1679

 Mała zmiana, Wielki Gatsby - co to takiego?

gatsby.js

Dzisiejszy wpis poświęcimy Gatsby.js trochę bardziej technicznym aspektom tworzenia stron internetowych, nie znaczy to jednak, że dla naszych klientów, zupełnie nie zaznajomionych z kodowaniem będzie on bezużyteczny!

W Website Style wiemy, jak przekazywać wiedzę tak, by była ona zrozumiała i czytelna dla wszystkich naszych odbiorców.

1. Gatsby.js - co to jest?

To nowoczesny framework, który umożliwia budowę szybkich stron internetowych i aplikacji webowych. Działa w oparciu o React oraz GraphQL. Jego podstawowym zadaniem, a jednocześnie ogromną zaletą, jest optymalizacja kodu źródłowego strony.

2. Co wyróżnia Gatsby od innych frameworków?

  • po pierwsze płynność: szybkość ładowania i działania witryn przygotowanych w oparciu o statyczne generatory stron (np. Hugo czy Jekyl),
  • dynamiczne elementy aplikacji tworzonych z wykorzystaniem innych frameworków;
  • wygodne i optymalne środowisko developerskie;
  • możliwość zarządzania treściami z poziomu popularnych systemów CMS, np WordPress. 

 

Podsumowując, strony stworzone przy użyciu Gatsby.js będą bardzo szybkie, wydajne oraz dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO. Twórcy włożyli dużo pracy w optymalizację szybkości działania stron tworzonych przy jego pomocy.  Internetowe strony www przygotowane z wykorzystaniem Gatsby.js są bezpieczniejsze niż oparte o tradycyjne systemy CMS. Dzięki budowaniu statycznych zasobów strony, podczas jej wczytywania przez użytkownika po stronie serwera nie jest wykonywany żaden kod.  

3. Dlaczego warto?

  1. Przede wszystkim – strony oparte o framework Gatsby.js są szybkie i wydajne. Jest to główna zaleta oprogramowania, która w obecnym świecie, jak wiadomo jest bardzo ważna.

Framework w trakcie prac, twory statyczne pliki strony, których wczytywanie jest wręcz natychmiastowe. Podczas ładowania witryn, po stronie serwera nie są wykonywane żadne dodatkowe skrypty, toteż, zwracany jest statyczny plik html, css i js.

Po wczytaniu podstawowej struktury, treści i stylów strony doczytywany jest JavaScript, który uruchamia aplikację React i wstępnie ładuje część danych dotyczących pozostałych podstron. Dzięki temu przejście na inną podstronę nie wymaga przeładowania całej strony. Pobierze tylko treści danej podstrony i dynamicznie podmieni te części, które się zmieniły.

 

  1. Bezpieczeństwo

czyli coś, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Nie raz,  nie dwa musieliśmy szybko reagować i udaremniać ataki spamerskie i hakerskie na stronach internetowych naszych klientów. Dlatego też, przykładamy wielką wagę do bezpieczeństwa naszych wszystkich rozwiązań i tworzonych serwisów.

Stosując Gatscy.js, dzięki budowaniu statycznych zasobów strony, podczas jej odczytywania przez użytkownika po stronie serwera nie jest wykonywany żaden kod.

CMS, w którym przygotowywane są treści (np. WordPress) można postawić w lokalnej sieci, za firewallem i na zewnątrz wystawiać tylko rozbudowaną wersję strony. Dzięki temu z zewnątrz w ogóle nie będzie dostępu nawet do panelu logowania systemu CMS, co praktycznie zmniejsza do zera niebezpieczeństwo włamów.

 

  1. Wtyczki

Gatsby umożliwia wielu danych z wielu źródeł na raz – jest to szczególnie ważne w przypadku większych portali, które po jakimś czasie klienci chcą połączyć w jeden serwis, zarządzany z jednego miejsca. Przykładowo, wpisy blogowe możemy uzupełniać w systemie WordPress, a produkty sklepowe mieć na platformie Presta – i możemy całość spiąć jednym front-endowym rozwiązaniem, Gatsby.js

 

Co ciekawe, framework oferuje także całkiem pokaźną bibliotekę wtyczek, które bardzo przypominają te dostępne na WordPressie – możemy wybierać spośród pluginów do optymalizacji obrazów w kontekście wyświetlania responsywnego czy pod kątem SEO.

 

  1. Indeksowanie

Stworzenie strony korzystając z Gatsby.js, zapewnia też pełne indeksowanie w wyszukiwarkach, mimo oparcia całej witryny o ReactJS. Podczas procesu budowania wszystkie podstrony i ich treści są renderowane do statycznych plików HTML i w momencie wczytania strony przez użytkownika najpierw zwracany jest HTML i CSS, a dopiero później jest ładowana aplikacja React. Dzięki temu podczas indeksowania, roboty wyszukiwarek mogą odczytać i zaindeksować całą treść strony czytając tylko HTML

 

  1. Udogodnienia dla programistów

Czyli coś, co mocno usprawnia prace developerskie – a jak wiadomo, im szybciej developer będzie w stanie ingerować w kod strony, tym łatwiej i niższym kosztem będziemy w stanie nanosić na nie zmiany i wdrażać kolejne elementy.

Lokalną deweloperską wersję strony można uruchomić jedną komendą, a wszystkie wprowadzane zmiany w kodzie są automatycznie, w czasie rzeczywistym na niej odzwierciedlane. Środowisko jest skonfigurowane tak, aby można było korzystać z najnowszych technologii, które w razie potrzeby zostaną skompilowane do wersji wspierających starsze przeglądarki 

 

Jeśli oprogramowanie Gatsby to temat, którym Cię właśnie zaciekawiliśmy, jeśli chciałbyś odświeżyć swoją istniejącą już witrynę firmową – zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety projektowej i skontaktowania się z nami. Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich klientów.

 

1679

framework

Gatsby.js

Czytaj również

1092

Nowoczesne serwisy internetowe - czy mają szanse z aplikacjami mobilnymi?

Nie jest tajemnicą, że od dawna już aplikacje mobilne wiodą prym, jeśli chodzi o ruch organiczny, ilość odwiedzin i popularność. Ktoś może wręcz twierdzić, że za chwilę “zwykłe” strony internetowe, odejdą do lamusa, zostaną na dnie Internetowego wiru i zostaną zapomniane.
Tymczasem, nowoczesne serwisy internetowe i aplikacje mobilne stanowią dwie różne formy dostępu do treści i usług online, a ich popularność i zastosowanie mogą się różnić w zależności od kontekstu i potrzeb użytkowników.

Czytaj dalej

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji
2334

Tworzenie Stron dla Branży Hotelarskiej: Kluczowe Elementy dla Skutecznej Promocji

W dzisiejszym świecie dobrze wykonana strona internetowa hotelu czy pensjonatu jest absolutnym musem. Czymś, bez czego trudno sobie wyobrazić, chociażby najprostszy system rezerwacji pobytów. Jest to podstawa do dobrze działającego marketingu hotelowego. Taka witryna stanowi kluczowy element skutecznej promocji hotelu, umożliwiając skuteczne przyciągnięcie uwagi potencjalnych gości i zwiększenie rezerwacji.

Czytaj dalej

1. Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie
1333

Ambasador marki, czyli budowanie marki w Internecie

Budowanie wizerunku marki to proces kształtowania postrzegania marki przez jej klientów, społeczność oraz ogół społeczeństwa. Jest to kluczowy element strategii marketingowej każdej firmy, ponieważ silny i pozytywny wizerunek marki może przyciągać klientów, budować lojalność i zaufanie, oraz umożliwiać osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Czytaj dalej