1968

Sztuczna inteligencja - zagrożenie czy wybawienie

Sztuczna inteligencja - zagrożenie czy wybawienie

Sztuczna inteligencja – zagrożenie czy wybawienie? Jak wiadomo sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence – AI) rozwija się w zastraszającym tempie, dając praktycznie nieograniczone możliwości pozyskiwania wiedzy, danych, technologii i możliwości ich przetwarzania. Większość z nas upatruje w tym ogromnych możliwości rozwoju nie tylko osobistego, ale przede wszystkim cywilizacyjnego. 

 

Jak sztuczna inteligencja wpłynie na rynek e commerce, na rynek stron internetowych i w ogóle rynek IT? Czy mamy się czego obawiać, jako specjaliści?

 

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która skupia się na tworzeniu inteligentnych maszyn zdolnych do wykonywania zadań, które wcześniej wymagałyby ludzkiej interwencji. Od chwili narodzin AI wiele się zmieniło, a obecnie jesteśmy świadkami niezwykłych postępów i przełomowych osiągnięć w tej dziedzinie. 

1. AI zmienia świat

Nie ulegą wątpliwości, że AI jest w stanie wnieść wiele dobrego i pożytecznego, jeśli chodzi o “codzienne” dziedziny naszego życia:

Medycyna:

W zasadzie jeden z najważniejszych aspektów. Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał w dziedzinie medycyny. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI możliwe jest szybkie przetwarzanie ogromnych ilości danych medycznych, analiza obrazów medycznych, diagnozowanie chorób i wsparcie w podejmowaniu decyzji klinicznych. AI może również pomagać w odkrywaniu nowych leków i terapii, przyspieszając proces badawczy i rozwój medycyny personalizowanej.

Przemysł:

W sektorze przemysłowym sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę. Automatyzacja procesów produkcyjnych, optymalizacja łańcuchów dostaw, prognozowanie popytu i zarządzanie jakością to tylko niektóre obszary, w których AI znajduje zastosowanie. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zwiększyć wydajność, redukować koszty i minimalizować ryzyko błędów.

Transport:

AI ma ogromny wpływ na sektor transportu. Samojeżdżące pojazdy, inteligentne systemy zarządzania ruchem drogowym, optymalizacja tras i przewidywanie awarii to przykłady zastosowań AI w tej dziedzinie. Sztuczna inteligencja przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, zmniejszenia zatorów drogowych i efektywniejszego wykorzystania zasobów transportowych.

Finanse:

W sektorze finansowym AI rewolucjonizuje sposób, w jaki wykonywane są operacje bankowe, analizowane są dane finansowe i zarządzane są ryzyka. Systemy oparte na AI są w stanie wykrywać oszustwa, analizować trendy rynkowe, dokonywać automatycznego handlu oraz dostarczać spersonalizowane rekomendacje inwestycyjne. AI przyczynia się do poprawy efektywności i precyzji w obszarze finansów.

Edukacja:

W dziedzinie edukacji AI może dostarczać spersonalizowane materiały edukacyjne, tworzyć interaktywne narzędzia do nauki i wspierać nauczycieli w dostosowaniu programów nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów. Sztuczna inteligencja może również pomagać w ocenie postępów uczniów i identyfikacji obszarów wymagających większej uwagi.

 

Jak widać, współczesna sztuczna inteligencja ma wiele praktycznych zastosowań, które wpływają na nasze codzienne życie. AI jest wykorzystywana w medycynie do diagnozowania chorób i wspomagania leczenia, w automatyce przemysłowej do sterowania robotami i maszynami, w samochodach autonomicznych, w systemach rekomendacyjnych w serwisach streamingowych i platformach zakupowych, w analizie dużych zbiorów danych (Big Data) oraz w wielu innych dziedzinach.

 

Jak sprawa ma się, jeśli chodzi o branżę graficzną?

 

2. Rewolucja w tworzeniu wizualnych efektów na stronach www

Taki nagłówek powinny mieć wszystkie newslettery i biuletyny, po tym, jak ogłoszono, że sztuczna inteligencja “weszła” na rynek graficzny. Obecnie stosuje się AI w zakresie:

 

Animacji:

Tradycyjne animacje wymagają ogromnej ilości czasu i pracy, aby ręcznie animować każdy klatkę. Jednak dzięki AI można zautomatyzować ten proces, wykorzystując techniki uczenia maszynowego. Sieci neuronowe są w stanie analizować ruchy człowieka i na podstawie zebranych danych generować płynne animacje. Przykładem może być generowanie naturalnych ruchów postaci w grach komputerowych, które wydają się bardziej realistyczne dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji.

Generowania tekstur:

AI umożliwia także generowanie tekstur o wysokiej jakości, które mogą być stosowane do modeli trójwymiarowych. Dzięki uczeniu maszynowemu sieci neuronowe są w stanie analizować istniejące tekstury i tworzyć nowe, które wyglądają jak prawdziwe materiały, takie jak drewno, metal czy kamień. To znacznie ułatwia proces tworzenia i renderowania grafiki komputerowej, przynosząc efekty wizualne bliższe rzeczywistości.

Rasteryzacji i rekonstrukcji obrazów:

Sztuczna inteligencja znajduje również zastosowanie w restauracji i rekonstrukcji starych obrazów, zdjęć lub filmów. Dzięki sieciom neuronowym możliwe jest przywrócenie uszkodzonych lub zniszczonych obrazów do ich pierwotnego stanu, usuwanie zakłóceń czy poprawa jakości. To umożliwia przechowywanie i odświeżanie kulturowego dziedzictwa, a także przywracanie archiwalnych materiałów w jak najlepszej jakości.

Modelowania 3D:

AI może znacząco usprawnić proces modelowania trójwymiarowych obiektów. Tradycyjnie, artysta musiał ręcznie tworzyć każdy detal modelu, co zajmowało dużo czasu i wymagało precyzji. Jednak zastosowanie technik uczenia maszynowego pozwala na automatyczne generowanie geometrycznych detali na podstawie zaledwie kilku podstawowych wskazówek. Na przykład, AI może nauczyć się tworzyć realistyczne drzewa na podstawie kilku prostych wytycznych. Co znacznie przyspiesza proces tworzenia kompleksowych scen trójwymiarowych.

 

Sztuczna inteligencja ma ogromny wpływ na grafikę komputerową, rewolucjonizując tworzenie wizualnych efektów. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów i uczenia maszynowego, AI umożliwia generowanie realistycznych animacji, tekstur i modeli trójwymiarowych. Dodatkowo, AI może być stosowana w procesie restauracji i rekonstrukcji starych obrazów, przywracając im pierwotny wygląd. Sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości dla artystów i twórców w dziedzinie grafiki komputerowej, przynosząc coraz bardziej realistyczne efekty wizualne.

 

Czy AI “wygryzie” nas, grafików z branży? W jakiejś mocno dalekosiężnej przyszłości – całkiem możliwe. Na chwilę obecną jednak, to człowiek jest tym ogniwem sprawczym, które decyduje w pełni co i jak pojawia się finalnie na ekranie komputerów czy smartfonów. Tak, więc, możemy być wszyscy spokojni, Website Style nie zmieni się tak szybko w AI Style… 🙂

1968

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1245

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1159

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej