Trendy w Web Designie na 2019

Trendy w Web Designie na 2019

Trendy w Web Designie na 2019. Pierwszą część trendów opublikowaliśmy kilka tygodni temu. Nie sposób dokładnie opisać wszystkich nowinek, ciekawych innowacji, które w Nowym Roku będą wiodły prym na rynku.

 

Rok dobiega końca, czas zatem za pewne podsumowania, zestawienia jak i spojrzenie na przyszły rok – czego będzie można się spodziewać, co będzie dalej aktualne, a co odejdzie do lamusa? Jako pasjonaci w swojej branży, śledzimy na bieżąco wszelkie nowinki i trendy.
Skupiamy się zatem na trendach w designie, czyli tym, co lubimy najbardziej 🙂

1. Grid, czyli symetryczna siatka layoutu strony internetowej.

Prosty, symetryczny grid na całej wysokości witryny ma jedną podstawową zaletę – jest łatwo skalowalny do wszelkich urządzeń mobilnych, więc idealnie wpasowuje się trend “mobile first”. Tam gdzie na ekranie laptopa widzimy 4 kolumny, na tablecie będą 2, a na smartfonie – jedna, wszystko będzie ułożone w bloczkach jeden pod drugim. To dowodzi, że – znowu – najprostsze rozwiązania są tak genialne w swojej prostocie i uniwersalne, że… są po prostu najlepsze.

 

Kolejny trend, dość powszechny już od jakiegoś czasu, chociaż wydawać się może że jest to znak mediów społecznościowych – brak paginacji. Właśnie Pinterest i Instagram, a także Facebook zaczęły z takiego rozwiązania korzystać. Nikt nie lubi klikać w mikre przyciski i zmieniać stron aktualnych wpisów na blogu, czy podczas oglądania zdjęć w galerii. Są to cenne sekundy, które trzeba poświęcić na załadowanie się strony oraz ponownego scrolla w dół – te sekundy właśnie często powodują że po prostu opuszczamy stronę, nie zagłębiając się w nią dalej.
Z pomocą przychodzą asynchroniczne zapytania AJAXowe, które są wstanie pobrać w tle i wyświetlać zdjęcia czy artykuły w nieskończoność. To świetne rozwiązanie UX’owe i wygoda dla użytkowników urządzeń mobilnych. Tak naprawdę to trik stary jak świat ale dopiero w 2019 roku jest on przyjazny wyszukiwarkom (pełne wsparcie asynchroniczności JavaScript) i będzie działać bez problemów na 99% urządzeń, co czyni je jeszcze bardziej ważnym, pomocnym i po prostu “trendy”!

 

2. Poza tym: UX, UX, UX wszędzie!

Już dawno minęły czasy, gdy świat stron www był tworzony tylko i wyłącznie przez grafików, i niejako DLA grafików. Obecnie, najważniejsze są oczywiście doświadczenia użytkownika i nie ma tu żadnego ograniczenia – wszystkie chwyty są dozwolone! Diabeł tkwi w szczegółach, tzw. “smaczkach”, które robią “robotę”, które ułatwiają życie i użytkowanie danej witryny. Tu doskonałym popisem UX’owego doświadczenia mogą być wszelkie sklepy online – im lepiej i optymalniej uda się nam stworzyć interfejs takiej platformy, tym lepiej będzie ona odbierana.
I wcale nie potrzeba wymyślnych rozwiązań czy innowacji – czasem wystarczy połączenie dwóch elementów, przeniesienie czegoś wyżej lub w drugą kolumnę. Dobrze jest także wykorzystywać najnowsze osiagnięcia w dziedzinie fotografii – stosowanie fotografii w technologii 4K. Można czerpać także wzorce z popularnych aplikacji społecznościowych operując zachowaniem interfejsu i upodabnianiem elementów strony do aplikacji mobilnych – jest to bardzo mile widziane i wręcz pożądane.

 

Z niecierpliwością czekamy na Nowy Rok. Jak zawsze, to co prognozowane, może, nie musi się przyjąć. Na pewno będzie sporo niespodzianek, zaskakujących rozwiązań i jeszcze więcej nietuzinkowych pomysłów, które przejdą do kanonu i sztuki lub będą tylko kilkumiesięczną modą.
Wszystkim naszym klientom, użytkownikom i odwiedzającym naszego firmowego bloga życzymy pomyślności w Nowym Roku, wspaniałych projektów, fascynujących stron internetowych i wszelkiego powodzenia w sferze zawodowej jak i prywatnej.

Trendy w Web Designie na 2019

Czytaj również

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1192

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej