1712

Strony internetowe dawniej i dziś, czyli jak to kiedyś bywało

1. Strony internetowe są stosunkowo młodym „tworem” którego historia obejmuje niewiele ponad 20 lat. Pierwsza strona internetowa - strona CERN - została uruchomiona 20.04.1993 roku.

Rozwój cywilizacyjny, a co za tym idzie – rozwój nowoczesnych technologii spowodował ogromny skok w narzędziach służących do promocji firm za pośrednictwem Internetu. Jak łatwo się domyślić, pierwsze strony www, wyglądały zupełnie inaczej. Mało tego, przeglądając sieć, można dojść do wniosku że strony nie aktualizowane nawet „tylko” 5 lat stają się przestarzałe i mało atrakcyjne.

 

Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że jeszcze kilka lat temu internet nie był aż tak popularny. Szybkość łączy nie pozwalała na szybkie ładowanie zwartości strony www, dlatego też na archiwalnych wersjach znajdziemy małe obrazki czy mnogość patternów. Nie uświadczymy żadnych efektów animacji, czy filmów.

 

Z biegiem czasu, oraz z pojawieniem się w 1997r. Języka JavaScript/PHP stworzono nowe standardy. Projektanci stron mogli pokazać więcej, internet osiągał coraz lepsze prędkości łącza, toteż cięższe, czyli aktrakcyjniejsze dla oka witryny miały prawo bytu.

 

W tym czasie pojawił się także produkt Adobe – Flash, który umożliwiał tworzenie różnorakich animacji które były obsługiwane przez strony www. Można powiedzieć, że w tym momencie ograniczała nas tylko wyobraźnia webdesignerów – rozmaite grafiki, mniej i bardziej „kosmiczne” efekty zagościły w Internecie na dobre.

 

Jednak wraz z jeszcze większym rozwojem technologii – zwłaszcza mobilnych – pojawieniem się tabletów, smartfonów i rozwiązań webowych, sama technologia Flash stała się przestarzała i nieużyteczna. Obecnie, nie ma osoby, która nie posiadałaby szybkiego łącza internetowego, czy nie przeglądała stron www w swoim telefonie.

 

Szybkie łącza, maksymalna optymalizacja kodów, przy najwyższej jakości efektach, które cały czas się udoskonalają powodują, że teraźniejsze witryny zachwycająi zaskakują.

 

Obecnie w modzie jest minimalizm, który przeniknął i do świata Internetu. Dąży się do maksymalnego uproszczenia interfejsu i wyeliminowania ozdobników. Znikają rozbudowane opisy, ustępując treściom obrazkowym, infografikom czy specjalnie stworzonym grafikom. Bardzo często wykorzystywana jest sama typografia, a obecność urządzeń mobilnych wymusza rozwiązania, które ułatwiają przeglądanie na ekranach dotykowych.

 

Nade wszystko, najważniejszym aspektem jest responsywność – strona internetowa dziś musi prawidłowo wyświetlać się na każdym urządzeniu – od monitora z rozdzielczością full HD, po mały smartfon.

1712

strony internetowe

Czytaj również

Zagrożenia w IT w 2024 roku
1281

Zagrożenia w IT w 2024 roku

Zagrożenia w IT w 2024 roku. Nasz cykl blogowy zaczynamy trochę przewrotnie, jednak nie mamy zamiaru nikogo straszyć ani spekulować. Chcemy w dzisiejszym wpisie poruszyć najważniejsze zagadnienia w obrębie branży IT, na które trzeba będzie w 2024 uważać.

Czytaj dalej