Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Konfiguratory i dedykowane rozwiązania w e-commerce, czyli produkty szyte na miarę

Konfiguratory i dedykowane rozwiązania w e-commerce, czyli produkty szyte na miarę

W dzisiejszych czasach wszędobylskiego zasięgu WiFi, w dobie smartfonów i aplikacji mobilnych, nikt nie dziwi się, że sklepy online stały się ogromnymi serwisami zakupowymi, w których skonfigurowanie własnej kanapy, czy nawet zaaranżowanie całej kuchni nie stanowi większego problemu. Sklepy internetowe dążą nieustannie do tego, aby zapewniać klientom jak najlepsze doświadczenia i szeroką ofertę. W ten trend doskonale wpisują się konfiguratory, czyli rozwiązania online, które pozwalają dopasować dany produkt do potrzeb klienta.

 

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się wszelkiej maści konfiguratorom i systemom, które pozwalają na personalizację zamawianych produktów przed odbiorców.

Najpopularniejsze i najbardziej znane stały się konfiguratory na stronach dealerów samochodowych. Na tych witrynach możemy wybrać sobie wszystkie możliwości wyposażenia oraz wyglądu nowego auta – od koloru samego lakieru, przez materiał tapicerek, rozmiar i typ kół, po podświetlenia czy wielkość ekranu nawigacyjnego. 

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, ale przejrzenie wszystkich możliwości, opcji i zależności może przybierać ogromne kształty i rozmiary. 

1. Konfigurator? to nie dla mnie!

Istnieje wiele branż i specyficznych produktów, dla których tworzenie konfiguratora nie będzie miało wielkiego sensu – czasem wystarczy bowiem dodanie opcji kolorystycznych w standardowym, tradycyjnym systemie sklepu.

Już samo przygotowanie odpowiednich fotografii, grafik będzie miało ogromny wpływ na postrzeganie i odbiór całego sklepu. 

2. Wady dedykowanych konfiguratorów

Przewrotnie, w tym wpisie, najpierw pokażemy wady rozwiązań z konfiguratorami. W zasadzie to wada jest tylko jedna – koszt. Jeśli posiadamy już swój sklep online, wdrożenie do niego bardziej rozbudowanego narzędzia, które będzie miało dodatkową zbudowaną logikę (np. wraz z kolorem/materiałem, będzie się zmieniać także cena produktu, lub w danym kolorze będą występować tylko określone tkaniny etc) będzie nas kosztować tyle, ile cały sklep.

 

Dlatego też należy się dobrze zastanowić nad zasadnością i potrzebą stworzenia takiego rozwiązania. Bardzo często możemy posłużyć się gotowymi pluginami i motywami, które znacznie ułatwią nam zadanie, jednak musimy liczyć się z tym, że mogą (acz absolutnie nie muszą!) one spowalniać ładowanie podstron, lub być nie edytowalne w przyszłości. 

 

Najbardziej korzystną opcją jest stworzenie konfiguratora już podczas tworzenia sklepu – wtedy dostajemy kompleksową całość, web deweloperzy nie muszą kolejny raz “wgryzać się” w kod i całość przebiega zdecydowanie szybciej. Ale – znów – jest tu pewien haczyk. Po pierwsze – musimy być zdecydowani na takie rozwiązanie, po drugie – dobrze jest, byśmy mieli zawczasu przygotowane odpowiednie materiały – mowa tu więc o odpowiedniej sesji zdjęciowej lub o gotowych renderach, które będą wykorzystane w konfiguratorze.

3. Zalety konfiguratorów

Zasadniczo, obecność dedykowanego rozwiązania do konfigurowania własnych produktów nie jest tylko “efektem wow” czy wizualnym “bajerem” – Musimy zdać sobie sprawę, że obecnie UX (user experience) jest bardzo ważnym aspektem w ecommerce. Różne marki prześcigają się w udogodnieniach i minimalizacji procesów zakupowych, by przyciągnąć i co ważne – zatrzymać swoich klientów na dłużej.

 

Dzięki konfiguratorom produktowym klient ma poczucie, że może zamówić produkt idealnie pasujący do jego potrzeb czy oczekiwań. W efekcie automatycznie rośnie jego zadowolenie z zakupów w sklepie.

 

Personalizacja – jest ważna zwłaszcza w przypadku produktów hand-made. Każdy lubi się wyróżniać niebanalnymi połączeniami kolorystycznymi czy stylem. Jeśli do swojej pracowni dodamy możliwość wyboru okuć, kolorów, wzorów, które dodatkowo – odbiorca będzie mógł sobie zwizualizować na ekranie własnego komputera, nasze współczynniki zadowolenia klientów poszybują w górę.

 

Za zaletą konfigurowania własnych produktów, wiąże się kolejna zaleta – większe zaangażowanie. Z biznesowego punktu widzenia konfiguratory to wprost wymarzony sposób, żeby zatrzymać klienta na dłużej. Wydłuża się czas spędzony na stronie, a sam klient jest znacznie bardziej zaangażowany w proces zakupowy, ma on poczucie, że coś zostaje stworzone tylko i wyłącznie dla niego.

 

Kolejna zaleta – marketing. Stworzenie personalizatora produktów to dobry pomysł na kampanie reklamowe – bardzo częstym pomysłem jest pokazywanie skonfigurowanych przez klientów produktów i dołączanie ich do stałej oferty – jest to świetna szansa na inspirację innych odbiorców jak i motywowanie ich do dalszych zakupów.

 

Prowadzisz swój sklep online i chciałbyś dotrzeć do większej ilości klientów? Albo wprowadzić personalizację produktów w biznesie? Zastanawiasz się jakie jeszcze rozwiązanie pomoże Ci osiągnąć sukces w sprzedaży w Internecie? Zaufaj nam, wypełnij krótką ankietę i skontaktuj się z nami!

Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich pacjentów i kontrahentów.

 

 

e-commerce

konfigurator

system dedykowany

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej