Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www

Trójkąt projektu - kilka słów o

“Możesz mieć to zrobione dobrze, szybko i tanio. Wybierz dwa.”

Pewnie każdy programista, inżynier, developer zna to zdanie aż za dobrze i do znudzenia nie raz je powtarzał project managerom. Ci drudzy, oczywiście, chcieliby “wybrać” wszystkie trzy aspekty – i to najchętniej na wczoraj 🙂
Ale to właśnie od project managerów wymaga się równoważenia tzw. Trójkąta projektu, obejmującego czas, fundusze i zakres. Zaznaczyć należy, że nie można zmienić jednego aspektu bez wpływu na jeden lub oba pozostałe. Zadanie na pozór proste, jednak w praktyce, jak pokazuje życie, bywa różnie.

Jak więc osiągnąć ten cel?

Po pierwsze w momencie wystąpienia jakichkolwiek problemów należy określić położenie w trójkącie projektu danego problemu – czy “kraksa” dotyczy harmonoramu, budżetu, czy zakresu?
Po drugie, trzeba określić strony trójkąta, które można zmienić, a których nie da się ruszyć.
Po trzecie, należy wprowadzić wszelkie możliwe korekty prowadzące do rozwiązania problemów i optymalizacji danego projektu.
Po czwarte i najważniejsze – realizujemy całość i finalizujemy projekt, odnosząc kolejny sukces.

Trójkąt projektu jest również określany mianem „żelaznego trójkąta” i, mniej poetycko, „potrójnego ograniczenia”. Bez względu na użytą nazwę chodzi jednak o to samo: nie można zmienić budżetu, harmonogramu ani zakresu projektu, nie zmieniając co najmniej jednego z pozostałych aspektów.

Przykłady?

Załóżmy, że mamy zadanie: przyśpieszyć zakończenie projektu (czas). Mamy dwie opcje: możemy zwiększyć nakłady na zasoby (fundusze – wynajmujemy dodatkową osobę, płacimy extra za nadgodziny, decydujemy się na zmianę programisty, developera) Możemy także ograniczyć ilość funkcji projektu (zakres) zmniejszając tym samym ilość pracy do wykonania przed nowym terminem.

Aby zrealizować projekt z mniejszym budżetem (koszt), można zlikwidować nadgodziny i ukończyć projekt w późniejszym terminie (czas) bądź też ograniczyć funkcje (zakres).

Aby dodać nowe funkcje produktu (zakres), trzeba przedłużyć termin projektu w celu uwzględnienia dodatkowych prac (czas) lub zwiększyć liczbę pracowników, co pozwoli na ich szybsze wykonanie (koszt). Można też zrobić jedno i drugie.

Czwartym elementem trójkąta projektu jest jakość. Znajduje się ona w środku trójkąta, a wpływ na nią ma każda zmiana dowolnej ze stron.
Ważne: Nie ma, nie istnieje i istnieć nie będzie coś takiego jak uniwersalny standard jakości! Za każdym razem takowy jest definiowany na nowo w ramach nowego przedsięwzięcia.

Dowiedz się więcej…

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej