Konfiguratory i dedykowane rozwiązania w e-commerce, czyli produkty szyte na miarę

Konfiguratory i dedykowane rozwiązania w e-commerce, czyli produkty szyte na miarę

W dzisiejszych czasach wszędobylskiego zasięgu WiFi, w dobie smartfonów i aplikacji mobilnych, nikt nie dziwi się, że sklepy online stały się ogromnymi serwisami zakupowymi, w których skonfigurowanie własnej kanapy, czy nawet zaaranżowanie całej kuchni nie stanowi większego problemu. Sklepy internetowe dążą nieustannie do tego, aby zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenia i szeroką ofertę. W ten trend doskonale wpisują się konfiguratory, czyli rozwiązania online, które pozwalają dopasować dany produkt do potrzeb klienta.

 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wszelkiej maści konfiguratorom i systemom, które pozwalają na personalizację zamawianych produktów przed odbiorców.

Najpopularniejsze i najbardziej znane stały się konfiguratory na stronach dealerów samochodowych. Na tych witrynach możemy wybrać sobie wszystkie możliwości wyposażenia oraz wyglądu nowego auta – od koloru samego lakieru, przez materiał tapicerek, rozmiar i typ kół, po podświetlenia czy wielkość ekranu nawigacyjnego. 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ale przejrzenie wszystkich możliwości, opcji i zależności może przybierać ogromne kształty i rozmiary. 

1. Konfigurator? to nie dla mnie!

Istnieje wiele branż i specyficznych produktów, dla których tworzenie konfiguratora nie będzie miało wielkiego sensu – czasem wystarczy bowiem dodanie opcji kolorystycznych w standardowym, tradycyjnym systemie sklepu.

Już samo przygotowanie odpowiednich fotografii, grafik będzie miało ogromny wpływ na postrzeganie i odbiór całego sklepu. 

2. Wady dedykowanych konfiguratorów

Przewrotnie, w tym wpisie, najpierw pokażemy wady rozwiązań z konfiguratorami. W zasadzie to wada jest tylko jedna – koszt. Jeśli posiadamy już swój sklep online, wdrożenie do niego bardziej rozbudowanego narzędzia, które będzie miało dodatkową zbudowaną logikę (np. wraz z kolorem/materiałem, będzie się zmieniać także cena produktu, lub w danym kolorze będą występować tylko określone tkaniny etc) będzie nas kosztować tyle, ile cały sklep.

 

Dlatego też należy się dobrze zastanowić nad zasadnością i potrzebą stworzenia takiego rozwiązania. Bardzo często możemy posłużyć się gotowymi pluginami i motywami, które znacznie ułatwią nam zadanie, jednak musimy liczyć się z tym, że mogą (acz absolutnie nie muszą!) one spowalniać ładowanie podstron, lub być nie edytowalne w przyszłości. 

 

Najbardziej korzystną opcją jest stworzenie konfiguratora już podczas tworzenia sklepu – wtedy dostajemy kompleksową całość, web deweloperzy nie muszą kolejny raz “wgryzać się” w kod i całość przebiega zdecydowanie szybciej. Ale – znów – jest tu pewien haczyk. Po pierwsze – musimy być zdecydowani na takie rozwiązanie, po drugie – dobrze jest, byśmy mieli zawczasu przygotowane odpowiednie materiały – mowa tu więc o odpowiedniej sesji zdjęciowej lub o gotowych renderach, które będą wykorzystane w konfiguratorze.

3. Zalety konfiguratorów

Zasadniczo, obecność dedykowanego rozwiązania do konfigurowania własnych produktów nie jest tylko “efektem wow” czy wizualnym “bajerem” – Musimy zdać sobie sprawę, że obecnie UX (user experience) jest bardzo ważnym aspektem w ecommerce. Różne marki prześcigają się w udogodnieniach i minimalizacji procesów zakupowych, by przyciągnąć i co ważne – zatrzymać swoich klientów na dłużej.

 

Dzięki konfiguratorom produktowym klient ma poczucie, że może zamówić produkt idealnie pasujący do jego potrzeb czy oczekiwań. W efekcie automatycznie rośnie jego zadowolenie z zakupów w sklepie.

 

Personalizacja – jest ważna zwłaszcza w przypadku produktów hand-made. Każdy lubi się wyróżniać niebanalnymi połączeniami kolorystycznymi czy stylem. Jeśli do swojej pracowni dodamy możliwość wyboru okuć, kolorów, wzorów, które dodatkowo – odbiorca będzie mógł sobie zwizualizować na ekranie własnego komputera, nasze współczynniki zadowolenia klientów poszybują w górę.

 

Za zaletą konfigurowania własnych produktów, wiąże się kolejna zaleta – większe zaangażowanie. Z biznesowego punktu widzenia konfiguratory to wprost wymarzony sposób, żeby zatrzymać klienta na dłużej. Wydłuża się czas spędzony na stronie, a sam klient jest znacznie bardziej zaangażowany w proces zakupowy, ma on poczucie, że coś zostaje stworzone tylko i wyłącznie dla niego.

 

Kolejna zaleta – marketing. Stworzenie personalizatora produktów to dobry pomysł na kampanie reklamowe – bardzo częstym pomysłem jest pokazywanie skonfigurowanych przez klientów produktów i dołączanie ich do stałej oferty – jest to świetna szansa na inspirację innych odbiorców jak i motywowanie ich do dalszych zakupów.

 

Prowadzisz swój sklep online i chciałbyś dotrzeć do większej ilości klientów? Albo wprowadzić personalizację produktów w biznesie? Zastanawiasz się jakie jeszcze rozwiązanie pomoże Ci osiągnąć sukces w sprzedaży w Internecie? Zaufaj nam, wypełnij krótką ankietę i skontaktuj się z nami!

Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich pacjentów i kontrahentów.

 

 

e-commerce

konfigurator

system dedykowany

Czytaj również

1092

Nowoczesne serwisy internetowe - czy mają szanse z aplikacjami mobilnymi?

Nie jest tajemnicą, że od dawna już aplikacje mobilne wiodą prym, jeśli chodzi o ruch organiczny, ilość odwiedzin i popularność. Ktoś może wręcz twierdzić, że za chwilę “zwykłe” strony internetowe, odejdą do lamusa, zostaną na dnie Internetowego wiru i zostaną zapomniane.
Tymczasem, nowoczesne serwisy internetowe i aplikacje mobilne stanowią dwie różne formy dostępu do treści i usług online, a ich popularność i zastosowanie mogą się różnić w zależności od kontekstu i potrzeb użytkowników.

Czytaj dalej

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji
2334

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji

W dzisiejszym świecie dobrze wykonana strona internetowa hotelu czy pensjonatu jest absolutnym musem. Czymś, bez czego trudno sobie wyobrazić, chociażby najprostszy system rezerwacji pobytów. Jest to podstawa do dobrze działającego marketingu hotelowego. Taka witryna stanowi kluczowy element skutecznej promocji hotelu, umożliwiając skuteczne przyciągnięcie uwagi potencjalnych gości i zwiększenie rezerwacji.

Czytaj dalej

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1333

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej