Przyczyny opuszczania strony przez Internautów

Przyczyny opuszczania stron przez Internautów

Jeśli, dzięki szeroko pojętej optymalizacji i raportowaniu, dostrzeżemy, że nasi odbiorcy zaskakująco szybko uciekają z naszej strony www, to znaczy, że “coś jest na rzeczy”. I, bynajmniej nie chodzi tu o enigmatyczne stwierdzenie “bo nie jest dość dobra” – podłoże takich zachowań leży w kilku dość prostych czynnikach:

1. Strona wolno się ładuje.

Jest to najczęstszy powód, dla którego społeczność internetowa porzuca otwierane witryny. Nawet w dobie ultra szybkich łączy w smartfonach i światłowodów w komputerach stacjonarnych konieczne jest zoptymalizowanie zasobów stworzonej strony, by ładowanie było płynne i nie nużyło userów.
Według wielu badań, około 40% użytkowników opuszcza stronę, która ładuje się dłużej niż 3 sekundy – zwłaszcza w sektorze B2B. Jak każdy wie, czas to pieniądz, także w Internecie, więc nasz potencjalny klient, będzie wolał po prostu opuścić naszą wolno ładującą się stronę i poszukać danych informacji na innej.
Aby nasza witryna ładowała się szybciej, możemy przede wszystkim przyjrzeć się hostingowi – czy na pewno spełnia nasze oczekiwania, oraz czy szybkość transferu plików jest wystarczająca na nasze potrzeby. Po drugie, możemy, a wręcz powinniśmy aktualizować bazy danych a także kontrolować i kompresować ilość zdjęć jaką wrzucamy na nasz serwer.

2. Strona ma nieciekawy/nieintuicyjny/oklepany/wstawić cokolwiek design.

Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje i każdy ma prawo do manifestowania swojego stylu. Są jednak pewne zasady, ogólnie przyjęte kanony, których nie warto łamać – bo tracimy na tym tylko i wyłącznie my. Należy wyważyć tę cienką granicę między sztampą, a czymś ładnym i unikalnym.
Statystycznie, mając 15 minut na zapoznanie się z treścią danej strony internetowej, większość userów spojrzy na coś, co jest ładnie zaprojektowane, niż na coś, co jest przeciętne.
Zachowanie równowagi między funkcjonalnością a designem jest wyzwaniem dla wszystkich – od designerów po samych właścicieli firm. Większość godzi się niestety na projekty oklepane, “bo tak konkurencja ma!” lub na bardzo mocno “pojechane”, niefunkcjonalne, które w zależności od branży po prostu kłują w oczy.
Wygląd strony ma znaczenie dla utrzymania zaangażowania użytkowników. W oferowaniu wartości nie chodzi już tylko o dostarczanie przydatnych treści. Dlatego do ich tworzenia trzeba podejść kompleksowo. Oprócz jakości materiałów zadbajmy również o ich odpowiednią prezentację.

 

3. Strona nie jest responsywna.

W dzisiejszych czasach, gdzie ponad połowa ruchu internetowego to ruch mobilny, jest to największy grzech, jaki może popełnić właściciel strony www. Obecnie, nie ma opcji by powstająca kreacja nie była responsywna! Już sam fakt, że sam Google nie indeksuje maksymalnie wysoko w wynikach wyszukiwania sprawia, że responsywność jest obecnie absolutnym minimum.

4. Dezorientacja totalna.

Następuje, gdy na naszej witrynie jest tyle kolorów, sekcji, buttonów i treści, że… biedny internauta nie wie co ma zrobić najpierw – kliknąć, przeczytać, zescrollować czy po prostu uciec. Najczęściej uciekają…
Zastanówmy się, czy chęć “sprzedania” wszystkiego na raz, od razu, na pierwszym sliderze naszej strony internetowej będzie dobrym zabiegiem. Czy wpisanie wszystkich możliwych tekstów i ośmiu haseł reklamowych na pewno zapadnie w pamięć naszym klientom. Cz nie lepiej byłoby stworzyć jedno, ale dobre, traktujące kompleksowo o naszej działalności?

 

Wiadomo, że świat statystyk różni się od tego rzeczywistego i jak do wszystkiego należy podchodzić ze zdrowym rozsądkiem i na pewno nie należy ulegać chwilowym zrywom czy modzie.
Wszelkie raporty i statystyki mogą się okazać jednak pomocnym wskaźnikiem, który dostarczy nam danych i zachowaniach naszych użytkowników oraz ich działaniach. Dadzą też szerszy obraz na to, co się podoba odbiorcom, a czego unikają i nie klikają.

 

 

Dowiedz się więcej…

Czytaj również

Marketing dla influencerów - zmora czy żyła złota?
1146

Marketing dla influencerów - zmora czy żyła złota?

Ostatnie pięć lat zmieniło w reklamie więcej, niż kilka ostatnich dekad. Jesteśmy świadkami spektakularnej ewolucji sposobów w jaki marki docierają do swoich klientów. Internet zrewolucjonizował wszystko; aplikacje społecznościowe błyskawicznie stały się źródłem informacji, wiedzy, rozrywki oraz rekomendacji zakupowych. Stare media, takie jak telewizja czy gazety, zaczęły ustępować miejsca twórcom treści. Influencer marketing wyrósł jako nowa siła napędzająca reklamę i stał się nieodłącznym elementem nowoczesnej strategii reklamowej, o czym doskonale wiedzą koncerny kosmetyczne.

Czytaj dalej

1139

Nowoczesne serwisy internetowe - czy mają szanse z aplikacjami mobilnymi?

Nie jest tajemnicą, że od dawna już aplikacje mobilne wiodą prym, jeśli chodzi o ruch organiczny, ilość odwiedzin i popularność. Ktoś może wręcz twierdzić, że za chwilę “zwykłe” strony internetowe, odejdą do lamusa, zostaną na dnie Internetowego wiru i zostaną zapomniane.
Tymczasem, nowoczesne serwisy internetowe i aplikacje mobilne stanowią dwie różne formy dostępu do treści i usług online, a ich popularność i zastosowanie mogą się różnić w zależności od kontekstu i potrzeb użytkowników.

Czytaj dalej

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji
2391

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji

W dzisiejszym świecie dobrze wykonana strona internetowa hotelu czy pensjonatu jest absolutnym musem. Czymś, bez czego trudno sobie wyobrazić, chociażby najprostszy system rezerwacji pobytów. Jest to podstawa do dobrze działającego marketingu hotelowego. Taka witryna stanowi kluczowy element skutecznej promocji hotelu, umożliwiając skuteczne przyciągnięcie uwagi potencjalnych gości i zwiększenie rezerwacji.

Czytaj dalej