Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Trendy w Web Designie na 2019

Trendy w Web Designie na 2019. Pierwszą część trendów opublikowaliśmy kilka tygodni temu. Nie sposób dokładnie opisać wszystkich nowinek, ciekawych innowacji, które w Nowym Roku będą wiodły prym na rynku.

 

Rok dobiega końca, czas zatem za pewne podsumowania, zestawienia jak i spojrzenie na przyszły rok – czego będzie można się spodziewać, co będzie dalej aktualne, a co odejdzie do lamusa? Jako pasjonaci w swojej branży, śledzimy na bieżąco wszelkie nowinki i trendy.
Skupiamy się zatem na trendach w designie, czyli tym, co lubimy najbardziej 🙂

1. Grid, czyli symetryczna siatka layoutu strony internetowej.

Prosty, symetryczny grid na całej wysokości witryny ma jedną podstawową zaletę – jest łatwo skalowalny do wszelkich urządzeń mobilnych, więc idealnie wpasowuje się trend “mobile first”. Tam gdzie na ekranie laptopa widzimy 4 kolumny, na tablecie będą 2, a na smartfonie – jedna, wszystko będzie ułożone w bloczkach jeden pod drugim. To dowodzi, że – znowu – najprostsze rozwiązania są tak genialne w swojej prostocie i uniwersalne, że… są po prostu najlepsze.

 

Kolejny trend, dość powszechny już od jakiegoś czasu, chociaż wydawać się może że jest to znak mediów społecznościowych – brak paginacji. Właśnie Pinterest i Instagram, a także Facebook zaczęły z takiego rozwiązania korzystać. Nikt nie lubi klikać w mikre przyciski i zmieniać stron aktualnych wpisów na blogu, czy podczas oglądania zdjęć w galerii. Są to cenne sekundy, które trzeba poświęcić na załadowanie się strony oraz ponownego scrolla w dół – te sekundy właśnie często powodują że po prostu opuszczamy stronę, nie zagłębiając się w nią dalej.
Z pomocą przychodzą asynchroniczne zapytania AJAXowe, które są wstanie pobrać w tle i wyświetlać zdjęcia czy artykuły w nieskończoność. To świetne rozwiązanie UX’owe i wygoda dla użytkowników urządzeń mobilnych. Tak naprawdę to trik stary jak świat ale dopiero w 2019 roku jest on przyjazny wyszukiwarkom (pełne wsparcie asynchroniczności JavaScript) i będzie działać bez problemów na 99% urządzeń, co czyni je jeszcze bardziej ważnym, pomocnym i po prostu “trendy”!

 

2. Poza tym: UX, UX, UX wszędzie!

Już dawno minęły czasy, gdy świat stron www był tworzony tylko i wyłącznie przez grafików, i niejako DLA grafików. Obecnie, najważniejsze są oczywiście doświadczenia użytkownika i nie ma tu żadnego ograniczenia – wszystkie chwyty są dozwolone! Diabeł tkwi w szczegółach, tzw. “smaczkach”, które robią “robotę”, które ułatwiają życie i użytkowanie danej witryny. Tu doskonałym popisem UX’owego doświadczenia mogą być wszelkie sklepy online – im lepiej i optymalniej uda się nam stworzyć interfejs takiej platformy, tym lepiej będzie ona odbierana.
I wcale nie potrzeba wymyślnych rozwiązań czy innowacji – czasem wystarczy połączenie dwóch elementów, przeniesienie czegoś wyżej lub w drugą kolumnę. Dobrze jest także wykorzystywać najnowsze osiagnięcia w dziedzinie fotografii – stosowanie fotografii w technologii 4K. Można czerpać także wzorce z popularnych aplikacji społecznościowych operując zachowaniem interfejsu i upodabnianiem elementów strony do aplikacji mobilnych – jest to bardzo mile widziane i wręcz pożądane.

 

Z niecierpliwością czekamy na Nowy Rok. Jak zawsze, to co prognozowane, może, nie musi się przyjąć. Na pewno będzie sporo niespodzianek, zaskakujących rozwiązań i jeszcze więcej nietuzinkowych pomysłów, które przejdą do kanonu i sztuki lub będą tylko kilkumiesięczną modą.
Wszystkim naszym klientom, użytkownikom i odwiedzającym naszego firmowego bloga życzymy pomyślności w Nowym Roku, wspaniałych projektów, fascynujących stron internetowych i wszelkiego powodzenia w sferze zawodowej jak i prywatnej.

Trendy w Web Designie na 2019

Czytaj również

Newsletter na stronie www - Wsparcie sprzedaży online
596

Newsletter na stronie www

Newsletter na stronie www jest realnym wsparciem sprzedaży online naszych produktów i usług. Od takiej tezy zaczynamy dzisiejszy artykuł, w którym będziemy chcieli odpowiedzieć na częste pytanie naszych klientów – czy newsletter na stronie www obecnie się w ogóle opłaca?

Czytaj dalej

Użyteczność stron internetowych
819

Użyteczność stron internetowych

Na przestrzeni lat użyteczność stron internetowych była rozumiana na wiele sposobów. Przyzwyczailiśmy się do określonych działań na witrynach, które prowadzą do danych informacji i te zachowania podświadomie staramy się powielać przy każdej stronie www. Za intuicyjność takich działań, za prostotę działania odpowiada UX design, czyli user-experience design.

Czytaj dalej