1026

Trendy - Web design na 2021 rok

1. Powracamy z naszym standardowym cyklem postów, poświęconych trendom i modom, jakie panują w projektowaniu stron www.

Rok 2020, chociaż dał w kość nam wszystkim, dla branży graficznej okazał się zaskakująco łaskawy. Design nie lubi próżni, toteż w stylistyce witryn internetowych w minionych dwunastu miesiącach obserwowaliśmy kilka ciekawych tendencji. Tendencji, które – naszym zdaniem będą się utrzymywać i dalej postępować, ewoluując.

2. Po pierwsze: animacje 3D.

Wszyscy pamiętamy doskonale trend flat design, płaskich i oszczędnych kolorów.. Teraz, dodajemy do tego duże, interaktywne animacje 3D, które zastępują slidery, lub – minimalistyczne efekty, które dają mocny “efekt wow” i powodują, że strony zapadają nam mocno w pamięć.
Dlaczego “wróciliśmy” do trójwymiaru? Na pewno, obecnie możemy polegać na coraz lepszych urządzeniach, o coraz większej mocy obliczeniowej. Dodatkowo, przeglądarki internetowe stają się coraz bardziej kompatybilne. Korzystanie z urządzeń mobilnych także nie jest już ograniczeniem – w myśl zasad “mobile first” nie ma w zasadzie różnicy, czy korzystamy z komputera stacjonarnego czy smartfona.

3. Po drugie: strony na całą szerokość przeglądarki.

Tak jak wszystko – ewoluuje także responsywność. Tworząc stronę www, z reguły jej content ograniczamy do pewnego stałego obszaru – na ogół jest to wartość 1200 pixeli. “Boki” natomiast, zmniejszają się dynamicznie, w zależności od rozdzielczości. Jest to bezpieczna praktyka, która gwarantuje poprawne wyświetlanie się na mniejszych ekranach.
Obecnie, można zauważyć, że nie tylko największe agencje interaktywne korzystają z projektów, wykorzystujących cały ekran przeglądarki. Jest to trend, który – w naszym przekonaniu – może przynieść najwięcej możliwości w nadchodzącym roku. Takie projektowanie strony www wymaga większego nakładu roboczo-godzinowego grafika, z uwagi na konieczność przewidzenia i stworzenia osobnych widoków dla najczęściej używanych rozdzielczości – Jednak efekt finalny może pozytywnie zaskoczyć i sprawić, że witryna będzie ponadczasową wizytówką firmy dłuższy czas.

4. Po trzecie: nieoczywiste rozwiązania.

W typografii czy rozmieszczeniu standardowych elementów strony – takich jak nawigacja, stopka, czy np. social media. W nadchodzącym roku coraz częściej będziemy z zaciekawieniem “przeklikiwać” coraz bardziej wymyślne i kreatywne strony, których nawigacja na pewno nie będzie trudna – a raczej inna. Warto więc nie przywiązywać się do “starych i znanych” rozwiązań pt. logo po lewej, menu po prawej 🙂

 

Co będzie dalej? Jak zwykle, czas pokaże. Życzymy wszystkim samych wspaniałych projektów w Nowym Roku i przede wszystkim tego, co zdeterminowało rok 2020 – dużo, dużo zdrowia… 🙂

 

 

Dowiedz się więcej o web design…

1026

animacje 3D

przeglądarka internetowa

trendy

Webdesign

Czytaj również

Zagrożenia w IT w 2024 roku
1258

Zagrożenia w IT w 2024 roku

Zagrożenia w IT w 2024 roku. Nasz cykl blogowy zaczynamy trochę przewrotnie, jednak nie mamy zamiaru nikogo straszyć ani spekulować. Chcemy w dzisiejszym wpisie poruszyć najważniejsze zagadnienia w obrębie branży IT, na które trzeba będzie w 2024 uważać.

Czytaj dalej