Poczta pantoflowa - relikt przeszłości czy świetna reklama?

Poczta pantoflowa

1. Poczta pantoflowa nie jest stricte korporacyjnym terminem. To metoda, która jest skutecznie wykorzystywana aby uzyskać radę lub potrzebną informację szybko i bez oficjalnego przyznawania się do potrzebowania jej.

W ten sposób można także „głośno myśleć” wyrażając poglądy, opinie na dane tematy, rozwijając umiejętność wymieniania doświadczeń czy dyskutowania.

 

Ta forma komunikacji jest teoretycznie trudna do kontrolowania przez zainteresowane firmy, jednak mogą one starać się oddziaływać na rynek przez wzmacnianie pozytywnych opinii i wyciszanie negatywnych.

 

Wiele osób uważa pocztę pantoflową za przestarzałą i nieistotną – nic jednak bardziej mylnego. Badania pokazują, że informacje, opinie przekazywane „z ust do ust” mają wysoką trafność na poziomie 75-95%, bowiem dotyczą one konkretnych marek, firm czy treści – wszystko jest nazywane po imieniu i w odniesieniu do szczegółowych sytuacji, tak by druga strona mogła wyciągnąć jak najwięcej dla siebie.

 

Oczywiście ma to dwie strony medalu, zwłaszcza z dobie szeroko rozwiniętych technologii social media, czy nawet poczty mailowej – bardzo łatwo rozsiać nieprawdziwe informacje, lub nawet krzywdzące. W takim przypadku bardzo ważny jest czas reakcji. Im szybciej fałszywe plotki zostaną zdementowane, tym lepiej dla podmiotu zainteresowanego.

 

Pocztę pantoflową można włożyć do jednego worka z tzw. Marketingiem szeptanym. Jest to przekaz informacji oparty na opinii innych konsumentów. Przy pomocy różnych form marketingu szeptanego budowana jest pozycja poszczególnych produktów na podstawie opinii uczestników rynku, a więc przede wszystkim konsumentów. Taki marketing może występować w różnych formach w zależności od sposobu przekazywania informacji między uczestnikami tego procesu. Najbardziej typowe, znane przykłady tego zjawiska to np. zasięganie opinii znajomych, czy zaufanych mechaników przy zakupie pojazdów czy sprzętu AGD.

 

Warto także dodać, że mimo wszystko pomiar skuteczności wykorzystywania poczty pantoflowej, prowadzonej poza Internetem, jest trudny, co wynika z samej jego natury, jednak już pomiar jego skuteczności w internecie jest o wiele łatwiejszy. Ponieważ operowanie w internecie jest formą działania nie obciążoną zwykle szczególnie wysokimi kosztami ten sposób prowadzenia marketingu szeptanego jest on coraz szerzej stosowany, zwłaszcza przez duże firmy o szerokim obszarze oddziaływania, choć ostatnio również przez mniejsze przedsiębiorstwa.

Czytaj również

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1191

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej