cały sklep.

 

Dlatego też należy się dobrze zastanowić nad zasadnością i potrzebą stworzenia takiego rozwiązania. Bardzo często możemy posłużyć się gotowymi pluginami i motywami, które znacznie ułatwią nam zadanie, jednak musimy liczyć się z tym, że mogą (acz absolutnie nie muszą!) one spowalniać ładowanie podstron, lub być nie edytowalne w przyszłości. 

 

Najbardziej korzystną opcją jest stworzenie konfiguratora już podczas tworzenia sklepu – wtedy dostajemy kompleksową całość, web deweloperzy nie muszą kolejny raz “wgryzać się” w kod i całość przebiega zdecydowanie szybciej. Ale – znów – jest tu pewien haczyk. Po pierwsze – musimy być zdecydowani na takie rozwiązanie, po drugie – dobrze jest, byśmy mieli zawczasu przygotowane odpowiednie materiały – mowa tu więc o odpowiedniej sesji zdjęciowej lub o gotowych renderach, które będą wykorzystane w konfiguratorze.

3. Zalety konfiguratorów

Zasadniczo, obecność dedykowanego rozwiązania do konfigurowania własnych produktów nie jest tylko “efektem wow” czy wizualnym “bajerem” – Musimy zdać sobie sprawę, że obecnie UX (user experience) jest bardzo ważnym aspektem w ecommerce. Różne marki prześcigają się w udogodnieniach i minimalizacji procesów zakupowych, by przyciągnąć i co ważne – zatrzymać swoich klientów na dłużej.

 

Dzięki konfiguratorom produktowym klient ma poczucie, że może zamówić produkt idealnie pasujący do jego potrzeb czy oczekiwań. W efekcie automatycznie rośnie jego zadowolenie z zakupów w sklepie.

 

Personalizacja – jest ważna zwłaszcza w przypadku produktów hand-made. Każdy lubi się wyróżniać niebanalnymi połączeniami kolorystycznymi czy stylem. Jeśli do swojej pracowni dodamy możliwość wyboru okuć, kolorów, wzorów, które dodatkowo – odbiorca będzie mógł sobie zwizualizować na ekranie własnego komputera, nasze współczynniki zadowolenia klientów poszybują w górę.

 

Za zaletą konfigurowania własnych produktów, wiąże się kolejna zaleta – większe zaangażowanie. Z biznesowego punktu widzenia konfiguratory to wprost wymarzony sposób, żeby zatrzymać klienta na dłużej. Wydłuża się czas spędzony na stronie, a sam klient jest znacznie bardziej zaangażowany w proces zakupowy, ma on poczucie, że coś zostaje stworzone tylko i wyłącznie dla niego.

 

Kolejna zaleta – marketing. Stworzenie personalizatora produktów to dobry pomysł na kampanie reklamowe – bardzo częstym pomysłem jest pokazywanie skonfigurowanych przez klientów produktów i dołączanie ich do stałej oferty – jest to świetna szansa na inspirację innych odbiorców jak i motywowanie ich do dalszych zakupów.

 

Prowadzisz swój sklep online i chciałbyś dotrzeć do większej ilości klientów? Albo wprowadzić personalizację produktów w biznesie? Zastanawiasz się jakie jeszcze rozwiązanie pomoże Ci osiągnąć sukces w sprzedaży w Internecie? Zaufaj nam, wypełnij krótką ankietę i skontaktuj się z nami!

Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich pacjentów i kontrahentów.

 

 

e-commerce

konfigurator

system dedykowany

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1247

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1161

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej