1894

Użyteczność stron internetowych

Użyteczność stron internetowych

1. Użyteczność stron internetowych. Jak ją poprawić i o nią dbać?

Na przestrzeni lat użyteczność stron internetowych była rozumiana na wiele sposobów. Przyzwyczailiśmy się do określonych działań na witrynach, które prowadzą do danych informacji i te zachowania podświadomie staramy się powielać przy każdej stronie www. Za intuicyjność takich działań, za prostotę działania odpowiada UX design, czyli user-experience design.

Tłumacząc to na polski, jest to nic innego jak doświadczenie użytkownika. Na UX wpływać będzie właśnie użyteczność stron internetowych – to, czy button umieścimy po prawej, czy po lewej stronie. Czy slider przewijać będzie się za pomocą strzałek, czy kropek… I tak dalej, i tak dalej.

W dzisiejszym artykule podpowiemy po co prowadzi się badania użytecznościowe i jak poprawić użyteczność stron internetowych.

2. Użyteczność - garść faktów

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszym świecie technologii, strony www muszą być przede wszystkim responsywne i użyteczne. Tak, by odbiorcy chętnie na nie powracali i mieli możliwość dotarcia do najważniejszych informacji.

Jeśli samodzielnie projektujemy i wdrażamy swój serwis, samodzielnie ciężko będzie nam obiektywnie ocenić jego użyteczność. Dlatego też, z pomocą i specjalistycznym doradztwem przychodzą nam firmy specjalizujące się w badaniach UX.Co ważne, niezależnie czy swoją witrynę dopiero publikujemy, czy stoi ona już kilka lat na domenie, nic nie stoi na przeszkodzie by zbadać jej wartości “user-firendly.”

Użyteczność stron internetowych możemy zbadać w obu przypadkach. Przed publikacją nowego serwisu, możemy po prostu dokonać jeszcze drobnych modyfikacji i usprawnić j. Podczas gdy, badamy stronę z dłuższym stażem. Możemy zaplanować już przyszłe prace modernistyczne.

3. Użyteczność stron www - testowanie

Na czym polega dokładnie badanie ux? Głównie na testowaniu.

Testy użyteczności przeprowadza się na kilka sposobów – mogą być one przeprowadzane z pomocą moderatora, lub bez, zarówno zdalnie jak i stacjonarnie.

Polegają one głównie na tym, że obserwuje się zachowania osób odwiedzających stronę. W trakcie takiego badania muszą oni wykonać konkretne zadanie. W przypadku testów z moderatorem, userzy w trakcie mogą zadawać pytania w przypadku wystąpienia jakichś wątpliwości czy niezgodności.

 

Dodatkowym elementem badań użyteczności stron internetowych jest etap w którym odbiorcy są proszeni o wyrażenie swoich opinii i odczuć podczas wykonywania zadań.

Najczęściej spotyka się tutaj formę ankiet. Musimy się więc bardzo dobrze zastanowić jakie pytania chcemy zadać userom, czego spodziewamy się w odpowiedziach i co najważniejsze – co z tą wiedzą później zrobimy.

 

W przypadku badań UX, wybór metody testowania jest zależny od potrzeb właściciela strony www, jego budżetu oraz czasu. Musimy mieć na względzie fakt, że niektóre badania, przeprowadzane na większych grupach użytkowników mogą zająć nawet kilka miesięcy.

Zatem warto tutaj przemyśleć swoje potrzeby i tak dobrać wszystkie elementy, by finalny wynik był dla nas jak najbardziej wartościowy.

4. Specjaliści od użyteczności

Wydawać by się mogło, że do przeprowadzania testów UX w zasadzie nie potrzeba większej, specjalistycznej wiedzy i takim badaczem może zostać każdy. Tymczasem, bez odpowiedniej wiedzy nie tylko z zakresu IT, doświadczenia badania po prostu będą dla nas bezużyteczne Po pierwsze, pamiętajmy że takie badania prowadzone są z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Po drugie, wyniki opracowywane są przez całe zespoły specjalistów. Co jest ważne – wszelkie sugestie są szczegółowo omawiane z działami UI, czyli user-interface – specjalistami od designu. Dzięki takiemu kompleksowemu podejściu, po badaniu otrzymujemy otrzymujemy odpowiedź na pytanie. Czy nasza strona internetowa, aplikacja, portal, sklep, działa tak jak powinien?

5. Badanie i po badaniu - co dalej?

Mamy wynik testowania użyteczności. Co dalej?

Oczywiście, możemy stwierdzić, że nasi odbiorcy poradzili sobie z powierzonymi zadaniami śpiewająco i generalnie nie ma czego poprawiać. To, rzecz jasna, utopia, dla której przecież nie zlecamy badania użyteczności stron internetowych. Jeśli swoje badania zleciliśmy dobrej agencji interaktywnej, poza wynikami, powinniśmy dostać także szereg zaleceń i możliwości, jakie płyną z przeprowadzonych testów. Najczęściej właściciele stron internetowych zgłaszają się z takimi zmianami do firm, osób, które projektowały i wdrażały pierwotną witrynę. W ten sposób mamy gwarancję wdrożenia tego samego, jednolitego i semantycznego kodu strony. Podsumowując, pamiętajmy, że dzięki badaniom UX użyteczność stron internetowych znacznie wzrasta. Możemy poprawić w ten sposób wiele elementów naszej witryny, jednak nie będą one kluczem do rozwiązania głębszych problemów. Mimo to, testy użytecznościowe pozwalają znaleźć przyczynę takich a nie innych wskaźników konwersji. 

1894

UX design

Czytaj również

1092

Nowoczesne serwisy internetowe - czy mają szanse z aplikacjami mobilnymi?

Nie jest tajemnicą, że od dawna już aplikacje mobilne wiodą prym, jeśli chodzi o ruch organiczny, ilość odwiedzin i popularność. Ktoś może wręcz twierdzić, że za chwilę “zwykłe” strony internetowe, odejdą do lamusa, zostaną na dnie Internetowego wiru i zostaną zapomniane.
Tymczasem, nowoczesne serwisy internetowe i aplikacje mobilne stanowią dwie różne formy dostępu do treści i usług online, a ich popularność i zastosowanie mogą się różnić w zależności od kontekstu i potrzeb użytkowników.

Czytaj dalej

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji
2334

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji

W dzisiejszym świecie dobrze wykonana strona internetowa hotelu czy pensjonatu jest absolutnym musem. Czymś, bez czego trudno sobie wyobrazić, chociażby najprostszy system rezerwacji pobytów. Jest to podstawa do dobrze działającego marketingu hotelowego. Taka witryna stanowi kluczowy element skutecznej promocji hotelu, umożliwiając skuteczne przyciągnięcie uwagi potencjalnych gości i zwiększenie rezerwacji.

Czytaj dalej

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1333

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej