2467

UX vs. UI - różnice i podobieństwa

UX vs. UI - różnice i podobieństwa

1. Jeszcze dekadę temu nikt nie zastanawiał się czym dokładnie zajmuje się grafik komputerowy, nie było podziałów na specjalizacje.

Wraz z postępem technologicznym, a wręcz skokiem, którego świadkami jesteśmy obecnie, wąska specjalizacja także w branży graficznej zaczęła być faktem i dziś już nikogo nie dziwi. W agencjach interaktywnych, które projektują nie tylko strony internetowe, ale także aplikacje mobilne, bardzo często słyszymy, że nawet wśród pracowników panuje przeświadczenie, że UX i UI to jedno i to samo. Owszem, zagadnienie dotyczy tego samego tematu – projektowania określonego produktu (dlatego też osoba będąca specjalistą zarówno od UX i UI nazywana jest product managerem) jednak zdecydowanie te dwa określenia różnią się między sobą.

 

UX designer – czyli user experience designer, czyli osoba, która projektuje strukturę doświadczeń użytkownika. Już po samym usłyszeniu tej frazy odnosimy wrażenie, że nie chodzi o żadne techniczne niuanse zawiłego kodu, a raczej o psychologię, kolejność klikania czy optyczne postrzeganie i wyszukiwanie informacji przez użytkowników.
Zadaniem UX designera jest maksymalne zadbanie o to, by projektowana aplikacja czy strona www była jak najlepiej odbierana przez odbiorców. Mają na to wpływ takie czynniki jak: układ poszczególnych elementów, struktura menu, dobrej jakości content, “chwytliwość” i umieszczenie przycisków CTA czy szybkość ładowania. Korzystając z własnego doświadczenia, a także rozmaitych narzędzi analitycznych specjalista UX bada opinie i oczekiwania użytkowników oraz odpowiednio reaguje na ich potrzeby.

 

UI designer zajmuje się, najprościej rzecz ujmując – zaprojektowaniem warstwy wizualnej tego, co UX designer wybada w swojej pracy. Inaczej User Interface design, jest to nic innego jak graficzne projektowanie interfejsów. Czyli należy tu przełożyć naszkicowane prototypy przez UX designerów na finalną formę graficzną, która będzie posiadać już charakterystyczny styl danej marki czy produktu.
Ważna jest tutaj wiedza nie tylko z zakresu projektowania, ale także doskonała znajomość typografii, kompozycji layoutów czy psychologii kolorów. Ważne jest także to, że finalny design musi się wpasowywać w założenia grupy docelowej. Interfejs powinien przede wszystkim wzmacniać UXowe cele produktu, sprawiając, że obsługa aplikacji czy strony będzie prosta i w pełni zrozumiała dla użytkownika.

 

Jak widać, dwa pojęcia, niby podobne, a jednak zupełnie od siebie różne, realizujące zupełnie inne założenia i zaspokajające różne potrzeby. Najważniejsze, żeby designerzy finalnie współpracowali ze sobą, konsultowali i na bieżąco korygowali wszelkie nieścisłości – tylko ścisła współpraca ma szanse na powodzenie i naprawdę wielki sukces, w postaci nie tylko ładnego, ale i przede wszystkim – użytecznego projektu.

2467

Design

projekt

strony internetowe

UX/UI Designer

Czytaj również