Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
1058

Wektor i raster. Różnice i zastosowanie formatów plików graficznych

1. Kolejny artykuł z cyklu wiedza podstawowa w pigułce.

Przeważnie po zakończeniu realizacji każdego projektu graficznego, pod tytułem: logo, ulotka, wizytówka, plakat, klient otrzymuje pliki graficzne w ściśle określonych formatach. W zależności od konkretnego przypadku – będą to pliki rastrowe lub wektorowe, otwarte lub spłaszczone.
Jak je odróżniać? Które pliki gdzie będą nam potrzebne?

2. By odpowiedzieć na te pytania, należy rozstrzygnąć raz na zawsze: Czym jest raster, czym jest wektor.

Raster, grafika rastrowa to przedstawienie obrazu na siatce pikseli o określonych z góry rozmiarach. Najbardziej powszechną cechą, charakteryzującą i definiującą raster jest podatność na zmiany wielkości. Zarówno zwiększenie jak i zmniejszenie wpływa na jakość i może zmniejszać jakość rastra. W przypadku pomniejszenia – będą zanikać szczegóły, a w przypadku powiększania – będzie widoczna “pixeloza” o której pisaliśmy w poprzednim artykule.
Grafika rastrowa wykorzystywana jest przede wszystkim do zapisu zdjęć oraz projektów na nich bazujących. Jest także najpowszechniejszym formatem wykorzystywanym w sieci. To w rastrach klienci wysyłają wszelkie fotografie do projektów strony internetowej. Najczęściej spotykanymi formatami plików rastrowych są jpg, png, tiff, lub formaty typowo “programowe” – psd (Adobe Photoshop)

 

Grafika wektorowa natomiast jest zapisem matematycznym, opartym na kształtach i krzywych. Polega na zestawieniu konkretnych proporcji, układów i odległości między elementami. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszelkie zmiany rozmiarów, skalowanie są działaniami bezstratnymi, tj. nie wpływają w żaden sposób na jakość.
Dlatego też wektory są idealne do projektowania logotypów czy przygotowania plików do druku. Osobnym tematem są ikony czy infografiki prezentowane na urządzeniach mobilnych, które – zapisane w formacie svg, na monitorach retina wyświetlają się jako idealnie ostre, niespixelowane elementy.
Najczęściej wektorowe pliki spotykamy w formatach, tak jak wspomniany wyżej svg, pdf, a także formaty typowo “programowe” – ai, eps (Adobe Illustrator) lub cdr (Corel)

3. Żeby nie było za prosto, pliki projektów, czy to rastrowych czy wektorowych, mogą być otwarte (znane także jako źródłowe) lub spłaszczone (zamknięte) O co w tym chodzi?

Pliki otwarte to takie pliki, które po otwarciu (najczęściej w dedykowanym programie graficznym) możemy dowolnie edytować – przesuwać elementy, zmieniać treści czy dodawać warstwy. Będą to głównie formaty domyślne programów graficznych – psd, ai czy cdr.
Dodatkowo, mogą to być wszystkie te formaty, które pozwalają na edycję w dowolnym, innym programie, czyli popularne pdf, tiff czy svg.
I tu uwaga: przyjęło się, że pliki otwarte to te, w których programie projekt został stworzony, natomiast formaty ogólne (czyli właśnie pdf, tiff głównie) wykorzystuje się do przesyłania projektów spłaszczonych.

 

I tu dochodzimy do tematu plików spłaszczonych – są właśnie pliki, które uznane jako finalne, wysyłamy do klienta, czy do drukarni. Po pierwsze, takie pliki nie posiadają edytowalnych warstw, czy tekstów, wskutek czego ważą o wiele mniej, niż pliki otwarte i edytowalne (a duże projekty psd potrafią ważyć nawet kilka GB! 🙂 ) po drugie w przypadku logotypów czy projektów stron internetowych zachowujemy prawa autorskie, tzn nie posiadając plików otwartych, nikt nie może zmieniać ich struktury czy wyglądu.

 

Należy pamiętać także, że pliki w formatach domyślnych nie zawsze oznaczają pliki otwarte – bardzo często dostajemy logo firmy w formacie pdf, po otwarciu w programie wektorowym, okazuje się jednak, że jest to raster, zapisany jako pdf.
Dlatego też o tym, czy plik jest otwarty czy spłaszczone świadczy jego zawartość, nie rozszerzenie. Plik otwarty winien nie mieć spłaszczonych warstw oraz fontów zamienionych na krzywe (w przypadku wektorów).
W związku z samą formą zapisu, plikami otwartymi NIGDY NIE BĘDĄ płaskie formaty rastrowe, ponieważ nie mają one fizycznej możliwości by móc je zapisać z możliwością edycji. Mowa tu o formatach jpg, png czy bmp.

 

Prawda, że proste? 😉 Dowiedz się więcej…

1058

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej