Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
422

Przełomowy czas dla UX

1. Dalej poruszamy się w sferze trendów w 2019 roku, dziś jednak skupimy się na jednym, który dość mocno “leży nam na sercu”, bo jako specjaliści w swojej branży po prostu lubimy, by to co robimy, podobało się nie tylko klientom, ale i nam… :-)

W ciągu minionego roku flat design stał się bardzo popularny – tak bardzo, że można śmiało powiedzieć, że przyczynił się do optymalizacji i poprawienia czytelności treści na wszelkich urządzeniach mobilnych. Strony www obecnie projektowane są w stylu “less is more”, co oznacza, że nie uświadczymy już (na szczęście!) wielobarwnych gradientów, ciężkich cieni czy skomplikowanych fotomanipulacji, które zapisane “na płasko”, w jgp’ach, tracą zupełnie na znaczeniu przy przeglądaniu witryn na smartfonach czy tabletach.

 

W 2018 roku system flat designu został udoskonalony o wiele nowych elementów:

– responsywne loga, które zdają się być przyszłością brandingu i które zyskują coraz większe rzesze zwolenników

 

– eleganckie gradienty – delikatne, obejmujące jedną barwę, nienachalnie wtapiające się w design strony internetowej, które mogą być powielane we wszelkich materiałach drukowanych, przez co marka zyskuje na spójności i rozpoznawalności

 

– minimalistycznie półprzezroczystości z dużą typografią – jest to obecnie maksimum czytelności przy jednoczesnym zachowaniu słynnego efektu “wow”, bez używania wspomnianych wcześniej fotomanipulacji czy łączenia kilku zdjęć. Daje to także wielką przewagę – klient może w każdej chwili wymienić taką fotografię.

 

– delikatne cieniowanie – modne zwłaszcza przy efektach najazdu kursorem (efekt “hover”) – wbrew pozorom, bardzo subetlnie nadaje to efektu trójwymiaru płaskim grafikom flat design. Umiejętnie wykorzystanie tego efektu powoduje, że takie witryny zyskują stylu i elegancji.
animacje i gify – flat design dał początek bardzo prostym, a obecnie – za sprawą rozwoju języków kodowania – coraz bardziej wymyślnym animacjom. Jeszcze kilka lat temu nikt nie pomyślałby, aby proste geometryczne kształty animować wraz ze scrollem strony www, a rozmaite efekty parallax były w ogóle nieznane. Dziś jest to standard, który sprawia, że witryny żyją, mają charakter, a wręcz – jak twierdzą niektórzy – duszę! 🙂

 

Te wszystkie elementy sprawiły, że obecnie designerzy mają coraz więcej możliwości i sposobów wyrazu nie tracąc przy tym na czytelności treści czy szybkości ładowania się stron. Wszystko daje niesamowicie wielkie pole do popisu i teraz, można powiedzieć, że naprawdę ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.

 

Przy okazji warto także jeszcze wspomnieć o tzw “mindful design”, czyli takie projektowanie, by całość nie “krzyczała”, tylko by subtelnie, spójnie a zarazem klarownie przekazywała komunikat odbiorcom. Jest to dość nowy trend, jednak został już zauważony w życiu codziennym – coraz częściej rezygnujemy z newsletterów, powiadomień czy subskrypcji, które zamiast porządkować – zaśmiecają nasze skrzynki mailowe i konta na social media.
Całkiem możliwe, że takie myślenie przeniesie się na stałe także na webdesign i projektowanie stron www.

 

 

Dowiedz się więcej…

422

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej