Nowe Technologie + Nowe Zagrożenia = Wojny internetowe

bezpieczeństwo w sieci, nowe technologie

1. Na przestrzeni lat, rozwój Internetu, technologii smartfonów i dostęp do sieci w każdym możliwym miejscu odmienił życie użytkowników.

Korzystanie z Internetu dostarcza nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim – coraz więcej osób w ten sposób pracuje, szuka informacji, czy dokonuje transakcji finansowych. Nowe technologie bardzo nam w tym pomagają.

Jak wiadomo, nie ma róży bez kolców, toteż wraz ze znacznym wzrostem użytkowników sieci, zwiększyły się także możliwe zagrożenia.

Mogłoby się wydawać, że posiadając stronę internetową, do której dostęp mamy zabezpieczony mocnym hasłem, nie jesteśmy narażeni na żadnego typu ataki hakerskie. Nic bardziej mylnego! Mimo zabezpieczeń, uaktualnień systemów i „łatania dziur” w systemach CMS nie ma złotego środka, który nas uchroni przez nieproszonymi gośćmi na naszej stronie. Nawet, jeśli zainstalujemy jakiś specjalny dodatek, firewall, możemy być pewni że po jakimś czasie i na to zabezpieczenie hakerzy znajdą obejście.

2. Włamania na strony internetowe mogą przybierać różne formy.

Np. wirus. To kawałek kodu lub cały plik, który dokleja się automatycznie do właściwych plików naszej strony. Taki kod może wykradać dane użytkowników odwiedzających stronę www (adresy IP, maile) oraz rozsyłać niechciane maile (spam). Może także na przykład tworzyć samemu aktualności na naszej witrynie o zupełnie nieadekwatnej treści. Skutkiem takich działań może być zablokowanie domeny przez usługodawcę (wpisanie jej na czarną listę). Gdy taka sytuacja ma miejsce, najlepiej jest zwrócić się do programisty, który oczyści stronę ze złośliwego kodu i sprawdzi wszystkie pliki pod tym kątem.

Kolejną formą, po części opisaną powyżej, jest spamowanie na istniejącej stronie – dodawanie setek komentarzy, aktualności czy innych interakcji dostępnych w systemie, z linkami prowadzącymi do różnych, mało znaczących stron. To także może prowadzić do zawieszenia strony przez dostawcę serwera, a także przez samego Google, który nie będzie strony www indeksował ani uwzględniał przy pozycjonowaniu.

3. Jak się więc przed tym wszystkim bronić?

    • 1. Dbamy o aktualność wersji WordPressa naszej strony. System jako open-source cały czas jest udoskonalany, a więc aktualizując go, mamy pewność że „jesteśmy na czasie” z najnowszymi zabezpieczeniami.
    • 2. To samo tyczy się zainstalowanych wtyczek.
    • 3. W temacie wtyczek: Nie instalujemy nie autoryzowanych, niedopasowanych wersjowo, dawno nie aktualizowanych wtyczek. Możemy być 100% pewni, że przestarzałe wtyczki będą miały „dziury”, które będą otwartą furtką dla hakerów.
    • 4. W formularzach upewniamy się, że mamy włączone zabezpieczenie antysmapowe (Capchta) oraz, że ew. Dodawanie komentarzy na naszej stronie również jest zabezpieczone wtyczką Askimet.
    • 5. Zachowujemy ostrożność w przekazywaniu haseł do strony, nie ustawiamy prostych haseł w stylu: „Ania2017”.

Jak już wspomnieliśmy, nie ma stuprocentowo skutecznej metody, by uchronić się przed atakami. Jednak zachowanie ostrożności, przestrzeganie kilku powyższych zasad oraz nowe technologie na pewno ryzyko obniżą.

Dowiedz się więcej…

nowe technologie

sklepy internetowe

strony internetowe

Czytaj również

Dezinformacja w internecie w 2024 roku
1260

Dezinformacja w internecie w 2024 roku

Dezinformacja w internecie w 2024 roku. Wszyscy wiemy, że dzisiejszy świat jest o wiele bardziej niebezpieczny niż, choćby 10, czy 20 lat temu. Pozornie, nawet za ekranem swojego własnego komputera w domu, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa… 

Mowa o dezinformacji, którą tak chętnie i tak często wykorzystuje się w 2024 roku.

 

 

Czytaj dalej

Personal branding
1171

Personal branding w sporcie wyczynowym

Personal branding w sporcie wyczynowym. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że temat personal brandingu jest zagadnieniem, któremu należałoby poświęcić całą książkę, a nie tylko post blogowy, jednak dziś skupimy się na najważniejszych aspektach i zadaniach, by w pigułce opowiedzieć o tym, czym jest i na czym polega budowanie marki osobistej w sporcie.

Czytaj dalej