2155

Mobile-first index

Mobile-first index

Od kwietnia tego roku kolejne, powstające strony internetowe powinny mieć włączane mobile-first index, mobilny index, który gwarantuje wsparcie i indeksowanie od Google’a.

1. O co dokładnie chodzi? Jak zwykle o pędzący świat i cały czas rozwijającą się branżę IT.

Już końcówka zeszłego roku zapowiadała zmiany w indeksowaniu pozycji rankingowych witryn, tak jak miało to miejsce wcześniej – gdy Google przestał wspierać strony www nie posiadające wersji responsywnych, czy jeszcze wcześniej – opartych o technologię Flash.

Wspomniana aktualizacja systemu indeksowania od teraz będzie obniżała ranking stron, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych.

2. Mobile-first

Jak wiemy opiera się na indeksowaniu mobilnej wersji witryny. Jeśli nasza strona posiada wersję mobilną i desktopową, znajdujące się na oddzielnych adresach URL, użytkownikowi na urządzeniu mobilnym pojawi się mobilna wersja strony, a na komputerze wersja desktopowa. W tym przypadku zaindeksowana zostanie treść znajdująca się pod adresem URL wyświetlanym na smartfonach i tabletach.

 

Strony stworzone w systemie responsive web design lub zaprojektowane tak, że mobilna oraz desktopowa wersja strony znajdują się pod tym samym adresem, nie muszą martwić się indeksem mobile-first, ponieważ te same treści pojawią się na obu wersjach z tego samego adresu.

 

W lipcu został wdrożony tzw. speed update, a czas ładowania strony stanie się tym samym czynnikiem rankingowym. Google informuje, że jest to zupełnie niezależny element wpływający na ranking, niezwiązany z mobile–first index.

 

Jednym z czynników wpływających na ranking witryny w wynikach wyszukiwania jest dostosowanie jej do technicznych wymagań użytkownika. Google na każdym kroku stara się przedstawić użytkownikowi najbardziej trafne wyniki wyszukiwania, aby spełnić jego oczekiwania, a tymi na pewno nie będzie strona nie dostosowana do urządzeń mobilnych – nawet jeśli treść na stronie odpowiada na pytania użytkownika.

 

Google na każdym kroku stara się wywierać na nas presję, aby optymalizować nasze witryny pod oczekiwania użytkownika. Warto na każdym kroku śledzić konkurencję i testować innowacyjne rozwiązania na swoim serwisie. Śledzenie na bieżąco zmian w trendach Google i dostosowywanie do nich swojej strony www pomoże wypracować przewagę nad konkurencją.

2155

Czytaj również

Grafika a e-commerce - jak połączyć dobre (ładne) z użytecznym?
1136

Grafika a e-commerce - jak połączyć dobre (ładne) z użytecznym?

Dzisiejsze zagadnienie jest z cyklu pytań retorycznych, na które większość zapewne zna odpowiedź. Mimo to, wydaje się że duża grupa właścicieli firm o roli designu zupełnie zapomina, zadowalając się formą “good enough” (“wystarczająco dobre, zadowalające” w wersji polskiej). O ile takie myślenie wcale nie jest karygodne, jeśli mamy dobre przesłanki i goni nas czas. Jeśli jednak chcemy się odpowiednio przygotować do kampanii, zmian, rebrandingu… dobrze jest po prostu wiedzieć czym jest ten mityczny dobry design.

Czytaj dalej