Strony tworzone na Wordpressie - fakty i mity

Strony tworzone na Wordpressie - fakty i mity

Strony tworzone na WordPressie – fakty i mity. WordPress swoją prostotą oraz oferowaniem bardzo dużych możliwości nawet przy niewielkiej znajomości całego systemu, zyskał uwielbienie milionów właścicieli witryn internetowych na całym świecie. Nie ma jednak rozwiązań idealnych, dlatego przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu oprogramowania do założenia swojej strony, dobrze jest poznać jego wady i zalety.

Zupełnie, nie wiadomo czemu, w pewnych kręgach utarło się stwierdzenie, że WordPress jest platformą, na której warto stawiać tylko niewielkie strony i blogi. Zapewne jest to spowodowane przeszłością – w końcu WordPress powstał jako miejsce do pisania internetowych pamiętników.

1. Statystyki

Tymczasem, opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.
Tylko w zeszłym roku, według badań, w polskim internecie było aż 73% stron internetowych opartych o WordPress. Można powiedzieć “Wordpress i długo, długo nic…”, co nie będzie w najmniejszym stopniu przesadą, ponieważ druga na liście jest Joomla, z… 7,8%. Kolejny system to Drupal (1,5%), natomiast resztę stanowią pomniejsze, dedykowane systemy, które – znów – w przeważającej części są także budowane z fundamentów WordPressa.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, WordPress wraz ze wzrostem popularności, szybko zyskał uznanie nie tylko wśród influencerów i blogerów. Coraz częściej widzimy ten cms w rządowych stronach organizacji państwowych, stronach naprawdę dużych marek, portali użyteczności publicznej czy w stronach zespołów muzycznych. Nie ma chyba branży, do której WordPress by nie pasował – korzystają z niego zarówno niewielkie startupy jak i duże korporacje z setkami zatrudnionych pracowników.
Ilość stron stworzonych na WordPressie jest niezliczona – system na dobre opanował witryny internetowe i nic nie wskazuje na to, by miał pojawić się jakikolwiek zagrażający konkurent. Dzięki dobrze zaprojektowanemu interfejsowi i prostej budowie i płynnemu działaniu całego systemu, możemy tworzyć bardzo rozbudowane i skomplikowane projekty, włączając w to portale miejskie czy sklepy internetowe z tysiącami produktów. Kolejną ważną zaletą jest łatwość tworzenia wersji mobile – WordPress, dzięki aktualizacjom, całkiem sprawnie podąża za trendami i zmieniającym się światem IT. Bez problemu więc tworzymy dedykowane wersje na urządzenia mobilne, które dobrze się skalują i szybko ładują nawet na starszych smartfonach.

2. Strony tworzone na Wordpressie - fakty i mity. Stan obecny

WordPress w chwili obecnej stanowi bardzo dobre środowisko dla współczesnych stron internetowych, które posiadają odpowiednie zaplecze i możliwości rozwoju.

WordPresss’a możemy używać jako:

1. CMS

WordPress to CMS, którego back-end oraz front-end stanowią integralną część. Tego typu system pozwala nie tylko na tworzenie oraz zarządzanie treścią, ale dostarcza również warstwę front-endową. Oznacza to więc, że programista WordPress powinien posiadać wiedzę nie tylko z zakresu technologii back-endowych, ale również front-endowych.  Headless CMS to swego rodzaju przeciwieństwo WordPressa. Polega on bowiem na odseparowaniu od siebie back-endu oraz front-endu. Dzięki oddzieleniu tych dwóch warstw, programiści front-end są w stanie tworzyć zaawansowane strony bez posiadania znajomości technologii back-endowych.

2. Narzędzie dla programistów

WordPress to jeden z największych i jednocześnie najpopularniejszych systemów CMS, który oferuje niemalże nieograniczone możliwości i narzędzia. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne zarządzanie treścią oraz użytkownikami, kontrolując jednocześnie wszystko to, co dzieje się na stronie. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet nietechniczne osoby są w stanie nauczyć się, w jaki sposób wprowadzać zmiany na witrynach.
Chcąc jednak możliwie najbardziej wykorzystać to, co oferuje CMS WordPress, wiele osób decyduje się skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmą się nie tylko profesjonalnym wykonaniem strony, ale również zintegrowaniem jej z WordPressem – tak jak to wygląda w przypadku wielu mniej popularnych systemów zarządzania treścią (CMS).

3. Kreator strony www

Niestety WordPress jako kreator stron działa wolno i charakteryzuje się podatnością na ataki. Oznacza to więc, że wirusy na witrynach stworzonych za pomocą WordPressa nie są niczym nowym. Hakerzy doskonale znają to oprogramowanie oraz jego luki i często za cel obierają sobie strony postawione właśnie przy jego pomocy.  Proszeniem się o problemy jest więc korzystanie z Page Builderów. Które umożliwiają stworzenie strony przy pomocy wybierania predefiniowanych elementów. Następnie przeciągania ich w miejsce, w którym mają się docelowo znaleźć. Tego typu metoda („drag&drop”) pozwala stworzyć szybko i wygodnie całą stronę. Niestety czas wczytywania takiej witryny, a także podatność na ataki sprawiają, że nie jest to dobry wybór.

3. Strony tworzone na Wordpressie - fakty i mity

Mit: WordPressa nie można zhakować. Owszem, można. Tylko w przypadku korzystania z nieprofesjonalnych usług. Np. instalowania wtyczek i używania przestarzałych jego wersji dopiero narażamy się na taką możliwość. WordPress jak każdy inny popularny system Open-Source spełnia zasadę Kerckhoffsa. Co oznacza, że nawet osoby, które są autorami zabezpieczeń nie są w stanie zhakować czystej instalacji WordPress bez znajomości hasła.

Mit: WordPress powoduje, że strona powoli się wczytuje- nieprawda, to nieprawidłowy proces produkcyjny lub niskiej jakości komponenty i złe dostosowania edytora powodują powolne wczytywanie strony. Należy wówczas zwrócić uwagę na czystość i poprawność kodu samej strony internetowej.

Fakt: Siłą WordPressa jest możliwość korzystania z gotowych wtyczek. To z ich powodu do tego systemu lgną osoby, które nie potrafią programować. Oferują swoje usługi tworzenia stron, na których bezpieczeństwo i funkcjonalność są często kompromitowane.

Mit: Tworzenie stron WordPress polega na dostosowywaniu gotowych szablonów – nieprawda. Jest to ponad dziesięciokrotnie tańsza opcja ale nie jest to profesjonalne i ogranicza rozwój strony.

Poprawny sposób tworzenia strony WordPress to stworzenie kompletnej strony statycznej i integracja jej elementów ze środowiskiem WordPress. Mając na względzie potrzeby klienta oraz ograniczenia i funkcje całego systemu.

Fakt: WordPress nie jest profesjonalnym CMSem – wszystko zależy od potrzeb. W większości przypadków korzysta się z 20% jego wbudowanych funkcji. Jest z powodzeniem stosowany w dużych serwisach o dużym budżecie.

strona na wordpressie

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1245

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1159

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej