Koronawirus i online marketing

1. Nie ulega wątpliwości, że znaleźliśmy się w sytuacji dotąd nie spotykanej.

Ciężko na tę chwilę określić jakie będzie miało to konsekwencje w przyszłości, jak będzie ona wyglądać i jak wyglądać będzie nasze życie. Jedno jest pewne: zdecydowanie inaczej.

 

Wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wymógł na praktycznie całej branży usługowej znaczne ograniczenie lub wręcz zamknięcie swoich działalności – na pewno na najbliższe 2 tygodnie, możliwe że na jeszcze dłużej.
Atmosfery lekkiej paniki i wręcz paranoi (widocznej zwłaszcza w sklepach spożywczych…) dopełniają media oraz portale społecznościowe, na których aż roi się od fake newsów, czy niedorzecznych postów. Informacje o koronawirusie zasypują feed użytkowników platform społecznościowych takich jak Facebook, Twitter czy nawet Instagram. Najnowsze doniesienia portali informacyjnych godzina po godzinie, a nawet minuta po minucie śledzą rozwój sytuacji epidemiologicznej.

 

Chcąc uniknąć paniki, największe portale wprowadziły ścisłe regulacje i obostrzenia, chcąc przesiewać plotki i bzdury. Stale monitorowane i usuwane są fałszywe informacje. Wprowadzono ścisłą współpracę z Organizacjami takimi jak WHO, CDC czy UNICEF w zakresie udostępniania prawdziwych informacji.
Portale typu Allegro i olx zakazały sprzedaży za ich pośrednictwem maseczek i strojów ochronnych.Optymalnym podejściem jest skupienie się na wątkach edukacyjnych oraz szerzeniu dobrych praktyk z wiarygodnych źródeł, które pomogą zminimalizować zagrożenie.

 

2. Jak w obecnej sytuacji radzą sobie marki?

Jak zgodnie można stwierdzić – najgorzej obecnie miewa się branża gastronomiczna. Jak wiadomo jednak, popyt rodzi podaż, dlatego też już teraz, część gastronomów oferuje zupełnie nowy, dotąd nieznany serwis “door to door” – tj. jedzenie na wynos, pozostawiane pod samymi drzwiami. W dobie wielu uziemionych w domach mieszkańców miast, wydaje się to całkiem ciekawą i zachęcającą alternatywą, jedzenia kolejny dzień ryżu lub makaronu… 😉

3. Jak się łatwo domyślić, obecnie także “towarem deficytowym” są wszelkie środki czystości.

Jak pokazują obecne statystyki, ludzie masowo… włączyli komputery i robią zakupy online. I tu, naszym zdaniem, należy upatrywać największego zainteresowania, ruchu, ergo: zysków. Drogerie internetowe, już teraz notują zwiększone nawet do 160% obroty, informując o wydłużonych czasach dostawy.

4. Co w przypadku innych branż?

Trudno przewidzieć jak sytuacja będzie się rozwijać, na pewno popołudnia spędzone w domu będą sprzyjać przeglądaniu ofert sklepów nie tylko drogeryjnych, tak więc część branży e-commerce już zasypuje newsletterami o promocjach, darmowych przesyłkach czy innych bonusach.
Szacuje się jednak, że zamknięcie granic państw, wpłynie na turystykę, a odwoływanie imprez masowych na działalność eventową i cateringową (chociaż ta, jak pisaliśmy powyżej, zdaje sobie radzić, na miarę swoich potrzeb). Nakazy pozostawania w domach, pracy zdalnej ograniczą na pewno zakup towarów luksusowych. W dalekosiężnych prognozach, ciężko na chwilę obecną wyrokować, co wydarzy się za miesiąc, dwa, pół roku.

 

Jedno jest pewne: koronawirus będzie mocno wpływał na zwyczaje zakupowe nas wszystkich – chcąc chronić siebie i swoich bliskich, częściej będziemy wybierać zakupy online. W ten sposób wyrobione przyzwyczajenia, poznane marki, dokonane transakcje pozostaną z nami nawet po wygaśnięciu zagrożenia. Firmy, które przewidzą tę tendencję i zawczasu przygotują odpowiednie kampanie w social mediach na swoich stronach www, będą w stanie realnie obniżyć spadki sprzedaży swoich produktów czy usług.

 

 

Dowiedz się więcej…

branża marketingowa

koronawirus

online marketing

Social media

Czytaj również

Wykorzystanie storytellingu na stronach www
1808

Wykorzystanie storytellingu na stronach www

Wykorzystanie storytellingu na stronach www. Storytelling to pojęcie, które jest powszechnie znane w branży graficznej, a które, mamy wrażenie – wciąż jest zbyt mało poznane przez klientów.

 

Storytelling, czyli “opowieść”, który zaciekawi odbiorcę.  U podstaw tego terminu leży poprawnie skonstruowany storytelling. Ty opowiadasz coś swojemu użytkownikowi, a on realnie angażuje się w historię.  Jego mózg stara się przewidzieć, co nastąpi dalej. Jest to idealna sytuacja dla obu stron ze względu na zsynchronizowanie i zaangażowanie w relację i komunikację.

Czytaj dalej

Rozwiązania dla platform internetowych w 2023 roku
1059

Rozwiązania dla platform internetowych w 2023 roku

Rozwiązania dla platform internetowych w 2023 roku. Wszyscy wiemy, że wdrożenie dowolnego biznesu e-commerce, strony usługowej lub innej dowolnej platformy online. Wymaga odpowiedniej strategii, składającej się z kilku kluczowych elementów, uwzględniających technologię, UI/UX, marketing i SEO. Wszystko wydaje się nam całkiem logiczne i proste, gdy nie przychodzi do realizacji założeń i strategii. 

Czytaj dalej