1291

Łączenie kolorów a webdesign

Łączenie kolorów a webdesign

O psychologii i postrzeganiu konkretnych barw pisaliśmy już jakiś czas temu, tworząc osobny cykl wpisów. Dziś spinamy wszystko niejako klamrą, dopełniając wszystkich niezbędnych treści.

 

Tak naprawdę sztuka łączenia barw to dziedzina, która przydaje się nie tylko w pracy web designera, grafika czy fotografa, ale także w życiu codziennym – podczas urządzania mieszkania czy porannego doboru garderoby.

1. Zacznijmy jednak od garści teorii: Koło barw. Co to jest?

To najbardziej znanym atrybutem wielu grafików. To tutaj wszystko bierze swój początek. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób znaleźć kolory kontrastujące ze sobą lub harmonijnie współgrające. Koło składa się z 6 podstawowych kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Ponadto znajdują się w nim jeszcze barwy poboczne, utworzone z wymieszania tych sąsiadujących ze sobą.

2. Jak koła barw używać projektując strony www?

Łączymy barwy dopełniające się, czyli takie, które na kole barw leżą naprzeciw siebie. Ich połączenie oparte jest na kontraście, a więc są to mocne i wyraziste zestawienia, których należu używać z rozwagą i mając dobre zaplecze w postaci designu orax odpowiednich treści.
Następnie, możemy łączyć także barwy sąsiadujące ze sobą, czyli będą to kolory pokrewne, lub takie, które wywodzą się z tego samego koloru – będą one umiejscowione w obrębie tego samego paska. Takie połączenia będą spokojne, klasyczne i miłe dla oka – należy jednak mieć na uwadze, że nadmiar takiego doboru kolorów może prowadzić do tego że strona internetowa będzie wypadać blado i będzie a mdła.
Możemy także łączyć barwy w tzw. tricolorze – polega to na wyborze tych kolorów, które na kole barw leżą na wierzchołkach trójkąta równobocznego. Klasycznym przykładem takiego tricoloru będzie zestawienie: żółć, niebieski, czerwień.

 

Projektując w ten sposób stronę www należy przede wszystkim pamiętać o psychologii danych kolorów, ich znaczeniu a także znaczeniu samego znaku/loga marki i strategii jaką dana firma chce reprezentuje.

 

3. Co jest równie ważne - ilość (!) kolorów.

Do lamusa odeszły już czasy, gdy używało się absolutnie wszystkich kolorów tęczy. Starajmy się ograniczać ilość kolorów do maksymalnie trzech, przy czym dobrze by było, gdyby jeden kolor był kolorem dominującym (występującym na 70% projektowanej powierzchni)., a pozostałe dwa dopełniającymi (20% powierzchni) i barwa na przykład kontrastowa do pierwszych dwóch (10% powierzchni).
Takie rozłożenie proporcji da też optyczną całość, a zachowując odpowiednie odcienie i nasycenie danych kolorów zagwarantujemy nietuzinkowy wygląd i charakter strony internetowej.

1291

Łączenie kolorów a webdesign

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1247

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1161

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej