02-26 377

Optymalizacja a szybkość ładowania się strony internetowej

Optymalizacja a szybkość ładowania się strony internetowej

02-26 377

Dzisiejszy temat pojawiał się na łamach naszego bloga już niejednokrotnie. Nic dziwnego – szybkie ładowanie się strony www to obecnie nie dodatek a podstawa funkcjonowania i sukcesu istnienia firmy w Internecie. Nikt nie lubi czekać aż na odwiedzanej witrynie załaduje się slider, lub, co gorsza – ważna część, która pozwala w ogóle na np. nawigację lub przeczytanie większej ilości treści.

Wg najnowszych trendów, o których informowaliśmy całkiem nie dawno, Google zapowiedział, że w 2018 roku szybkość działania stron internetowych będzie miała coraz większy wpływ na pozycję strony w przypadku wyszukiwania na urządzeniach mobilnych. I tu, znów coś o czym pisaliśmy – dedykowane i skompresowane wersje mobilne obecnie stają się standardem, i jeśli wierzyć ekspertom – za jakiś czas staną się podstawowymi widokami.

W podobnym wpisie opisywaliśmy ogólne czynniki wpływające na szybkość ładowania się strony www. Co jednak może zrobić klient samodzielnie, posiadając już witrynę na swoim serwerze, uruchomioną na domenie i posiadającą już jakaś ilość odsłon? Wbrew pozorom czynności te nie są takie trudne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy informatycznej ?

- Tworzenie backupów Przeważnie dostawca hostingowy wykonuje takie czynności za klienta, w praktyce okazuje się, że takowe są przeprowadzane tylko raz na 3 dni albo i rzadziej. (są także przechowywane jakiś czas, po czym niszczone i nie ma możliwości powrotu do jakiegoś punktu w przszłości) Warto więc, przed dokonywanie jakiś bardziej znaczących zmian wykonać taki backup, który będzie wentylem bezpieczeństwa, na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

- Optymalizacja materiałów Czyli coś, za co w stu procentach odpowiada właściciel strony. Optymalizacją ogromnych obrazów pozwala na zmniejszenie „wagi” strony nawet o połowę! Dlatego, tak często i do znudzenia uczulamy klientów, by zwracali uwagę na wielkość przesyłanych na stronę zdjęć. Tak samo ważny jest format zdjęć – w przypadku, gdy nie potrzebujemy plików z przezroczystym tłem, nie zapisujmy obrazów jako png. To samo tyczy się nazw plików – zrezygnujmy z polskich znaków, czy spacji. Podczas optymalizacji, zmian hostingu czy choćby oprogramowania php, mogą pojawiać się problemy z kodowaniem, wskutek czego takie zdjęcia mogą się w ogóle nie wyświetlać na stronie.

Czym testować szybkość działania strony internetowej? W sieci istnieje wiele narzędzi do sprawdzania szybkości działania stron. Klienci bardzo często stosują najchętniej wszystkie na raz ? Nie bardzo rozumiejąc pewne działania, żądają by „wszystko było na 100% i na zielono!” – należy zdać sobie sprawę, że nie wszystkie zalecenia przedstawiane w podsumowaniach muszą i powinny być wprowadzone.

Przede wszystkim pamiętajmy, że większość takich ogólnodostępnych, przeglądarkowych narzędzi umiejscowiona jest na amerykańskich serwerach, co siłą rzeczy i tak obniży loty sprawdzanej strony internetowej. Dobrze jest więc robić to za pomocą narzędzi, które umiejscowione są w Europie. Poza tym, w naszej szerokości geograficznej, możemy spokojnie kierować się zasadą, że jeśli użytkownicy naszej witryny są zadowoleni z jej funkcjonowania, to Google także będzie.

Filmy

X

06-27 367

Realizacja strony www Auto Planeta

X

06-24 543

Website Style - Team

X

06-24 643

Website Style - Park Naukowo Technologiczny Gdynia

COPYRIGHT 2011 - 2020 ALL RIGHTS RESERVED