Logo - WEBLOG - Website Style - Tworzenie stron www
486

 Mała zmiana, Wielki Gatsby - co to takiego?

gatsby.js

Dzisiejszy wpis poświęcimy Gatsby.js trochę bardziej technicznym aspektom tworzenia stron internetowych, nie znaczy to jednak, że dla naszych klientów, zupełnie nie zaznajomionych z kodowaniem będzie on bezużyteczny!

W Website Style wiemy, jak przekazywać wiedzę tak, by była ona zrozumiała i czytelna dla wszystkich naszych odbiorców.

1. Gatsby.js - co to jest?

To nowoczesny framework, który umożliwia budowę szybkich stron internetowych i aplikacji webowych. Działa w oparciu o React oraz GraphQL. Jego podstawowym zadaniem, a jednocześnie ogromną zaletą, jest optymalizacja kodu źródłowego strony.

2. Co wyróżnia Gatsby od innych frameworków?

  • po pierwsze płynność: szybkość ładowania i działania witryn przygotowanych w oparciu o statyczne generatory stron (np. Hugo czy Jekyl),
  • dynamiczne elementy aplikacji tworzonych z wykorzystaniem innych frameworków;
  • wygodne i optymalne środowisko developerskie;
  • możliwość zarządzania treściami z poziomu popularnych systemów CMS, np WordPress. 

 

Podsumowując, strony stworzone przy użyciu Gatsby.js będą bardzo szybkie, wydajne oraz dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO. Twórcy włożyli dużo pracy w optymalizację szybkości działania stron tworzonych przy jego pomocy.  Internetowe strony www przygotowane z wykorzystaniem Gatsby.js są bezpieczniejsze niż oparte o tradycyjne systemy CMS. Dzięki budowaniu statycznych zasobów strony, podczas jej wczytywania przez użytkownika po stronie serwera nie jest wykonywany żaden kod.  

3. Dlaczego warto?

  1. Przede wszystkim – strony oparte o framework Gatsby.js są szybkie i wydajne. Jest to główna zaleta oprogramowania, która w obecnym świecie, jak wiadomo jest bardzo ważna.

Framework w trakcie prac, twory statyczne pliki strony, których wczytywanie jest wręcz natychmiastowe. Podczas ładowania witryn, po stronie serwera nie są wykonywane żadne dodatkowe skrypty, toteż, zwracany jest statyczny plik html, css i js.

Po wczytaniu podstawowej struktury, treści i stylów strony doczytywany jest JavaScript, który uruchamia aplikację React i wstępnie ładuje część danych dotyczących pozostałych podstron. Dzięki temu przejście na inną podstronę nie wymaga przeładowania całej strony. Pobierze tylko treści danej podstrony i dynamicznie podmieni te części, które się zmieniły.

 

  1. Bezpieczeństwo

czyli coś, co jest w dzisiejszych czasach niezwykle ważne. Nie raz,  nie dwa musieliśmy szybko reagować i udaremniać ataki spamerskie i hakerskie na stronach internetowych naszych klientów. Dlatego też, przykładamy wielką wagę do bezpieczeństwa naszych wszystkich rozwiązań i tworzonych serwisów.

Stosując Gatscy.js, dzięki budowaniu statycznych zasobów strony, podczas jej odczytywania przez użytkownika po stronie serwera nie jest wykonywany żaden kod.

CMS, w którym przygotowywane są treści (np. WordPress) można postawić w lokalnej sieci, za firewallem i na zewnątrz wystawiać tylko rozbudowaną wersję strony. Dzięki temu z zewnątrz w ogóle nie będzie dostępu nawet do panelu logowania systemu CMS, co praktycznie zmniejsza do zera niebezpieczeństwo włamów.

 

  1. Wtyczki

Gatsby umożliwia wielu danych z wielu źródeł na raz – jest to szczególnie ważne w przypadku większych portali, które po jakimś czasie klienci chcą połączyć w jeden serwis, zarządzany z jednego miejsca. Przykładowo, wpisy blogowe możemy uzupełniać w systemie WordPress, a produkty sklepowe mieć na platformie Presta – i możemy całość spiąć jednym front-endowym rozwiązaniem, Gatsby.js

 

Co ciekawe, framework oferuje także całkiem pokaźną bibliotekę wtyczek, które bardzo przypominają te dostępne na WordPressie – możemy wybierać spośród pluginów do optymalizacji obrazów w kontekście wyświetlania responsywnego czy pod kątem SEO.

 

  1. Indeksowanie

Stworzenie strony korzystając z Gatsby.js, zapewnia też pełne indeksowanie w wyszukiwarkach, mimo oparcia całej witryny o ReactJS. Podczas procesu budowania wszystkie podstrony i ich treści są renderowane do statycznych plików HTML i w momencie wczytania strony przez użytkownika najpierw zwracany jest HTML i CSS, a dopiero później jest ładowana aplikacja React. Dzięki temu podczas indeksowania, roboty wyszukiwarek mogą odczytać i zaindeksować całą treść strony czytając tylko HTML

 

  1. Udogodnienia dla programistów

Czyli coś, co mocno usprawnia prace developerskie – a jak wiadomo, im szybciej developer będzie w stanie ingerować w kod strony, tym łatwiej i niższym kosztem będziemy w stanie nanosić na nie zmiany i wdrażać kolejne elementy.

Lokalną deweloperską wersję strony można uruchomić jedną komendą, a wszystkie wprowadzane zmiany w kodzie są automatycznie, w czasie rzeczywistym na niej odzwierciedlane. Środowisko jest skonfigurowane tak, aby można było korzystać z najnowszych technologii, które w razie potrzeby zostaną skompilowane do wersji wspierających starsze przeglądarki 

 

Jeśli oprogramowanie Gatsby to temat, którym Cię właśnie zaciekawiliśmy, jeśli chciałbyś odświeżyć swoją istniejącą już witrynę firmową – zachęcamy do wypełnienia krótkiej ankiety projektowej i skontaktowania się z nami. Doradzimy, wycenimy i jak zawsze – damy z siebie 100% aby efekt końcowy zachwycił nie tylko Ciebie, ale i Twoich klientów.

 

486

framework

Gatsby.js

Czytaj również

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?
756

4 porady jak zadbać o swoją stronę na Wordpressie - czyli co w CMS piszczy?

Jak wiadomo, WordPress stał się kompleksowym narzędziem do budowania stron www, które daje praktycznie nieograniczone możliwości.

Opensorce’owość systemu, z biegiem lat pozwoliła na regularne rozwijanie funkcjonalności i użyteczności, dzięki czemu, dziś – WordPress bije na głowę wszystkie inne cms’y, pozostając niekwestionowanym liderem w systemach do zarządzania treścią.

 

Czytaj dalej

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej
767

Turystyka online - strony www dla branży hotelarskiej i turystycznej

Lipiec i sierpień to czas urlopów. W dobie portalu Booking coraz łatwiej jest zarezerwować wymarzoną miejscówkę na letni odpoczynek. Opinie z serwisu i ilość otrzymywanych “gwiazdek” są tym, czym dla restauratora są gwiazdki Michelline’a 🙂

Każdy szanujący się hotel, pensjonat czy zajazd nie przechodzi obojętnie także obok tematu strony internetowej. Obecnie, można powiedzieć, że witryny wszystkich znanych hoteli to czysta elegancja, styl odpowiadający specyfice bazy noclegowej oraz bardzo wysmakowany design. Jako grafików – bardzo nas to cieszy, a podglądanie nowych realizacji z tej branży zawsze inspiruje.

Czytaj dalej