1462

Optymalizacja Wordpressa

Optymalizacja Wordpressa

Każdy właściciel strony internetowej, postawionej na WordPress prędzej czy później zmierzy się z trudną sztuką… optymalizacji. Sam termin jest trochę jak św. Graal świecie IT – bo kiedy optymalizacja jest… optymalna? Jak ją sprawdzić, zmierzyć i jak wykonać?

 

Optymalizacja strony najczęściej odbywa się już po jej uruchomieniu. To powoduje, że wprowadzanie zmian nie zawsze jest tak proste i przyjemne, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też idealnie by było, gdyby twórca naszej strony www, po zakodowaniu witryny zoptymalizował ją. Pomoże nam to korzystać ze strony w przyszłości i już na początku będziemy mieć o wiele “łatwiejszy start”.

 

1. Ale do rzeczy: czyli jak fizycznie przebiega optymalizacja Wordpressa?

Posiadając już stronę pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:

 

– Nie używamy i nie instalujemy nieaktualizowanych pluginów. WordPress jako środowisko open source to nie tylko bogactwo przeróżnych wtyczek, to także niebezpieczeństwo przypadkowego zainstalowania pluginu, który pomagać – będzie nam utrudniał pracę.

 

– Przygotowując wersje językowe naszej witryny powinniśmy skorzystać z bardzo dobrej i popularnej wtyczki wpml. WPML jest kompatybilny z ogromną liczbą wtyczek, twórcy w ciągu lat rozwijania i utrzymywania tej wtyczki, w wyniku zdobytych doświadczeń i rozpatrzonych zgłoszeń, wyposażyli go we wszystkie funkcje, jakie mogą się tylko przyśnić użytkownikowi. Do niedawna WPML bardzo spowalniał strony internetowe, szczególnie w połączeniu z WooCommerce, ale ostatnio twórcy znacznie poprawili jego wydajność i zarówno edycja w panelu admina, jak i front strony działają z taką prędkością, z jaką powinny.

 

– Nie przesadzamy z instalacją skanerów i innych wtyczek tworzących backupy. Pluginy, które regularnie wykonują backup instalacji WP, mają tendencję do zawieszania się, spowalniania strony i wykonywania niepełnych backupów. Znacznie lepiej jest polegać na backupie wykonywanym przez firmę hostingową. Mamy wtedy pewność że stworzona kopia bezpieczeństwa jest stworzona rzetelnie i nie będzie ona obciążać nam hostingu.

 

– Kolejna ważna rzecz: optymalizujemy obrtazy. Najważniejsze jest to, aby obrazy były realnie takiego rozmiaru, w jakim są wyświetlane. Jeśli mamy listę artykułów na blogu, na tej liście miniaturki, ale te miniaturki mają np. 2000x2000px i są pomniejszone – generuje to niepotrzebne zwiększenie pojemności.

 

– Ostatnim ważnym zagadnieniem jest… aktualizacja wersji WordPressa. Jest to czynność o której bardzo dużo właścicieli stron zapomina (zapominając też po troszę o własnej witrynie…) a po jakimś czasie, przypomnienie powoduje drżenie rąk i bladość 😉 – “Aktualizować, nie aktualizować? Wysypie się strona, nie wysypie?” – Żeby do takich rozterek nie dochodziło, robimy, wyżej wspomniane kopie bezpieczeństwa – wtedy, nawet, jeśli aktualizacja WordPressa spowoduje nam małą “kraksę” wizualną, bardzo szybko będziemy mogli przywrócić wygląd z backupu.

 

To tak naprawdę tylko wycinek zagadnień i porad, w temacie optymalizacji WordPressa – na pewno będziemy wracać do tematu.

 

 

Dowiedz się więcej…

1462

aktualizacje

optymalizacja

strony internetowe

Wordpress

Czytaj również

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1191

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej